İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticareti Basit Hale Getirecek A-Ticaret Nedir?

E-Ticaret deneyimini tüketici için daha basit ve sorunsuz hale getirecek A-Ticaret hayatımıza girdi. A-ticaret, müşterinin aradığı ürünü keşif aşamasından evine teslime kadar süren alışveriş deneyimini otonomlaştıracak.

E-ticaret hayatımıza girmesiyle birlikte internetten alışverişin kolaylığını yaşadık. Evimizde otururken gıda, kozmetik, mobilya ve kitap olmak üzere neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı internetten sipariş etmeye başladık. Corona virüs salgınıyla birlikte yasakların artmasıyla e-ticaret ve dijital dünya ile olan bağımız bir kat daha arttı. E-ticareti otonom hale getirecek yeni bir uygulama ile karşı karşıyayız: A-ticaret. Peki A-ticaret nedir? Dijital pazarda ticaret yaparken bize ne gibi kolaylıklar sağlar?

A-Ticaret Nedir?

A-Ticaret otonom ticaret olarak tanımlanabilir. Akıllı cihazlar, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, büyük veri gibi yeni teknolojiler sayesinde e-ticaret alışverişlerindeki deneyimleri tüketici için basit hale getirmeye amaçlıyor. Sistem, tüketicilerin e-ticaret serüvenlerini sorunsuz yaşamalarını sağlamayı amaçlıyor.

E-ticaret, tüketicilere fiziksel bir mağazaya gitmeden çevrim içi ürün satın almalarına imkan sağlıyor. Maliyetleri azaltması, insanların daha uygun fiyata ürünlere ulaşması ve kolaylık üzerine kurulu olan e-ticaret yapısı, hem şirketler hem de tüketicilere dijital dönüşüm alanının sağladığı en büyük fayda.

A-ticaret ile Ticaret hem işletmeden tüketiciye hem de işletmeden işletmeye satışlarda yapay zeka, büyük veri, artırılmış gerçeklik gibi diğer teknolojilerden gelen hızlı değişimlerle e-ticaret daha basit hale gelecek.

Yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan satıcı-tüketici anlaşması olarak tanımlayabileceğimiz bu e-ticaret sistemi, son yıllarda bazı değişimlere uğradı. Tüketim alışkanlıkları ve dijitalleşmenin önlenemez yükselişi e-ticarette bazı kırılmalara neden oldu. İnsanları şu nedenlerden dolayı e-ticaretten daha fazlasını istemeye başladı.

 • Tercihlerin Kişiselleşmesi
 • Lojistiğin, tüketimin en önemli ayaklarından biri haline gelmesi
 • Yapay zeka sistemlerinin kişiyi ve tercihlerini analiz etmesi

Artık insanlar perakende mağazalarda bulamayacağı benzersiz ürünler keşfetmeyi istiyor. Bu kapsamda aradığı ürüne anında erişmek istemesinin yanı sıra müşteri kişiselleştirilmiş çevrim içi iletişim, ürünün anında teslimatı, beğenilerine uygun ürünler seçenekleri konusunda anında bilgilenmek istiyor.

Tüm bu istekler, e-ticaret dünyasının bir adım daha ileri götürerek karşımıza dijital dünyanın yeni bir alanının kapısını aralıyor; A-ticaret.

E-ticaretin otonom bir ticarete dönüşmesi anlamını gelen A-ticaret, akıllı cihazlar, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve büyük veri gibi teknolojiler sayesinde satın alma işlemini bir şeye ihtiyacınız olduğu anda ya da sadece bir şey istediğinizde otomatik hale getirecek.

Otonom ticaret yani A-Ticaret döneminde, sosyal medyada parmak izinizi izleyerek kişisel ilgi alanlarınıza ve beğenilerinize dayalı olarak neyi beğeneceğinizi, ne isteyeceğinizi veya arzu edeceğinizi tahmin etmek teknik olarak mümkün olacak.

E-Ticarete Yeni Bir Perspektif Sunulacak

E-ticaret, dünyanın en hızlı yükselen sektörlerinin bayında geliyor. Özellikle coronavirüs salgını ile birlikte e-ticarette önemli dönüşümler yaşandı. Sosyal mesafe ve izolasyonlar nedeniyle, daha hızlı bir büyüme sürecine giren e-ticaret rakamları da yükselme trendini beklenen 2-3 kat üstüne çıkardı. 2019 yılında yapılan e-ticaret harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 18 artarak 3,5 trilyon dolara çıkmıştı. Önceki yıllarda yapılan araştırmalarda 2021 yılına kadar 4,5 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilen e-ticaretin pandemi sonrası bu rakamı daha da aşacağı düşünülüyor.

Araştırmalara göre 2025 yılına kadar birçok tüketicinin, online alışverişin kendi başına bir etkinlik deneyimi olduğu bir ortam talep edeceği vurgulanıyor. Artırılmış gerçeklik (AR) ve kişisel dijital asistanlar sayesinde, çevrim içi ticaretin perakende ortamlarına benzer bir yapıya dönüşeceği dile getiriliyor.

İnternet üzerinde satın alma konusunda kararları etkileyen en önemli faktörler, ürün performansı, sürdürülebilirlik, kalite ve lojistik. Bu konularda tüketiciler çok daha bilinçli ve satın alma noktasında yüksek standartlar arıyor. Online alışveriş sahasında artık büyük oyuncuların yanında yenilikçi, premium ve kişiselleştirilmiş ürünler sunan çok sayıda start-up ve küçük oyuncular da yer alıyor..

Önceden internetten alışveriş yapmak, kişinin fiziksel ortamda kendine ayırdığı zaman için önemli bir tasarruf olarak görülüyordu. Ancak COVID-19 sonrası, hayatın daha fazla dijitalin içine girmesi, sanal dünyadan da tasarrufu ön plana getirmesi bekleniyor. Tüketiciler, mümkün olduğunca hızlı ve kişiselleştirilmiş ürünlere yöneliyor. Sanal ticareti kullananlar, perakendeye oranla daha hızlı bir alışveriş deneyimi yaşıyor. Dünyanın bir ucundaki ürüne ulaşabiliyor. Ancak bu süreçte şu sorunlarla karşılaşabiliyorlar;

 • Ücretsiz gönderim ile en ucuz ürünü bulamamak
 • Tedarikçi güvenilirliği
 • Ürünün zamanında teslim edilip edilmeyeceği
 • Ürünün görseldeki gibi olup olmadığı
 • Ekolojik olup olmadığı

Tüketici bu sorularına hızlı bir şekilde cevap bulamadığı zaman alışverişi tamamlamak istemiyor. Bu sorunlar e-ticareti isteksiz hale getiriyor. Tüketicinin sorunlarını anlayabilmek, ona tüm soruları ile ilgili bilgiler verme veri kullanımı otomatikleştiriyor. Bu rekabetçi ortamda, hayatta kalabilme ve ticaret rakamlarınızı ve ivmenizi sürekli yukarılara çıkarmanın yolu a-ticaretten geçiyor.

Makine öğrenimi ve yapay zeka ile e-ticaret yeni bir paradigmaya geçiyor. Sistem, tüketicilere alışverişin keyifli, hızlı ve sorunsuz olması imkanını veriyor. Böylece alışveriş sorunlarını çözen makinelere karar vermek, hayatı daha kolay hale getirecek.

Yeni Dönem Ticaret Otonomlaştıracak

Ticaretin otonomlaşması olarak tanımlanan bu yeni dönem “a-ticaret” olarak adlandırılıyor. Yeni otonomlaştırılan bu sanal ticaret döneminde, hem B2C (İşletmeden tüketiciye) hem de B2B (işletmeden işletmeye) satışlarının büyük bölümünün dijital kanallar üzerinden gerçekleşmesi ile hızla değişecek. Yapay zeka, büyük veri, artırılmış gerçeklik gibi diğer teknolojilerden gelen hızlı değişimlerle birlikte bu eğilim daha da artacak. A-ticaret dönemi, e-ticaret deneyimini tüketici için daha sorunsuz ve basit hale getirecek.

A-ticaret ilk örneklerinden sigortam.net, internet müşterilerinin ihtiyaçlarını adım adım akıllıca analiz ediyor. Müşterinin ihtiyacına en uygun ürünü dinamik olarak hazırlıyor.

A-ticaret nasıl bir sistem öngörüyor?

 • Yiyecek veya kişisel bakım gibi günlük kullanımlı ürünler için akıllı nesneler (cihazlar, makineler) ve sensörler, buzdolabınızı ve dolabınızı tarayıp yönetilecek.
 • Kısa sürede tükenebilecek ürünleri tespit edilecek.
 • Hangi ürünü satın alacağınıza yapay zeka karar verecek.
 • Hatta piyasada yeni bir marka veya yeni bir varyasyon var mı onu size sunacak.
 • Üründeki herhangi bir bileşene karşı alerjiniz var mı diye kontrol sağlayacak.
 • Sizin için en uygun programı bildiklerinden teslimatın yerine ve saatine karar verecek.
 • Makineler, en iyi teklifi elde etmek için mevcut tüm tedarikçiler arasında, fiyatlar ve teslimat süreleri üzerinden simülasyonlar yapabilecek.
 • Akıllı asistanlar ile vücuttaki değişiklikler ve şehrin havası takip edilecek.
 • Akıllı ürünler, en sevdiğiniz renkleri, en son trendlerle eşleştirecek ve en uygun fiyatı arayacak.
 • Sosyal medyada parmak izinizi izleyerek kişisel ilgi alanlarınıza ve beğenilerinize dayalı olarak neyi beğeneceğinizi, ne isteyeceğinizi veya arzu edeceğinizi tahmin edecek.
 • Banka hesabınızla çapraz alışveriş ve alışveriş davranışınız da otomatik karar verme sürecinde rol oynayacak.
 • Siparişini vermediğiniz (henüz) veya farkında bile olmadığınız ürünleri alarak kendinize sürpriz yapabileceksiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: