İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avustralya’daki Deve Katliamları İçin İmza Kampanyası Düzenleniyor!

Avustralya hükümeti durdurulamayan yangınlara gerekçe gösterdiği 10 bin devenin öldürüleceğini açıkladı. İlk etapta 5 bin deveyi itlaf hükümete, dünyadan tepki gecikmedi. Change.org sitesinde, deve katliamların durdurulması için imza kampanyasına başladı. İmza kampanyasına katılım sayısı çok kısa sürede 130 binlere ulaştı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) verilerine göre Avustralya’daki yangınlarda toplam 1,25 milyar hayvanın kaybetti. Hükümet yangınları neden göstererek deve katliamı yapacağını açıkladı.

Avustralya’da artan sıcaklıkların etkisiyle üç ay devam eden yangınlar sonucu 28 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiği yangınlarda 26 milyon dönüm arazi kül oldu. Yangınlara yeterli müdahale yapılmadığı için hükümet tepkilerin odağı haline gelmişti. Avustralya hükümeti durdurulamayan yangınları neden göstererek 10 binden fazla devenin itlaf edileceğini açıklamıştı. Hükümet, develerin çok fazla su içtiklerini, bu durumu engellemek adına vurularak öldürüleceklerini söylemişti.

Hükümet 5 Bin Deve İtlaf Etti

Kararın ardından yaklaşık beş bin deve ve yabani hayvanın itlaf edilmesinden sonra dünyanın birçok yerinden tepkiler yağmaya başladı. Artan tepkilerle birlikte Change.org sitesinde, bu deve katliamların durdurulması için dünyanın dört bir yanından imzalar toplanılmaya başladı. Şimdiden 130 bini aşan bir büyük bir kitle oluşurken 150 bine yakın bir imzanın toplanması hedefleniyor.

Kıtaya develer 19. yüzyılda İngiltere’nin sömürgeleri olan Afganistan, Hindistan ve diğer Orta Doğu ülkelerinden gelip buraya yerleşenler tarafından getirildi.

Avustralya hükümetinin daha önce de sık sık başvurduğu hayvan katliamları biliniyor. Bundan yaklaşık bir sene önce ülkedeki yerel türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklanmıştı. Yönetim, 2020’ye kadar 2 milyon kediyi öldürme sözü vermişti.

Avustralya’da Ne Kadar Deve Var

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, 821,6 milyon insan yani dünya nüfusunun yüzde 11 i açlık çekiyor. Açlık oranının en yüksek olduğu yer ise Afrika. Aynı zamanda da Afrika, açlık ölümlerinin en çok olduğu yer olarak biliniyor. Hayvan hakları savunucuları itlaf kararını protesto ederken aynı zamanda dünyanın büyük bir kesimi hayvanların öldürülmeyip fakir ülkelere gönderilmesinin daha doğru olduğunu görüşündeler.

Avustralya’da nüfusu 1 milyonu geçen develer kentin her yanında sıklıkla karşılaşılıyor. Hayvan severler, şimdi de itlaf sayısının artmasından korkuyor. Kıtada yüzbinlerce deve olduğu tahmin ediliyor. Kıtada develerin çok fazla su içmelerinin yanı sıra çiftliklerdeki çitleri kırdığı, araçlara ve yerleşim alanlara zarar verdiği iddia ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: