İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Getir Sanal Market Nasıl Gelişti ?

Ülkemizin önemli girişimcilerinden olan Nazım Salur’un, bir diğer önemli girişimlerinden olan, Getir şirketini kuruyor. Nazım Salur bu uygulamayı kurarken öncelikli hedefi müşterilerinin ihtiyaçlarını en kısa sürede ulaştırmak, bu nedenle kendilerine bir hedef belirleyip 10 dakika içerisinde müşterilerin dışarı çıkmadan dijital ortamdan ürünleri müşteriye ulaştırıyor. Ayrıca uygulamada müşterilerinin kuryenin bulunduğu yerini haritadan göstererek ve kuryenin kimliğini görüntüleyerek müşteriye güven veriyor. Uygulamanın ayrıcalığı da buradan geliyor. Müşteriler zaman kaybetmeden ihtiyaçlarını karşılayabildiği bir perakende uygulamasına sahip oluyor. Bu durumun çok büyük bir ayrıcalık olduğunu bildiğinden bu şirkette hem ürünlerini normal fiyatının üzerinden sattı ve de ürünleri müşteriye ulaştırmak için ek bir ücret talep etmekte, fakat bu istekler ’in size kazandırdığı zamandan daha değerli olmamasından kaynaklı göze batmıyor.

Getir bir perakende şirketi gibi gözükse de arkasındaki çalışma bu kadar büyümesinde büyük rol oynuyor. Nazım Salur şirketin arkasındaki gücü, veri analizine bağlıyor. Mobil teknoloji ve lojistik bilgiyi perakendeyle birleştirip ortaya böylesine yararlı bir uygulamayı insanlara sunuyor. Şirketin bu kadar büyümesindeki bir diğer önemli noktalardan biri de veri analizine dayanıyor. Her alınan siparişin bir dijital iz düşümü olduğunu söyleyen Salur işleri daha verimli bir hale getirmek için analize çok önem verdiklerini söylüyor. Bu sanal marketin içerisindeki ürünlere bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Her topluma hizmet suan Getir Fransa'ya mutluluk getiriyor. Kurucusu Nazım Salur
Nazım Salur’un Getir şirketi 9 Temmuz 2015’te hizmet vermeye başlıyor.

Kullanıcı Yaş Ortalaması

Covid döneminden önce Getir kullanıcılarının yaş ortalaması 18-45 yaşları arasında yaygın, Covid döneminden sonra yaş ortalaması 70 yaşlara kadar çıkıyor. Gençler bu duruma alışık, fakat yaşlılar alışık olmuyor. Artık yaşlılarda sanal alışverişi öğrenmeye başladılar, hareket etmekte zorlandıkları için Getir onlara çok büyük kolaylık sağlıyor. Geleceğin alışverişi sanal marketi artık yaşlılarda kabullenmiş durumda oluyor.

Covid-19 Salgını Sürecinde Getir 

Getir’in bu kadar büyümesinin bir diğer nedeni ise ‘Covid-19’ olarak söyleniyor. Böylesine tehlikeli bir virüs temas halinde ve hava yoluyla bulaşabildiği için insanlar evlerine kapandı birçok işyeri bu nedenle batarken dijital platformlar e-ticaret uygulamaları daha çok talep görüyor. Bunların başında bu uygulama geliyor. Bu da en çok bu şirketin işine yarıyor, çünkü e-ticaret şirketi olan Getir insanların temel ihtiyaçlarını dışarı çıkmadan tamamen sağlıklı ve temassız teslimatıyla müşterilerin vazgeçilmezi haline geliyor. Firma satış rekorları kırmayı başarıyor. Nazım Salur Covid dönemini şöyle açıklıyor; “Şirketimiz daha çok çikolata, cips gibi atıştırmalık gibi ürünler satmaktaydık virüs sonrasında vatandaşların temel ihtiyaç ürünlerinin siparişinde büyük bir artış olduğunu tespit ettik. İlk 1 haftada 22 katı makarna siparişi aldık böylece şirketimiz artık sadece atıştırmalık ürünleri satan bir uygulama değil temel ihtiyaçları karşılayan bir uygulama olmayı başardığımızı söylemek mümkün.” Atıştırmalık gibi ürünlerle başlayan Getir, müşterilerinin istekleri ve gereksinimleri üzerine ürün yelpazesini genişletip temel gıda ürünlerini de eklediği biliniyor. Bu sayede, Covid döneminde 2 Milyon kullanıcıya ulaştı, meyve sebze satışında yaklaşık %80 bir artış sağladığı görülüyor. Bunun haricinde temel gıda ürünlerinde yaklaşık %170 büyüme gösterdiğini de söylemek mümkün, diğer bir ihtiyaçlardan biri kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde %70’in üzerinde büyüme göstermiş bulunuyor. Getir bu durumlardan dolayı kendi için de bölümlere ayrılıyor.  Su, yemek, büyük gibi aşamalara bölünüyor. Bunun nedenlerinden biri de ürün stoku arttırılması ve siparişlerin daha hızlı ve düzenli bir şekilde hazırlanmasını istemek olarak dile getirmek daha doğru oluyor.

Getirin Büyümek İçin Yaptığı Adımlar

Her topluma hizmet suan Getir Fransa'ya mutluluk getiriyor.
Her topluma hizmet sunan Getir Fransa’ya mutluluk getiriyor.

Türkiye’de önemli bir başarı sağlayan Getir yatırımcıların dikkatini üzerine çekerek her geçen gün yatırımlar alarak değerini yükseltmekte bu nedenle dünya çapında bir şirket olma yolundalar. Şu an aktif olarak 8 ülkede hizmet vermekte olan Getir ilk olarak İngiltere ile birlikte Avrupa’ya ilk adımını attıktan sonra kısa bir içerisinde Hollanda, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da hizmet vermeye başlamış. Getir’in son durağı ise Portekiz oluyor. Her geçen gün dünyaya daha çok açılma isteklerini devam ettiriyor.

Hizmet konusunda herkesin güvenini kazanan bu oluşum güvenli alışveriş kurallarına uymayı ihmal etmiyor. Mobil teknolojilerle ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayınız.

Yazar – Halil İbrahim Karaca

Editör – Beyza Gezen

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: