İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Clubhouse Sosyal Medyanın Yeni Trendi

Son zamanların en popüler sosyal medya uygulaması Clubhouse oldu. Sadece sesli görüşmeye olanak tanımasına rağmen kısa sürede  dikkatleri üzerine çekmeyi başardı .

Dijital çağla beraber sosyal medya platformlarının sayısı da giderek artıyor. Clubhouse  da onlardan bir tanesi. Ancak mevcut sosyal medya platformlarından farklı bir içerikle kullanıcıların karşısında. Bu platform, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. ABD’de geliştirilen uygulama, 2020 Mart ayında Twitter’a  alternatif olarak çıktı. Kısa sürede haftalık aktif kullanıcı sayısı 2 milyona ulaştı. Clubhouse alışılmış sosyal medya platformlarından farklı olarak fotoğraf ve video paylaşımına izin vermiyor. Uygulamayı kullanabilmenin en önemli şartı ise içeriden birinin sizi davet etmesi. Şu an için sadece İOS kullanıcılarına hizmet veriyor.

Clubhouse sadece İOS kullanıcılarına hizmet veriyor

Clubhouse hakkında bilinmesi gerekenler!

‘Ses temelli yeni nesil sosyal ağ’ olarak tanımlanıyor uygulama. Kullanıcıların karşısına, odalar kurarak farklı konuların konuşulduğu bir uygulama olarak çıkıyor. Mevcut sosyal platformların aksine sadece sesli görüşmeye izin veriyor. Ancak uygulamaya içeriden davet alanlar katılabiliyor. Platforma dahil olmak isteyenler ve içeriden davet alamayanlar ise sistemde sıraya giriyorlar. Sonrasında sıraya göre üyelik işlemleri gerçekleştiriliyor. Popülerliğini korumakta kararlı olan uygulama sadece sınırlı bir kesime hitap etmeyi tercih ediyor. Bu sebeple yalnızca İOS kullanıcılarına hizmet veriyor.

Uygulamayı yükleyen İOS kullanıcılarının kendilerine bir hesap açması gerekiyor. Kullanıcı profili oluşturan kullanıcılar daha sonra SMS onayı bekleme listesine alınıyor. SMS onayı aldıktan sonra üyeliği gerçekleşen kullanıcılar kişisel ilgi alanları seçerek, karşılarına çıkan sohbet odalarına dahil olabiliyor. Odalarda söz almak ve kendi görüşlerini dile getirmek isteyen kullanıcılar son olarak ise el kaldırarak yöneticilerin izin vermesini bekliyor.

Clubhouse kullanıcılara farklı sohbet odaları sunuyor

Clubhouse uygulamasına nasıl üye olabilirsiniz?

  • İOS işletimli cihazınıza uygulamayı indirin
  • Kendinize kullanıcı adı seçin
  • Profil düzenlemelerinizi yapın
  • SMS onayını bekleyin
  • Onaydan sonra bekleme listesine alınacaksınız
  • Beklemek istemiyorsanız içeriden birinin sizi davet etmesini sağlayın
  • Üyeliğiniz gerçekleştikten sonra kendi ilgi alanlarınızı belirleyin
  • Dikkatinizi çeken bir odaya dahil olun
  • Konuşmada söz almak isterseniz, el kaldırın ve yöneticinin iznini bekleyin

Sosyal medya kullanımı pandemi sürecinde arttı. Clubhouse şimdiden popüler sosyal medya ağları arasına girerek, pandeminin getirdikleri arasında yerini aldı. Sadece İOS kullanıcılarından davet alanların girebilmesiyle, butik bir sosyal ağ algısı yaratıyor. Apple kullanıcılarına özel bir uygulama olmasına rağmen kısa sürede popüler oldu. Program geliştiriciler yeni fikirlerle teknolojiye ve sosyal medyaya yön vermeye devam ediyor. Uygulamaya yeni özellikler gelip gelmeyeceği ise merak ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: