İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araştıran, yazan herkes İçerik Editörlüğü yapabilir

Son aylarda popüler hale gelen mesleklerin başında İçerik Editörlüğü geliyor. İçerik editörü olmanız için okumak, yazmak ve araştırmak yeterli. İstanbul İşletme Enstitüsü bu eğitimi ücretsiz veriyor.

İstanbul İşletme Enstitüsü Kurucusu Bilal Şentürk ve Marmara Üniversitesi Bilişim Teknoloji Doktorasını yapan İçerik Editörlüğü Eğitmeni Dr. Sertaç Dalgalıdere ile birlikte İçerik Editörlüğü eğitimi ve geleceği hakkında konuştu. İstanbul İşletme Enstitü olarak ellerindeki verilere göre son dönemin en popüler eğitimlerinin başında İçerik Editörlüğü eğitiminin geldiğini belirten Şentürk, “2019 yılının en çok yorum alan eğitimlerinden biri İçerik Editörlüğü. Öğrenciler bu eğitimi çok sevdik. Çünkü hemen paraya dönüştürebilecekleri bir iş İçerik Yazarlığı.” dedi.

Şentürk ve Dalgalıdere, içerik yazarlığı sektörünü girmek isteyen bir kişinin yapması gerekenler konusunda önemli bilgiler verdi.

İstanbul İşletme Enstitüsü 2019 yılında 801 bin 556 kişiye eğitim verdi. İçerik Editörlüğü eğitimini alan sayısı 10 bini aştı.

Yıllık Perakende İşlemlerin Toplamı 4.2 Trilyon Dolar

İçerik yazarlığının içerisinde interneti barındırdığı için olağanüstü bir iş olarak tanımlanabileceğini belirten Dalgalıdere, “Yapay zekalar, büyük veriler olmak üzere internet üzerinde bu konu giderek önemli bir yere ulaşıyor.” dedi.

E-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerin bir yıllık perakende işlemlerinin toplamının 4,2 trilyon dolar olduğunu kaydeden Dalgalıdere, “Bu rakama dahil olmayan toptancısı, hizmet pazarlaması ve farklı türde birçok alanı daha var. Bunlarda dahil olduğunda rakam daha da büyük bir hal alıyor. İnternetin bu dönüşümü sektörlere yepyeni bir iş modelini ortaya çıkarmak zorunda bıraktı.  Bu iş modelinin adı Online İçerik Yazarlığı, Online İçerik Editörlüğü.” Diye konuştu.

İnternet üzerinden çalışan sektörlerin yeni yeni içerikler (content) üretmek zorunda olduğunu vurgulayan Dalgalıdere, “Bu contentlerin bir şekilde web üzerinden yayınlanıp insanlarla etkileşime girme gibi bir zorunluluğu oldu. Bu WEB’in dönüşmesiyle ortaya çıktı. Yepyeni bir WEB söz konusu. Semantik web, anlamsal web denilen yani mevcuttaki içeriklerin artık daha çok insanların yaşamlarına dokunabilecek, onlara gerçekten fayda sağlayabilecek ve bilgi odaklı olma gerekliliği ortaya çıktı. Bunun ortaya çıkma sebebi artık web yazılan bütün metinleri okuyabilir ve anlayabiliyor. Bu olduğu için de yeni yazarlara, yeni editörlere ihtiyaç doğdu.” Şeklinde konuştu.

Kaliteli içerik üreten biri olduğunuzda çeşitli web sitelerinde, e-ticaret sitelerinde ya da kurumsal sitelerde içerik üretme konusunda rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Araştırmayı ve Okumayı Seven Herkes İçerik Editörlüğü Yapabilir

İnternet üzerinde bulunan milyarlarca ürün ve hizmete metin yazılması gerektiğini hatırlatan Dalgalıdere, “Bunlara içerik yazılmalı. İş buradan büyümeye başladı. Bugün sektör dünya piyasası içen 10 yıldır hali hazırda yapılan bir iş. Ama Türkiye için yepyeni bir iş. Son 5 yılda biraz daha önem kazanmaya başladı. Artık şirketler işin böyle olması gerektiğini öğrendi. Ajanlar bu işe girilmesi gerektiğini öğrendi. Geleneksel anlamdaki medyanın yerini bu yeni online içerik ajanları almaya başladı. Bu doğal olarak bir iş çeşidini ortaya çıkardı.

Herhangi bir e-ticaret sitesini düşünün. Binlerce içerik yazılmalı. Arama motorları bu içeriklerin bir tek kişinin yazmasını istemiyor. Bu içerikleri farklı farklı onlarca kişi yazsın. Bu kadar kişiyi tek bir şirket istihdam edemez. Böyle olunca da bu işin homeworking (evden çalışma) yapılması ortaya çıktı. Ajanlar freelancer (serbest çalışa, bağımsız yazar) online içerik yazarları aramaya başladı. Sistemlerini kurdular, entegrasyonları yaptılar. Şuana kadar tespit ettiğimi 100’ün üzerinde online içerik ajansı var. Ancak kalite olarak değerlendirdiğimizde bir elin parmaklarını henüz geçmiyor.” Açıklamasında bulundu.

İçerik Editörlüğü eğitimini alan sayısı 10 binleri aştı

Belirli bir entelektüel bilgi birikimine sahip, okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven herkesin online içerik editörlüğünü yapabileceğini vurgulayan Dalgalıdere, “Çünkü yaşamımızın içinde olan şeyleri kaleme alıyoruz. Bir gün porselen bardağı yazmanızı istiyorlar onu yazıyorsunuz. Bir gün bir kitapla ilgili içerik yazıyorsunuz. Başka bir gün herhangi bir telefon markasını yazıyorsunuz. Bunlar yaşamın içinde kullanılan materyaller.”

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sağladığı alan ve verdiği destekle Online İçerik Editörlüğü dersi başlattıklarını hatırlatan Dalgalıdere, “Şuana kadar ders verdiğimiz kişi sayısı 10 bini geçti. Bu gençler için muhteşem bir iş alanı açıyor. Evinizden internete bağlanabileceğiniz bir bilgisayarınız olduğu her yerden iş yapabilirsiniz. Kafede sevdiğiniz bir mekanda evinizin bir bölümünü ofise çevirip orda yapabilir, yazın sahilde bilgisayarınızla bu işi yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar çalışırsınız. Ne kadar çalışırsanız o kadar para kazanırsınız. Bu nedenle ilgi çekici oluyor. Entelektüel bilgi birikimine sahip, okumayı, yazmayı, araştırmayı seven herkes bu işi çok rahat bir şekilde yapabilir.”

İçerik Editörlüğü alanında bir ilk olma özelliğine sahip Yeni Nesil Bir İş Modeli Olarak: Online İçerik Yazarlığı kitabı İskenderiye Yayınları‘ndan çıktı. Kaynak: http://iskenderiyekitap.com/

Yeni Nesil Bir İş Modeli Olarak: Online İçerik Yazarlığı kitabı

Teorinin önemli olduğunu ancak pratikle birleştirilmediği sonucu hayattaki hiçbir işin başarılı olamayacağını dile getiren Dalgalıdere, “Enstitü üzerinde verdiğimiz ders sayesinde işin teorisini öğrencilerimize anlattık. Ayrıca verdiğimiz ödevlerle işin pratiğini de öğretmeye çalıştık. Verdiğimiz ödevlerin arasından en iyi olanları tespit ettik. İstanbul İşletme Enstitüsü bu yazıların blog sayfasında yayınlanmasına fırsat tanıdı. Ayrıca ben danışmanlığını yaptığım ajanlara doğrudan başarılı öğrencilerimi yönlendiriyorum. Böyle olunca teori ve uygulamayı birleştirmiş olduk. Ayrıca enstitü sayesinde verilen dersler sonucunda bu işin kitabını yazdık. Bu alanda bir ilk olma özelliğine sahip Yeni Nesil Bir İş Modeli Olarak: Online İçerik Yazarlığı kitabı da bu dersle birlikte çıktı.”

Rakamlarla E-ticaret ve İçerik
 • Google veri merkezleri 2018 yılı itibariyle 10,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.
 • Dünya üzerinde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı geçti.
 • İnternet kullanıcılarını 3.3 milyarı sosyal medya kullanıcısı.
 • 3.3 milyar sosyal medya kullanıcısı her saniye dijital içerik üretiyor.
 • E-ticaret perakende işlemlerin tutarı 4.2 trilyon dolara ulaştı.
 • Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 47,3’ü e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıyor.
 • Türkiye’de içerik üreticisi ajans sayı 100’ü geçti.
İçerik Editörlüğü online eğitimi için akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınız ve aktif internet bağlantısı olması yeterli.
İçerik Editörlüğü Eğitimi

Online içerik editörlüğü, İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sağladığı onlarca ücretsiz eğitimden biri. Yeni bir iş modeli olarak karşımıza çıkan bu içerik editörlüğü son yıllarda artık bir meslek haline geldi. İnternetin hayatımızdaki yeri ve kapsadığı alanın giderek artması içerik konusunun önemini daha da arttırdı. İnternet sitenizde yer alacak kaliteli, güncel ve özgün içerikler sayesinde dijital dünyada etkin biçimde var olabilirsiniz.

Online İçerik Editörlüğü eğitimine katılan öğrencilerden en az 5’i içerik ajanlarına yönlendiriliyor. Bu kişiler için iş garantisi kapsamında işe yerleştirme tavsiyesi yapılıyor.

Bu eğitime blog sitesi olan, e-ticaret sitesi ya da kurumsal web sitesine sahip ya da almayı düşünen herkes katılabilir. Özellikle evden (homeworking) şekilde çalışmak isteyen öğrenciler, ev hanımları ve ek gelir kazanmak isteyen herkes için yeni bir iş modeli eğitim verilir.

Röportaj kapsamında şu sorulara cevap verildi:
 • İçerik yazarı olmak için ne yapılmalı?
 • Yazı yazmayı bilen herkes bu işi yapabilir mi?
 • Hangi yetenekler gerekli?
 • Herkes içerik yazarı olabilir mi?
 • İçerik yazarlığı nasıl bu nasıl bu hale geldi?
 • İçerik Yazarlığı dönüşümü nasıl sağladı?
İçerik Editörlüğü Eğitimin Konu Başlıkları
 • İçerik Nedir?
 • Online İçerik Yazarlığı Nedir?
 • Yeni Nesil İş Modeli: Online İçerik Yazarlığı
 • Online İçerik Yazarlığı ile Metin Yazarlığı Arasındaki Ne Gibi Farklar Var?
 • Online İçerik Üretirken Nereden Başlanmalı? Nasıl Oluşturulmalı?
 • Online İçerik – Anlam ve Bütünlük Sorunları
 • Online İçerik Yazımında Sık Yapılan Yanlışlar
 • Online İçerik ve SEO Teknikleri
 • Online İçerik Yazarı Arayan Türk ve Yabancı Ajansları
 • İçerik Dünyasını 2019’da Neler Bekliyor?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: