İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finlandiya’dan AB’ye Yapay Zeka Eğitimi

Finlandiya Ücretsiz Çevrimiçi Yapay Zeka Kursu
Finlandiya Çevrimiçi Yapay Zeka Eğitimi

Finlandiya, Çevrimiçi Yapay Zeka Eğitimi erişimini Avrupa Birliği’ne (AB) açtı. Ücretsiz Çevrimiçi Yapay Zeka Eğitim Sitesi ‘Elements Of AI’ erişimi AB ülkelerine kendi dillerinde sunulacak. Finlandiya’nın başkanlığında gerçekleşen AB istihdam bakanları toplantısında açıklanan girişim birlik üyesi ülke vatandaşlarının yüzde 1’ine ücretsiz yapay zeka eğitimi verecek.

Finlandiya Helsinki Üniversitesi ve Fin teknoloji firması Reaktor güçlerini birleştirdi. Ortak çalışma yürütecek olan iki kurum, Yapay Zekanın daha iyi anlaşılması amacıyla 2018’in Mayıs ayında Fin nüfusunun yüzde 1’ine yani 55 bin kişiye çevrimiçi eğitim sunmuştu. “Elements Of AI” adlı Eğitime, kurulmasından dört ay içerisinde 80 ülkeden 90 bine yakın kişi kaydolmuştu. Eğitimin kısa süre içerisinde küresel popülerlik kazanması kurucular için sürpriz olmuştu. Elements of AI adlı eğitim kurulduğundan bu yana ise 110’dan fazla ülkede 230 bin’den fazla katılımcıya ulaşmış durumda. Bu kullanıcıların yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor.

AB Vatandaşları  Eğitimi  Kendi Dillerinde Alabilecek

Finlandiya Elements of AI Eğitimini AB'ye Açtı
 Yapay Zeka eğitimi AB vatandaşlarının yüzde 1’ine ücretsiz verilecek.

Finlandiya, Elements of AI çevrimiçi kursunu 2020-2021 yıllarında Aavrupa vatandaşlarına kendi dillerinde ücretsiz olarak sağlayacak. Girişim, Finlandiya’nın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığında, 10 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen AB istihdam bakanları toplantısında duyuruldu. Amaçsa AB vatandaşlarını dijital becerilerle donatmak. Eğitimde şimdilik Türkçe dil seçeneği yok.

Toplantıda konuşan Finlandiya İstihdam Bakanı Timo Harako, yatırımın üç hedefi olduğunu söyledi. Gelecek için AB vatandaşlarını dijital becerilerle donatmak istediklerini belirten Harako, ‘‘Yapay zekanın ne olduğu hakkındaki pratik anlayışı artırmak istiyoruz ve böylelikle Avrupa’ya dijital liderlik açısından destek vermek istiyoruz.” dedi. Yapay Zekanın (AI) öneminin gittikçe arttığını ifade eden Harako; Bunu kullanmak için dijital becerilere ihtiyacımız var. Değişen işgücü piyasaları, işin dönüşümü, dijitalleşme ve yoğunlaşan küresel rekabet, hepsi AB için bir şey ifade ediyor: insanlara yatırım yapmalıyız. Her AB vatandaşı yaşı ve eğitim drumu ne olursa olsun sürekli yaşam boyu öğrenmeye devam etme fırsatına sahip olmalı.” diye konuştu.

Helsinki Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Doçenti Teemu Roos ise, “Üniversitemizin politikası, yaptığı tüm araştırmalar ve uzmanlıkların toplumun yararına olmasıdır. Yapay zeka araştırmaları Finlandiya’da oldukça gelişmiş olduğundan, Yapay zeka (AI) eğitmini daha yaygın olarak kolay erişilebilir hale getirmek bizim için doğal bir durum.” şeklinde konuştu.


Fin teknoloji firması Reaktor’ün Eğitim Genel Müdürü Ville Valtonen ise konuşmasında; “Bu kursun Avrupa’da birçok dilde yaygın olarak uygulanacağı için çok heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.


Finlandiya Ücretsiz Çevrimiçi Yapat Zeka Kursu
Elements Of AI Giriş Sayfası

“ELEMENT OF AI” Kursunda Neler İşleniyor?

Finlandiya, 2. Dünya Savaşı sonrası fakir bir kırsal tarım toplumundan dünyadaki en zengin ve teknolojik olarak gelişmiş ülkelerinden biri haline geldi. Üstelik Finler, bunların hepsini petrol ve diğer doğal mineraller olmadan başardı. Bunun yerine eğitime, araştırma ve geliştirmeye yatırım yaptılar. Elemets Of AI çevrimiçi eğitim de işte bu eğitim yatırımlarından biri olarak kuruldu. Helsinki Üniversitesi ve Fin teknoloji firması Reaktor, Finlandiya vatandaşlarını yapay zeka hakkında bilinçlendirmek ve gerekli bilgiyi donatmak amacıyla bu çevrimiçi eğitim sistemini geliştirdi.

Elements of AI kursunda Yapay zekanın (AI) ne olduğu, AI ile neler yapılabileceği ve yapılamayacağı, AI’nın oluşturulmasının temelleri hakkında eğitimler veriliyor. Kurslar teoriyi pratik alıştırmalarla birleştirerek daha iyi bir öğrenme sunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: