İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coronavirüs içerik üreticilerini sıkıştırdı

Coronavirüs salgını nedeniyle dünya genelindeki birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Birçok şirket evden çalışma modeline geçti. Sosyal medya platformlarından Facebook’ta içerik üreticilerini evine gönderdi.

Bilindiği üzere Coronavirüs Covid-19 (Coronavirüs) ilk gününden bu zamana kadar insanlar olayla ilgili haber makaleleri paylaşarak bilgi aktarımı içerisindeydi.  İlk gün insanlar tarafından fark edilen bir nokta vardı. Facebook’un konu ile ilgili yüksek performanslı bölüm arşivini silmesi dikkat çekti.

Sosyal medya platformları
Sosyal medya içerik üreticileri gizlilik politikası içinde sıkıştı

Facebook, problemi spam platformundaki otomatik bir hatadan kaynaklandığını bildirdi. Salgının yayılmasından sonraki günler de ise Facebook gibi birçok şirket içerik üreticilerini evden çalışmaya yönlendirdi.  Küresel salgının böyle bir savunmaya yönlendirmesi şirketler açısından savunma hattının yükseleceği ve korunmaya alınması gerektiği tedbirlerini akıllara getirdi.

Facebook içerik üreticilerini eve gönderdi

Binlerce çalışanı eve gönderme konusunda Facebook ilk adım atan şirketti. Daha fazla çalışmak gibi tam zamanlı personel uygulaması ek unsurların ortadan kalkması gibi bir düşünceye yönelen çalışanlar için artık bonus olarak görülen tam zamanlı çalışma ödemesi elbette hayal oldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, içerik yönetiminin geleceğini yapay zeka bağlantısı ile ilişkilendirdi.  Evde çalışmanın sosyal izolasyona katkıda bulunması bir tarafa, birçok olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin de farkında olduklarını bildirdi. Çalışanlar açısından  intihar, kendine zarar verme gibi eğilimlerin denetlenmesi için çalışan sayılarını arttıracağını aktardı.

Kirli bilgi ile savaşmak konusunda ise Facebook içerik üreticileri Covid-19 ile ilgili bilgilerin bulunduğu, yetkili kaynakların doğruladığı bir sistem olan Coronavirüs Bilgi Merkezi’nin açılacağını bildirildi. Facebook dürüstlük başkanı Guy Rosen,  spam platformundaki hatanın düzelmesi için çalıştıklarını belirtirken; eve gönderilen içerik üreticileri için yapay zeka destekli inceleme sistemleri oluşturulacak dedi.  

Facebook ve YouTube, geçtiğimiz haftalarda ofiste çalışanların sayısını azaltmak için otomatik sistemlere daha fazla güvenmek için geçici planlar açıkladı.

Gizlilik içerik üreticilerini vurdu

Youtube ve Twitter gibi şirketler de aynı açıklamalar da bulunmaktan geri kalmadı. Ve Reddit sözcüsü Leigh Ann Benicewicz,  İngilizce içerikli teknoloji haber sitesi Wıred’e  bir açıklama da bulundu: “Tüm çalışanlar için evde zorunlu çalışma programı uygulanarak gizlilik politikası sağlam temeller de içerik üreticiler için ayrıntılı olarak dönüştürülecek.” dedi.

Elbette Twitter, Youtube gibi şirketlerin kullandığı sistem değişkendir.  İnsanların en çok arama yaptığı anahtar kelimeleri tarayarak ve ihlal edilen fotoğrafların kullanımı yapanları analiz ederek çalışan bu şirketler, John’s Üniversitesi Hukuk Profesörü Kate Klonick’e göre ne kadar teknoloji devi de olsa bazı şeylerin gözden kaçtığının altını ısrarla çizmek gerek dedi.

Şirketler içerik üreticilerini işe döndürmeye çalışıyor

Sosyal medyayı pandemi günlerinde çok fazla kişi sosyalleşmek için kullanacak. Ve inanılmaz derece yanlış gelen bilgi ve içerikler ile dolacak.  Youtube politikasında; kullanıcılar ve içerik oluşturucular için kesin işlemler uygulayacağını keskin bir şekilde  belirtti.

Bu durumda çalışanları yöneltmeye uygun bulduğumuz bir durum yok diyen Klonick, bu süreci ılımlılıkla atlatmak gerektiğini ve makinelere bırakmanın en doğrusu olduğu görüşünde.

Klonick ise Facebook ve İnstagram’ın bu konuda yayından kaldırmaya karar verdikleri içeriklerin çoğunun otomatik işaretleme olduğu görüşünde.  Gizlilik politikası nedeniyle sıkışan şirketlerin içerik editörlerini işe geri göndermesi gibi bir durumun pandemi de halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek. Evden iş yapmak ve bu kişileri çalıştırmak ise gizlilik ve yasal unsurlarının sertleşmesi yönünde.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: