İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital Kütüphane İle Dünyanın Tüm Bilgilerine ‘Evrensel’ Erişim

Dijital Kütüphane İnternet Archive, 28 milyondan fazla kitap ve metin, 6 milyon film ve video, 600 bin yazılım programı, 15 milyon ses dosyası ve ayrıca 492 milyar web sayfasıyla insanlığın hizmetinde.

Dünyanın En Büyük Projesi

Bundan 24 yıl önce, 12 Mayıs 1996 yılında ABD’nin Richmond bölgesinde kurulan Dijital Kütüphane, bilinen misyonu ile ‘tüm bilgiye evrensel iletişim’i sağlamaya devam ediyor. Bugün merkezi San Fransisco/Kaliforniya’da olan dijital kütüphane, web siteleri, yazılım uygulamaları, oyunlar, müzik, filmler, videolar, hareketli görüntüler ve milyonlarca kitap dahil olmak üzere dijitalleştirilmiş materyal koleksiyonlarına ücretsiz genel erişim sağlamaya devam ediyor.

Brewster Kahle Ve Alexa

Kar amacı gütmeyen kuruluş, çeşitli kaynaklardan elde edilen yıllık 10 milyon dolarlık bütçesiyle biliniyor. 3 Kaliforniya şehri, San Francisco, Redwood City ve Richmond’ta veri merkezine sahip şirket, 2019 itibariyle dünya çapında 100 ücretli operatör tarafından tarama gerçekleştiriyor. Uluslararası İnternet Koruma Konsorsiyumu üyesi olan ve resmi olarak 2007 yılında Kaliforniya eyaleti tarafından bir kütüphane olarak belirlenen web.archive.org sitesi, ABD’li bilgisayar mühendisi, internet girişimcisi, internet aktivisti, tüm bilgiye evrensel erişimin savunucusu ve dijital kütüphaneci olarak tanınan Brewster Kahle tarafından 12 Mayıs 1996’da, kar amacı gütmeyen web tarama şirketi Alexa Internet’i kurduğu sırada oluşturuldu.

Kültür Eserlerinin Korunması

1999 sonlarında arşiv, Prelinger Arşivleri’nden başlayarak koleksiyonlarını web arşivinin ötesine genişletti. Arşiv, metinleri, sesleri, hareketli görüntüleri ve yazılımı içerirken bir dizi başka projeye de ev sahipliği yapıyor. Ağustos 2012’de arşiv, 1.3 milyondan fazla mevcut dosya ve tüm yeni yüklenen dosyalar içine indirme seçeneklerine BitTorrent’i eklediğini duyurdu . Kasım 2016’da şirketin kurucusu Brewster Kahle, İnternet Arşivi’nin, bir kopyası olan Kanada İnternet Arşivini oluşturduğunu duyurdu. Yabancı bir ülkede yedek arşiv oluşturma kararının Donald Trump’ın yaklaşan başkanlığı nedeniyle olduğu iması geniş yankı buldu.

İnternet Archive Projesi Tüm Dünyada Ücretsiz Biçimde İnsanlığa Hizmet Ediyor

Dijital Dünyanın Mahremiyeti

Brewster Kahle, bu durumu şöyle anlattı:

“9 Kasım 2016’da Amerika’da radikal bir değişim vaat eden yeni bir yönetimle uyandık. Bizimki gibi uzun vadeli kurumların değişim için tasarlamaları gerektiği kesin bir hatırlatmaydı. Bizim için kültürel malzemelerimizi güvenli, özel ve sürekli erişilebilir tutmak anlamına gelir. Daha büyük kısıtlamalarla karşılaşabilecek bir web için hazırlık yapmak anlamına gelir. Devlet gözetiminin ortadan kalkmadığı bir dünyada patronlara hizmet etmek anlamına gelir; gerçekten bu artacak gibi görünüyor. Tarih boyunca, kütüphaneler, insanların sadece okudukları için gözaltına alındığı korkunç gizlilik ihlallerine karşı savaştılar. İnternet Arşivi’nde okuyucularımızın dijital dünyadaki mahremiyetini korumak için mücadele ediyoruz. “

Üniversitelerden Bağışlar

İnternet Arşivi, çoğu materyali bağışlardan elde ediyor. Örneğin 2017’de Boston Halk Kütüphanesi’nden yüz binlerce 78 rpm’lik diskler, Trent Üniversitesi’nden 2018’de 250 bin kitap bağışı aldı. Tüm materyaller daha sonra dijital hale getirildi ve dijital depoda saklandı. Dijital bir kopya alındıktan sonra da orijinali sahibine iade edildi. İnternet Arşivi’nin kopyası, kamu malı değilse, kontrol edilen dijital ortamda tek tek dünya çapındaki kullanıcılara ödünç veriliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: