İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5 dakikada sonuç veren Covid-19 test cihazı

Coronavirüs yüzünden insanların sağlık kuruluşlarına test için akın etmesini önlemek için çalışmalar yürütülüyor. Basit bir uygulama yöntemiyle sonuçlarına beş dakikada ulaşılabilecek Covid-19 test cihazı Amerika’da üretildi.

Dünya pandemi ile mücadele de inanılmaz önlemler almaya başladı. Coronavirüs (Covid-19) ile ilgili tanıları öğrenmede sağlık kuruluşlarının canlı destekleri devreye girmişti. Belirlenen numaralar ile semptomların bulunup bulunmadığını öğrenildi. Tüm bunların yanında test uygulaması için insanlar hastanelere akın etti. Her şüpheli insana uygulanacak derecede teste sahip olunmadığı gibi sağlık çalışanları tüm bu hıza ayak uydurma da çok zorlandı.

Pandemi ile mücadele sürecinde insanların sağlık kuruluşlarına test için akın etmesini önlemek ve kendi kendine basit bir uygulama yöntemiyle sonuçlarına beş dakika da ulaşılabilecek bir cihaz Amerika’da üretildi. Yeni Covid-19 test cihazı Amerika’da gelecek hafta üretimi yüksek sayılarla gerçekleşecek. Sağlık teknolojileri açısından araç üreten Abbott şirketi bu cihazın üreticisi. Abbott, gerekli izinleri almak için hızlandığını ve günlük üretime 50 bin test aracıyla başlayacağını duyurdu.

Covid-19 ekran testi
Amerika’da üretime girecek Covid-19 ekran testi cihazı

Covid-19 test cihazı mutfak aletine benziyor

Test uygulamak için sağlık kuruluşlarında saatlerce bekleme mağduriyeti ile boğuşan insanlar virüsün yayılması için uygun koşulların oluşmasına da neden oluyordu. Ülke ve dünya genelinde izolasyonu sağlamak için uğraşılsa da test uygulaması için hastanelere giden insanların pandemi engelleme çalışmalarının önüne geçtiği açık bir gerçekti.

Amerika’da Covid-19 (Koronavirüs) semptomlarını belirlemek ve şüphelenilen durumlarda hastaneye gitme oranı ciddi oranlara ulaştı. Ayrıca bu hastaların test sonuçlarında taşıyıcı olmadıklarını öğrenmelerine rağmen bazı insanlar tarafından risk altında olabilme durumu onları korkutuyordu.

Yeni Covid-19 test aracı küçük bir mutfak cihazına benziyor. Hastalık teşhisi için ülke genelinde kurulan moleküler bir bakım noktası platformu kullanılacak. Cihazın, var olan kullanılabilirliğinin yanında kliniklere ve doktor odalarına bu salgını yaymayı engellemesi amaçlanıyor. Ayrıca, saatlerce test yaptırmak için hastanede beklemek ve sonuç için doktor izleme bu test sayesinde geride kalacak.

Abbott COVİD-19 Test Cihazı Nasıl Çalışıyor?

Tükürük ile çalışan moleküler test yöntemini kullanan cihaz hastadan mukus örnekleri alıyor ve temizliyor. Hastada var ise eğer var olan virüsün Ribonükleik asit (RNA)’ini tanımlıyor. RNA tanımlama yöntemi virüsün gerçek varlığını tespit ediyor.

Diğer testlerde olan kandaki antikorları ortaya çıkarma yöntemi de içeren cihaz, virüsü olmayan iyileşmiş hastalarda oluşan, oluşabilecek olan diğer antikorları da tespit edebiliyor.

Amerika’da en büyük moleküler izlere sahip olan Abbott, Nisan ayında üretilecek cihaz izini için acil kullanım izni aldığını duyurdu.

COCİD 19 testi  doktor ofisinde veya acil bakım kliniklerinde rahatlıkla kullanılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: