İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avustralya’da Yangınlar Önlenemiyor: 28 Ölü

Avustralya’da artan sıcaklıkların etkisiyle üç aydır devam eden yangınlar bir türlü önlemiyor. Giderek etkisini arttıran yangınlar sonucunda -en son açıklanan verilere göre- 28 kişi ölürken, yaklaşık 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiği söyleniyor.

Avustralya son 3 aydır şiddetli bir yangın felaketiyle mücadele ediyor. Ülkede yangınlar devam ederken yılbaşı kutlamalarını iptal etmemesi nedeniyle eleştirilen Başbakan Scott Morrison ise yaptığı son açıklamada yangınların önlenememesinde suçu olduğunu itiraf etti. “Sahadaki bazı gelişmeleri daha iyi yönetebilirdim.” diyen Morrison, kamuoyu soruşturulması açılmasını da kabul ettiğini ifade etti.

Ülkenin Yeni Güney Galler bölgesinde yoğunlaşan yangınlar ileri seviyeye ulaşmış durumda. Milyarlarca canlının yuvası olan bu bölgede, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ‘nın açıkladığı verilere göre Avustralya’da yangınlar nedeniyle yaklaşık 1.25 milyar canlı öldü. Yangınlar konusunda deneyimli olan Avustralya‘da yangınların halen neden söndürülemediği sorusu ise hükumet karşıtı protestoların artmasına sebep oldu.

70 metreyi aşan yangınlar her geçen gün etkisini arttırırken, ülkenin başkenti olan Canberra’da da etkisini gösterdi. Yoğun sisten dolayı Avustralya‘daki bazı resmi daireler de kapalı olduklarını açıkladı. Başkent adeta sis bulutuna hapsoldu.

Avustralya’daki Yangınların Sebebi Ne?

Avustralya‘da orman yangınları çok sık görülen bir felakettir. Özellikle ‘Bush Fires’ olarak tabir edilen çalı yangınlarının kısa bir sürede farkedilip, müdahale edilmesi gerekirken, hemen müdahale edilmezse büyük bir felakete sebep olabilir. Ülkede son 3 aydır devam eden yangınlar da bu türden.

Avustralya‘da yangınlar sık karşılaşılan felaketlerin başında geliyor. Ülkede en fazla kişinin öldüğü yangın felaketi 1983 yılında gerçekleşmiş ve 76 kişi hayatını kaybetmişti.

İçinde bulunduğumuz aylarda yangınların iklimsel nedenlere bağlı olarak çıkması muhtemel olduğu söylenirken,en yüksek kayıp veren1983 yılındaki yangın da şubat ayında ortaya çıkmıştı. Ülkedeki son yangının ise 1994’den bu yana ortaya çıkan en büyük felaket olduğu söyleniyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN YANGINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Avustralya’nın kendine has iklim yapısı ülkeyi orman yangınlarına elverişli hale getiriyor.

Yangın dumanlarının yükselmesiyle fırtınaların meydana gelmesi ve bu esnada da şimşeklerin oluşmasıyla yangının hızla diğer bölgelere sıçradığı ifade ediliyor. Avustralya’da meydana gelen-sürekli yayılan-yangınların temel sebebinin bu iklim durumu olduğu söyleniyor.

Öte yandan Avustralya için yeni bir durum olmayan bu iklim şartları içerisinde, yangınların önlenememesine yönelik eleştiriler ise hızla artıyor. Sıkça görülen yangınların önlenememesinin bir sebebi de küresel ısınma olarak gösteriliyor. Küresel ısınmayla yazların daha kuru ve uzun geçmesinin yangınları tetiklediği söylenirken, Başbakan Morrison ise iklim yasasını tekrar masaya yatıracağını ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: