İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2020 yılında bizi hangi Siber Tehditler bekliyor?

Her gün ortalama 1,6 milyon siber saldırı gerçekleşiyor dünyada. Son 10 yılda siber saldırı sayısı 27 kat arttı. Peki 2020 yılında bizi hangi siber tehditler bekliyor?

Teknolojik gelişmeler siber güvenlik ve saldırı kavramlarını hayatımızın odak noktası haline getirdi. Bilgisayarlar artık hayatımızın vazgeçilmezi. Tüm işlerimizi, işlemlerimizi artık bilgisayarlarımız üzerinden yapıyoruz. Teknolojik gelişmelerin hayatımızı bu kadar etkilemesi ile birlikte son yıllarda bilgisayar teknolojilerinden güvenlik konuları artık bilmemiz gereken en önemli olgular.

Günlük 1.6 milyon siber tehditle karşı karşıya kalıyor insanoğlu. Siber tehditler son 10 yılda 27 kat artı.

Dünya üzerinde günde 1.6 milyon siber tehditler gerçekleşiyor. Son 10 yıl incelendiğinde siber saldırı rakamları 27 kat artmış. Siber saldırıların bu kadar yoğunlaştığı günümüzde artık veri ihlalleri şirketlerin belini bükmeye başladı. Veri ihlali ile karşı karşıya kalan bir şirket yaklaşık 4 milyon dolar zarara uğruyor. 2020 yılında özellikle yapay zekâ ve makine öğrenmesi destekli saldırıların artacağı diye getiriliyor. Uzmanlar kişisel verileri ve ulusal boyutlarda bilgileri korumanın artık çok daha önemli hale geleceğini vurguluyor. Peki 2020 yılı itibariyle bilgisayar teknolojilerinde ön plana çıkacak tehdit trendlerine hangi yönde olacak?

Siber Tehditler Güvenlik Sigortalarına ilgi Artacak

 • 2019 yılında fidye yazılımı ve Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) gibi saldırılar klasik hale geldi.
 • Bu saldırılara ek olarak, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ve kişisel veriler hedef alındı.
 • 2020 yılında ise karmaşık yapıya sahip, gelişmiş tehditler daha gazla görülecek.
 • İstenmeyen posta göndermek tehdidi artık sıradanlaşacak.
 • Kötü amaçlı yazılımlara yönelik hizmet reddi saldırıları daha da artacak.
 • Çevrimiçi reklamcılıkta tıklama sahtekârlığını kolaylaştırmak için botnet’leri kullanma eğilimi devam edecek.
 • Kimlik avcılığı gibi sosyal mühendislik teknikleri artarak devam edecek.
 • Güvenlik açığı olan bulut uygulamaları ve yazılımlar bizi daha da zorlayacak.
 • Yapay zekâ destekli savunma stratejileri artacak.
 • Kişisel verilere ilişkin ‘siber güvenlik’ sigortalarına ilgi artacak.

Uzmanların 2020 Siber Tehditler Öngörülerinde Neler Var?

Veri güvenliği ve Wi-Fi ağlarına yönelik saldırıları engellemek amacıyla yapay zekânın siber güvenlikteki payı artırılacak. Yapay zekânın pazar payının 2026’ya kadar 38,2 milyar doları aşması düşünülüyor.

Gerçekleşme maliyetinin ucuz olan ama etki alanlarını çok geniş olduğu Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS )saldırıları, kamu ve özel sektöre zarar vermeye devam edecek. İnternet hizmetlerine erişimi tamamen engellemeye çalışan bu tehdidin verdiği zararların daha da artacağı öngörülüyor.

Siber tehditler sonucu veri ihlali yaşayan bir şirketin uğradığı zarar ortalama 4 milyon doları buluyor. 

5G Sonrası Güvenlik Önlemlerini Arttırmanız Gerekecek

5G’nin hayatımızdaki yerini daha da arttırması ile yararları işlerimizi daha da kolaylaştıracak. Ancak 5G’nin bant genişlikleri yararları bağlı cihazların ve sensörlerin sayısında ciddi artışı neden olacak. Bu nedenle hackerler hızla büyüyen kişisel veri hacimlerine karşı ihlal ve hırsızlıklarını arttıracak. Bunlara karşı güvenlik önlemleri daha da arttırılmalı.

Teknolojinin kullanım oranlarının ciddi boyutlara ulaşması sonucu bilişim suçluları daha fazla fidye almak için hedefli fidye yazılımı saldırılarına hız verecek.

Popüler Alışveriş, Banka ve Oyun uygulamalarının sahtelerine Dikkat!

Son yıllarda cep telefonları ve mobil cihazların daha fazla kullanılması ile birlikte bu cihazlara yönelik saldırılarda artışlar katlanacak. Özellikle cep telefonlarından ziyaret edilen alışveriş ve bankacılık uygulamalarının ve oyunların sahtelerinde artış bekleniyor.

Bilişim hırsızları bilgiye dayalı sosyal mühendislik çalışmalarını arttıracak. Başta çalışanlar olmak üzere tüm kullanıcıların bilgilerini verirken ince eleyip sık dokumaları gerekiyor.

Güvenlik uzmanları, 2020 yılında yaşanacak siber tehditler konusunda yapay zekâ ve makine öğrenmesi destekli saldırıların artacağını düşünüyor.

Kişisel verilerin çalınması artacak fidye yazılımlara dikkat!

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi konusunda yeterli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu konuda alınmayan önlemler ve karşılaşılan siber tehditler artacak. 2020 yılında kişisel verilerin çalınması nedeniyle maddi ve manevi açıdan hem şahıslar hem de şirketler daha çok zorlanabilir.

Fidye yazılım saldırılarına karşı önlem almak için sigorta yaptırmak isteyenlerin sayısında patlama bekleniyor.

Bilişim hırsızlarının ülkelerin ulusal güvenlikleri ve askeri savunmalarını tehdit eden çalışmalarının artarak devam edeceği öngörülüyor. Bu konuda çalışmalarını hız kesmeden devam ettiren ülkeler çok fazla engelle karşılaşmayabilir. Bu konuda önlemini arttırmak için son teknolojik gelişmelerden daha fazla yararlanılabilir.

2020’de gündeme gelecek siber tehditler açıklandı. İyiler ve kötüler tarafından kullanılan makine öğrenimi teknolojisi ve siber güvenliksiz akıllı şehirler başlıca tartışma konuları olacak.

Siber Tehditler Gündemi 2020’de de yoğun olacak

ABD Seçimleri ve Bilginin Silah Olarak Kullanılması: 2016 yılında yapılan ABD seçimlerinde bilgi ve verilerin manipülasyonu çokça tartışılmıştı. Bu sürecin 2020 yılında tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz. Facebook, 2019’da Cambridge Analytica skandalındaki rolü nedeniyle 5 milyar dolar para cezası ile karşı karşıya kalmıştı.

Makine Öğrenimi: Güvenlik oluşturmak mı yoksa güvenliğe saldırmak mı? İşte bu sorunun cevabını arayacak herkes. Siber tehditleri yapan suçluların yapacakları saldırılarının ölçeğini ve karmaşıklığını arttırmak için Makine Öğrenimini (ML) kullanacaklar.

Veri Gizliliği: Verilerin gizliliği konusunda yasalar ardı arkasına çıkmasına rağmen bu konudaki güvensizlik hala devam ediyor.

Akıllı Ve Güvensiz Şehirler Mi? Akıllı şehirler hayatımızda hızla büyüyor. Artık şehirlerin hepsi akıllanmaya başladı. Ancak akıllanırken bu konuda yapılması ve önemsenmesi gereken en önemli konu güvenlik. Şehirler akıllaşma sürecini güvenlik ile birlikte yürütmeli. Şehirlerin kullandığı birçok sistem ve cihazlar akıllı ama güvenlik konusunda güçlü bir kimlik doğrulama protokolüne sahip değiller. Protokolü olanlarında kullandığı güvenlik basitçe çözülebiliyor.

Dijital Dönüşüm: Dijital dönüşüme bağlı olarak çalışanların hareketliliği daha da büyürken bu süreç organizasyonları tehdit etmeye başladı.

Microsoft uzmanlarına göre 2020 yılı siber güvenlik trendlerini neler?

Siber saldırı risklerini en aza indirmek isteyenler için Misrosoft uzmanlarından tasviyeler gecikmedi. Misrosoft uzmanları 2020 yılı için siber güvenlik trendlerini tek tek açıkladı.

 • Yapay zekâdan çok daha fazla faydalanacağız. Yapay zeka imdadımıza yetişecek.
 • Yeni işbirliklerine kapı aralayın. Tedarik zinciri güvenliği yeni işbirlikleri ile daha güçlenecek.
 • Bulut sistemlerinden alacağınız güç katlanacak. Bulut sistemleri güvenlik konusunda daha çok başvuracağınız alan olacak.
 • Sıfır Güven Sistemine Merhaba diyeceksiniz. Zayıf güvenlikli kimlik bilgileri ve şifreleriniz rahatlıkla ele geçirilebiliyor. Bunun çözümünü Sıfır Güven sistemiyle sağlayabilirsiniz. Çok faktörlü doğrulama sayesinde kimlik çalınma riski sıfıra inecek.
 • Sosyal eğilimlere göre hareket eden grupların saldırılara hazırlıklı olması gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: