İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyadaki En İlginç Kedi Cinsleri

Dünya üzerinde 70’ten fazla kedi cinsi olduğu tahmin ediliyor. Sevimli halleri ve farklı özellikleriyle ile ilgi görüp sevilen kedilerin birden fazla özelliği bulunuyor. Karanlıkta görebilme özellikleri bulunan kediler aslında karanlıkta daha iyi görebilmektedir bu özellikleriyle fazlasıyla dikkat çeken kediler insanlara göre daha fazla koku alma özelliğine sahip oluyorlar. Peki bu kedi cinsleri nelerdir?

Dünyanın en küçük kedi cinsi  “SİNGAPURA”

Dünyanın en küçük kedi cinslerinden biri olarak bilenen Singapura kedisinin küçük olması haricinde birden fazla özelliği bulunuyor. Kendi vatanlarının adını taşımakta olan Singapura kedi cinsi, cinsinde ki diğer kedilerden farklı olarak doğduklarında uzun tüylü olur ve bu tüylerin zamanla çok fazla döküldüğü görülüyor. Kesin bir kanı olmasa da atalarının arasında “Habeş kedileri” olduğu düşünülen Singapuralar, Burmese yani Birman kedileri ile de akraba olduğu biliniyor. Bu durum Singapura kedi cinsi’nin kökeni ile ilgili tartışmaya yol açıyor.Singapur’un ulusal değeri olmuş olan bu kediler küçük olması özelliğinden ayrıca tırmanma konusunda da çok yetenekli oldukları görülüyor. Ortalama ömürleri 15 yıldır ve genel olarak sağlıklı kediler olduğu biliniyor. Çoğunlukla renk geçişlerine sahip olan bu kedilerin kürk yapıları kimi türlerde desenli ve uzun tüylü olabiliyor. Karın ve boyun bölgelerindeki tüyler ise diğer bölgelerine göre daha açık renk oluyor. Dünyanın en zeki kedileri arasında yer alıyorlar. Zekâları eğitilmeye yatkınlıklarını artırıyor.

Cüce kedi “MUNCHKİN”

Munchkin Kedisi diğer tüm kedilere nazaran daha kısa bacaklı ve yoğun tüylü olan bir ırktır.

Munchkin kedisi, diğer kedi cinslerine kıyasla daha kısa bacaklı, uzun ve yoğun tüylü bir cins olduğu biliniyor.  Munchkin kedileri genetik mutasyon sonucu kısa bacakları olduğu biliniyor. “Cüce kedi” olarak da nitelendirebileceğimiz Munchkin’ler son derece meraklı kedi olduğu görülüyor. Munchkin cinsi kediler çocuklarla ve evcil hayvanlarla çok iyi geçinen oyuncu bir cins olarak biliniyor. Munchkin cinsi kedilerin çok eski tarihlerine bakıldığında onlar için ne kadar da sancılı bir sürecin geçtiğini görüyoruz. Belirlenen verilere göre bugün bildiğimiz safkan Munchkin cinsi, Amerika’nın Louisiana eyaletinde üremeye başladığı söyleniyor.

Tüysüz kedi “SFENKS”

Tüysüz kedi cinsi olarak bilinmekte olan Sfenks kedisi tüysüz olan birkaç kedi türünden sadece bir türü olarak biliniyor. Ana vatanı Kanada olduğu biliniyor. Sert görünse de tam aksine sahibine karşı çok sıcak kanlı, sakin ve cana yakın olduğu biliniyor. Ortalama ömrü 9-10 yıl olmakla birlikte iyi bakıldığı taktirde 14-15 yaşına kadar yaşayabiliyor. Farklı kedi cinslerin birleştirilmesiyle tesadüfen 1960’lı yıllarda Kanada’da dünyaya geldiği biliniyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da cinsi mükemmelleştirmek ve kalıcılığı artırmak en iyi yavruları seçerek çalışmaya başladığı biliniyor. Sfenks kedisinin boyutu ve ağırlığı orta ile büyük boy arası sayılabilecek bir kedi türü olduğu biliniyor. Yarasa benzeri büyük, dik ve sivri kulaklara sahip oluyorlar. Geniş aralığa sahip gözleri büyük ve yuvarlak ve göz rengi değişken olabiliyor. Bu türe özel bir göz rengi olmadığı biliniyor. Belirgin elmacık kemikleri olduğu görülüyor. Bu kedi cinsi görünümüyle mısır sfenkslerini andırdığı için sfenks kedisi adını aldığı biliniyor. Tüyleri yok denecek kadar az olmakla birlikte soğuğa karşı aşırı duyarlı olurlar ve haftalık olarak yıkanması gerekiyor.  Bu ilginç tür, tüysüz kedi cinsi olarak anılsa da aslında öyle değildir, görüntüsü ile merak duyduran bu türün en göze çarpan özelliği derisinin kırışık olması olarak biliniyor. Kulak arkası ve sırtında kısa tüyler bulunuyor. Bu kedi cinsi kısa tüylü olduğundan diğer kedi cinslerine oranla kırışıklıkları daha fazla göze çarpıyor.

Kıvırcık kedi “LAPERM”

Hem uzun hem de kısa tüylü kediler sınıfında yer alır.

Kıvırcık tüylerinden dolayı adı Laperm kedisi olarak söylenir, Kuzey Amerika’da tesadüfen karşılaştığı biliniyor. Yeni olarak bilinen Laperm cinsi kediler kısa zamanda keşfedilerek çok sevildiği ve dünyada yaygınlaştı biliniyor. Ülkemizde pek bilinmeyen bir kedi cinsi olmakla birlikte oldukça iyi huylu ve neşeli olduğu görülüyor. Sıcakkanlı ve uysal olmasıyla bulunduğu ortamdaki her kişiyle çok iyi anlaşması nedeniyle vazgeçilmez bir kedi cinsi oluyor. Eğitilmeye en yatkın kedi cinsi olarak bilinir nedeni ise karakter yapıları ve zeka seviyeleri çok yüksektir aile ortamında yaşamaya uygun oluyor. Tam bir kucak kedisi olmalarının yanında yaşadıkları yuvaya da çok bağlı olduğu görülüyor. Tüyleri kıvırcık ve sık olmakta. Ortalama 15 yıl ömürleri olduğu biliniyor. Fazla tüy dökmedikleri için alerjik insanlarla birlikte yaşamaları kolay olduğu söyleniyor. Tüyleri genellikle gövdelerinin alt kısmında beyaz ya da krem rengi, sırt ve başlarında ise kahverengi ve sarının tonlarında oluyor. Bazı Laperm kedi cinsi yüzlerinde koyu ve kahverengi lekeler bulunduğu görülüyor. Farklı renkte Laperm kedilerine rastlamak da mümkün olabiliyor.

Yazar-Begüm Çıkrık

Editör-Beyza Gezen

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: