İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijitalin yeni pazarlama aracı Influencer Marketing

Dijital pazarlama sistemi içerisinde, sosyal medya oldukça önemli bir yere sahip. Sosyal medyanın yeni pazarlama aracı Influencer Marketing. Dijitalleşmeyle büyüyen bu modelin pazarlama sürecine etkisini inceledik?

Dijital dünyanın etkisini arttırasıyla bugün birçok marka, mevcut pazar ortamında marka bilinirliğini ve güvenini belirli pazarlama stratejileri doğrultusunda sağlayabiliyor. Bu sistem içerisinde, sosyal medya oldukça önemli bir yere sahip. Markalar sosyal medya sayesinde ürünlerini hedef kitleye daha kolay ulaştırmakta ve satış eylemini daha hızlı gerçekleştiriyor. İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Hakla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Sevim Bulut “Sosyal Medya Aracılığı ile Influencer’ların Pazarlama Sürecine Etkisi” başlıklı bir makale hazırladı.

Influencer Marketing, dijital platformdaki tüketicinin, kalbine dokunabilen, onunla rahatça ilişki kurabilen özgün yanı sıra pazarlanabilir bir içerik düşüncesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Influencer Marketing Dijital Dünyaya Etkisi  

Küreselleşen dünyada işletmelerin daha fazla ürün satmak amacıyla uluslararası pazarlara açılma gerekliliği, işletmelerin ayakta kalmasını zorunlu hale getirdi. Dijitalleşme artık bir ihtiyaçtan çıkarak zorunluluk haline geldi. Dünyada teknolojinin hızla yayılması küreselleşmeyi beraberinde getirmiş ve tüketicilerin de bilinçlenmesine yol açtı. Mobil telefonlar, kablolu televizyon, uydu teknolojileri, gibi araçlar küreselleşmeyi basitleştirip, sürat kazandırdı. Özellikle pandemi sürecinde bu pazarlama yöntemi etkisini arttırdı.

Küreselleşme ve beraberinde gelişen kapitalizm ile uluslararası Pazarlar ayakta kalabilmek için her şekilde teknoloji ile kitlelere yönelmenin daha kolay bir hal aldığı görüldü. İnsanlar, enformasyon çağında birçok kayıt ortamlarına ihtiyaç durdu. Mağara duvarlarındaki işaretlerle başlayan bu süreç geleneksel kitle iletişim araçlarıyla (gazete, radyo, televizyon gibi) günümüzde, internet ve dijital yayıncılıkla devam ediyor.

Kurumlar sosyal medya pazarlama faaliyetlerini etkin bir biçimde sürdürebilmek için kimi araçlar kullanmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sosyal imleme ve etiketleme yöntemi
 • Sosyal medya takip
 • Sosyal ölçümleme ve raporlama
 • Sosyal müşteri ilişkileri yönetimi
 • Blog pazarlaması

Takipçi sayısına göre Influencer Pazarlama Hangi İsimleri Alıyor?

Influencer’lar sosyal medya kanalları üzerinden sıklıkla içerikler üretip paylaşımları gerçekleştiriyor. Bu konuları hedef kitlelere göre de sınıflandırılıyor. Örnek Bulut 526 verecek olursak, bebek markalarının içeriklerini daha çok eğitimi ve anneler üzerine paylaşım yapan Influencer’lar oluyor. Bunlar ‘’instamom’’ şeklinde adlandırılıyor. Sadece bir alanda uzman ve o konu ile ilgili içerik üreten Influencer’lar belirli kategorilerde, yeme-içme, giyim gibi değerlendirilebilirken birden fazla konu ile ilgili içerik üretimlerinde bulunan Influencer’lar da kendilerini ‘’life style’’ (yaşam tarzı) kategorisine yerleştiriyor. Diğer yandan Influencer’lar takipçi sayılarına göre sınıflandırılıyor;

 • 1000 ile 10 bin arası takipçiye sahip olanlar “nano”
 • 10 bin ile 50 bin arasında takipçisi olanlar “micro”
 • 50 bin ile 500 bin arası takipçisi olanlar “mid-tier”
 • 500 bin ile 1 milyon takipçisi olanlar “macro”
 • 1 milyon ile 5 milyon takipçisi olanlar “mega”
 • 5 milyondan daha fazla takipçisi olanlar ise “celebrity”
Influencer Marketing pazarlama metodu, marka ile tüketici arasındaki etkileşimi ve güveni sağlıyor. Influencerlar, kendi değer ve inançları çerçevesinde onları takip eden, izleyen kitleyi cezbeder, bununla beraber hayranlarıyla iletişim kurabiliyor.

Ağ toplumunda iletişim çok daha hızlı ve ulaşılabilir bir değer kazandı. Zamansal değişiklikler söz konusu olsa da davranış kalıpları aynı şekilde kaldı. Yeni medya araçları iletişime yön vermede, kişilerin birbirleri ile yakınlaşmasında oldukça etkili. İletişim olmadan bir hayat düşünmek oldukça güç. İletişim ile ilgili yapılacak en doğru tanımlardan biri de toplumların var olabilmesi, hayatta kalabilmesi için gelişmesi ve insan ilişkilerinin bir düzen dâhilinde gerçekleşebilmesi için gerekli olan bir ihtiyaç oldu.

Günümüzde geleneksel medya araçları teknolojinin sunduğu yeni olanaklar doğrultusunda yeni medya araçlarına doğru bir eğrilme durumu söz konusu oldu. Yeni medya uygulamaları sosyal bilimler kapsamında incelemeye değer görülen önemli ve yeni bir alan. Yeni medyanın yaygınlaşması ile kitleler sosyal medya platformlarında oldukça aktif vakit geçiriyor.

İnfluercer Marketing Pazarlama sürecine 9 etkisi

Yeni medya iletişim kanallarından Instagram aracılığı ile yapılan paylaşımlar, Influencer’ların markalara ve hedef kitleye yönelik nasıl paylaşımlar yaptığı belirtilen araştırma soruları ile karşılaştırdı. Sosyal medya ortamında Türkiye’deki Influencer’ların pazarlama sürecindeki paylaşımları incelendi. Sosyal medyanın hızlı bir şekilde gelişip değiştiğini görülüyor.

Bu süreçte Influencer’ların hazırladıkları içeriklerin (video, IG TV, fotoğraf, story gibi) iş birliği içerisinde oldukları markaların pazarlama sürecine etkileri, hedef kitleyi satın alma eylemine yönlendirebilecek öne çıkan paylaşımları incelendi. Instagram hedef kitleden en çok etkileşim alan bir sosyal platform. Instagram uygulamasının kendine has özellikleri bulunuyor. Bunun yanında #hastag kullanım özelliği sayesinde paylaşımın dünya çapında yayılmasına olanak tanır.

 • Tüm toplumları bir araya getiren Instagram ortamında Influencer’ların markalara yönelik yaptığı paylaşımlar hedef kitlenin ilgisini çekiyor.
 • Kişi beğendiği, arasında bağ kurduğu Influencer’ları takip etmekte ve onların paylaşımlarına yönelik kendi davranış ve tutumlarını da şekillendiriyor.
 • Kişi, satın alma eylemine sevdiği Influencer’ların paylaşımlarından yola çıkarak ilerliyor.
 • Influencer’lar doğal bir ortamda, samimi bir dil kullanmayı tercih ederek takipçilerine ürünlerini tanıtıyor.
 • Tüketiciler Influencer’ların paylaşmış olduğu ürünlere yorum yapmaları sonucu içerik oluşturulmasına da katkı sağladıkları varsayılıyor.
 •  Türkiye’de ağırlıklı olarak Influencer’ların faaliyet göstermiş olduğu kanallar Instagram ve YouTube platformları.
 • Instagram etkileşim açısından daha hızlı olduğu için kullanım olarak daha çok tercih edildiği görüldü.
 • Instagram uygulamasını tercih eden kurumlar daha çok moda ve kozmetik sektörleri.
 • Türkiye’de oldukça revaçta olan Influencer’ların gelecekte pazarlama aracı olacağı düşünülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: