İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bit Hırsızlığı (Bit Scam) Nedir?

Bit dolandırıcılığı olayı sosyal alemi sarsmaya devam ediyor. Bit dolandırıcılığı sistemi ile kredi kartı hırsızlığı yapmakta olan dolandırıcıların,  yayın platformunda yayın yapan kişilerle iletişime geçmeleri ile başlıyor. Bu şahıslar, yayıncılara çalınan kartlarına bit atılacağını söylüyorlar, yayıcı kabul ederse bağış yapılan miktarın bir kısmını dolandırıcılara daha sonra geri veriyor. Böylelikle hem yayıncılar hem de dolandırıcılar para kazanıyor.

Twitch’in sızdırılan 125 GB’lik verilenlerin ifşa edilmesi üzerine Twitch gündemi karıştı. Ulaşılan bilgilerde canlı yayın platformu yayıncılarının ve e-sporcuların bit dolandırıcıları ile iş birliği içerisinde olduğu ortaya çıkması üzerine birçok yayıncının ve e-sporcunun ismi ve kazançları ifşa ediliyor.

9 Milyon 883 Bin Dolar Para Aklandı!

Canlı Yayın Platformunda Bit Hırsızlığı

İfşa edilen verilerin arasında 2400 yerli yayıncının bit dolandırıcıları ile yaptığı iş birliği sonucunda aklanan kara paranın, bilindiği kadarıyla 9 milyon 883 bin dolar olduğu söyleniyor. Bit dolandırıcıları ile iş birliği yaptığını kabul eden yayıncıların ve e-sporcuların gönderilen bitlerin uzak sunucular aracılığı ile reklam izlenerek elde edilen bitleri anlaşmalı yayıncılara gönderdiklerini ve sistemin bu şekilde çalıştığını ve hepsinin legal olduğunu düşünerek bunu dile getiriyor.

Twitch: Kara Para Aklayan Yayıncılar

Çoğu insan bu kara paranın nereden geldiğini ve nasıl aktarıldığını anlamlandıramıyor. Kara para aklama denilen yöntem, illegal yollarla ele geçirilen paraların takip edilmemesi adına farklı yöntemler ile legal para olarak görünmesini sağlıyor.

İsimleri yer alan Twitch yayıncıları Türkiye üzerinden yayın açan ve ülkemizde Bit Hırsızlığı olarak bilinen vakalara karıştıkları iddia ediliyor. Fakat bir yayıncı yayın sırasında bağış yapıldığı zaman ona gelen bu bağışın hangi paralarla geldiğini bilmiyor. Eğer kredi kartı hırsızı çaldığı karttaki paraların dağıtılması suçuna yayıncıyı müşterek edemiyor.

Twitch Yayıncısı ”Jahrein”

Çok kullanılan sosyal medya uygulaması Twitter’da başlayan boykot açıklamalarına küçüklü büyüklü yayıncılar, Twicth izleyicileri destek veriyor. Yayıncılar #temiztwitch etiketini kullanarak Twitch’in temiz bir yer olmasını sağlamak isterken seslerini daha fazla duyurmak için Twitch’te yayın açmayacaklarını izleyiciler de yayın platformu olan bu uygulamayı kullanmayacaklarını belirtiyor.

Konuyu yakından takip eden Ahmet Sonuç, sosyal medya hesabından şirket yönetimine bu skandalın açığa çıkması çağrısında bulunmuş ve buna ilişkin #TemizTwitch kampanyasını başlatan yayıncılar arasında yer alıyor.

Ahmet Sonuç, yaşanan skandalın arka planını KRT TV’de yayınlanan Olağan İşler programında ele alıyor. Sonuç, konunun CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafınca Meclis gündemine getirildiğini hatırlatarak ‘ Çözümü direkt söylüyorum, MASAK( Mali Suçları Araştırma Kurulu) böyle yapsın’ diyerek çözüm önerisini sunuyor.

Twitch Bit Fiyatı Ne Kadar?

Yayın platformu üzerinde satın almış olduğunuz 100 bit resmi sitelerdeki bilgilere dayanarak 12 TL olduğu söyleniyor. Diğer ödeme şekilleri ile alınan bağışların haliyle miktarlarına göre fiyatları da değişiklik gösterebiliyor. Yayıncılara bağışlanan bu bitlerin en az alımıysa 100 bittir, ancak Twitch üzerinden en az 1 bit bağış yapılabiliyor. Twitch 100 bit ne kadar sorusuna cevap verdiğimize göre diğer bit fiyatlarına göz atmamız gerekebiliyor. Çünkü toplu alım yaptığımızda bit fiyatlarında düşüşler söz konusu oluyor.

Bit miktarları

100 Bit: 12 TL

500 Bit: 58 TL

1.500 Bit: 165 TL

5.000 Bit: 533 TL

10.000 Bit: 1043 TL

25.000 Bit: 2550 TL

Yayın platformu İngiltereli oyun haber sitesi Dexerto’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kullanıcıların kara para akladığı iddialarına ilişkin olarak 150 kişiye karşı eylül ayından itibaren harekete geçildiği bilgisini paylaşıyor. Araştırmaların henüz bir sonuca varmadığı biliniyor.

Yazar – Sündüz Demir

Editör – Aslı Şahin

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: