İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakkımızda

Teknolojiden Bi Haber, Türkiye’de veri gazeteciliği alanında faaliyet gösteren ilk eğitim haber sitesi olma özelliğine sahiptir. İstanbul İşletme Enstitüsü altında açılan İnternet Haberciliği dersinin uygulama platformu olarak yola çıkan Teknolojiden Bi Haber projesi, Türkiye’de veri gazeteciliği alanında nitelikli gazeteciler yetiştirmeyi kendisine misyon edinmiştir. Bugün tüm dünyada aktif olarak yapılan veri gazeteciği ne yazık ki, Türkiye’de henüz emekleme aşamasında dahi değildir. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde açılan İnternet Haberciliği kapsamında verilen tüm eğitimlerin odak noktası Veri gazeteciliği temellerine dayanır. 

Odak Noktamız

Teknolojidenbihaber.com aynı zamanda büyük veri, açık veri, veri gazeteciliği, veri analizi, veri görselleştirme ve veri düzenleme konularında Türkiye ve Dünya’da veri okuryazarlığının gelişmesi konusuna katkı sunmayı amaçlıyor. Söz uçar, yazı kalır derdi eskiler. Günümüzde söz de yazı da uçuyor akılda kalan bir tek veri. Veri aslında hayatımızın tüm alanında kullandığımız bir kavram. Sadece ev ekonomisinde değil. Sağlık, eğitim, ulaşım olmak üzere hayatımızın her alanında yeri vardır verinin. 

Çalışma Prensibimiz

Teknolojiden Bi Haber, projesine dışardan katkı sağlamak  ya da bu çalışma kapsamında yürütülen faaliyetlerde aktif biçimde rol almak isteyenler, İstanbul İşletme Enstitüsü altında verilen veri gazeteciliği alanında bir ilk olma özelliğine sahip İnternet Haberciliği dersine aktif biçimde katılmaları gerekir. Dersi başarıyla tamamlayan öğrenciler İnternet Haberciliği sertifikasını almaya hak kazanır. Sertifika sahibi öğrenciler, ders sonunda yayın kurulu tarafından yapılacak değerlendirmeyle proje içinde aday veri gazetecisi olarak konumlandırılır. Adaylık sürecinde kişiler, platform üzerinden haberlerini üretir. Profesyonel editörler tarafından okunan veri haberleri, yayına hazır hale dönüştürülür. Böylelikle, öğrenciler yazdıkları veri haberiyle, yayınlanan haber arasındaki farkları değerlendirme fırsatı bulur. 

Hedefimiz

Veri gazeteciliği de teknolojik gelişmeler sayesinde veriye ulaşımın daha kolay olması ile birlikte daha popüler hale geldi. Teknolojiden Bi Haber, veri ile haberciliğin bir araya getirilerek sayıların habere dönüşme serüveni olarak tanımlanan veri gazeteciliği ile ilgili tüm gelişmelerin yakından takip edilmesini sağlayacak. Teknolojiden Bi Haber olarak hedefimiz dünya çapında her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Data Journalism Awards – Veri Gazeteciliği Ödülleri’ne aday olmak ve bu alanda Türkiye’ye bir ödül kazandırmak. 

güncel teknoloji haberleri: