İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Havacılık sektörü 2022 yılında rayına girer

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, corona kaynaklı kaybın 96 milyar dolar olacağını söyledi. Şener, “Havacılık sektörü 2021’de normale döner. 2022’de 2019 yılını yakalarız.” Dedi.

Ekonomist Dergisi İş’te Kahve Molası programının konuğu TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener oldu. Ekonomist Dergisi’nden Sibel Atik’in Instagram canlı yayınında sorularını cevaplayan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, corona virüsün havacılığa etkilerinden yeni normale nasıl geçiş yaptıklarına, TAV olarak süreci nasıl geçirdiklerinden yeni dönem yatırımlarına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

COVİD virüsü salgınını en fazla zarar verdiği sektörlerden birinin de havacılık olduğunu kaydeden Şener, “Havalimanları kapandı, 26 bin civarında uçak yere indi.” Dedi.

Uçakların genellikle yarısının havada diğer yarısının da pistlerde kalkışa hazırlandığını belirten Şener, “Uçaklar pistlere park etmek zorunda kaldı. Bu süreci havacılık olarak çok zor geçirdik. Şirketimizin havacılık sektöründe 30 bin çalışana var. 30 bir çalışanımızın yüzde 89’u 3 aydır evde.” Diye konuştu.

Şirket olarak çalışanlarının yüzde 11’inin kargo ve yurtdışından Türkiye’ye getirilen vatandaşlarımızın gelişi konusunda havalimanlarında görevlendirildiğini kaydeden, “Çok zorlu bir dönem. Geliriniz hemen hemen sıfır, ama gideriniz devam ediyor. Giderinizi çok iyi yönetmeniz gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Ekonomist Dergisi’nden Sibel Atik’in konuğu olan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı pandemi sürecinin havacılık sektörü etkilerini anlattı.

Havacılık sektörü bu süreçte ne tür önlemleri aldı?

Şener, şirket olarak bu süreci atlatmak için aldıkları önlemleri şu şekilde sıraladı;

 • Öncelikle çalışanlarımızın güvenliği çok önemliydi ve bu konuda önlemlerimizi aldık.
 • Hükümetin getirdiği teşvik ile kısa çalışma ödeneğini uyguladık
 • Birikmiş yıllık izinleri kullandırdık
 • Havalimanlarımızın binalarının yüzde 99’unu kapattık.
 • Binaların yüzde 1’ini açık tutarak kargo ve yolcu karşılamasını sağladık.

Havalimanlarının kapanmasının kolay olduğunu ve bunun bir talimatla yapılabileceğini vurgulayan Şener, “Ancak havalimanlarını açmak o kadar kolay değil. Yeni bir düzenle açıyorsunuz havalimanlarını. Bu kriz gerçekten tehlikeli bir krizdi. Maske takılması, sosyal mesafe ve ellerin yıkanması ile bu virüsten kurtulabiliyorsunuz.” Açıklamasında bulundu.

Havacılık alanında bir önceki yıla oranda yüzde 62’lik bir düşüş olduğunu belirten, “İlk 2 ay iyi bir süreç yaşandı. Ancak son 3 ayda yaşanan yüzde 99’luk düşüş vardı. Ortalamaya bakıldığında ilk 5 ayda yüzde 62’lik bir düşüş oldu. Tahminlerimizi göre 2020 yılını 2019 yılına oranda yüzde 40’lık bir düşüşle kapatacağız. Ama yüzde 50’de olabilir. En iyimser tahminimiz yüzde 40. Kayıp olacak. Bu kaçınılmaz. Bizimi iki gelirimiz var. Biri havacılık uçakların uçması ve yolcunun seyahat etmesi. İkincisi ise ticari gelirler. Corona sonrası yolcu davranışlarını ölçmeye çalışıyoruz. Duty Free’de alışveriş yapabilecekler mi? İnsanların yüzde 50’si bir daha uçmam derken diğer yüzde 50’lik kesimi yarın uçağa binerim diyor. Yüzde 50’si Duty Free’deki ürünlere kesinlikle dokunmam diğer diğer kesim ise alışverişe devam ederim diyor. Yüzde 50’lik binmem ve alışveriş yapmam diğer kesimini kısa bir süre sonra bu kararlarından vazgeçeceklerine inanıyorum.” Açıklamasında bulundu.

Sani Şener, 7 ülke 14 havalimanında havacılık sektörü alanında hizmet verdiklerini söyledi.

TAV kaç ülkede hizmet veriyor?

Alınan önlemlerle birlikte uçaklar ve havalimanlarının en sağlıklı yerlerin başında geldiğini anlatan , “Çalışanlarımızı gerekli eğitimler verildi. Tüm önlemler alındı. 14 havalimanında faaliyet gösteriyoruz. 90 milyona yakın yolcuya hizmet veriyoruz. Ülkeler uygulamalarını yaptı ve havalimanları açılmaya başladı. Biz artık Temmuz ayıyla birlikte yerimizi havalimanlarında alacağız. Finans olarak giderimizin yüzde 50’si çalışan maaşları. Onları mağdur etmemek için her ülkenin kendi desteğine müracaat ettik. Farklı bir şirketiz. 7 ülke 14 havalimanında hizmet veriyoruz. Bizim işletmediğimiz 30 ülke ve 100 havalimanında bizim servis şirketlerimiz var. Biz 30 ülkenin bütün hukuklarına uyum sağlamalıyız. Bütün bunları uluslararası bir Türk firması olarak yapmaya çalışıyoruz.” İfadeledini kullandı.

Şirket olarak networklerinin çok kuvvetli olduğunu hatırlatan , “Her ülkenin kendi kontratına göre ülkelere müracaatlarımızı yaptık. Onların sonuçlarını bekliyoruz. Böylece işletme sözleşmelerimiz 1 yıl uzatılacaktır. Kiralarımız ertelenecektir. Devletler genel çalışanları için yardım yapıyorlar. İnşaallah sektörümüzü bu önlemler ve desteklerle ayağa kaldıracağız.” Dedi.

Mayıs ayı itibariyle Kazakistan Almatı Havalimanı işletmesini TAV olarak aldıklarını ifade eden , “Biz iki önemli hareketi yaptık. Birincisi İstanbul Atatürk Havalimanı’nı kapatmadan önce Antalya Havalimanı’nı aldık. İkincisi Kazakistan Almatı Havalimanı’nın aldık. Almatı öneli bir merkez ve 6.5 milyon yolcusu var. Gelişmeye çok açık bir yer. Bu havalimanının satış sözleşmesi imzalandı. Dünya Bankası kredisi bekleniyor. İnşaallah 1 Ağustos’ta Almatı’yı devralacağız.” Dedi.

TAV yeni dönemde yatırım yapacak mı?

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Almatı Havalimanı’nın almalarının önemini şu şekilde sıraladı;

 • Çinlilerin Kuşak Yol Projesi diye belirlediği yeni İpek yolunun en önemli merkezlerinden biri
 • Altay ve Tanrı Dağlarının bulunduğu alada yer alan bir Havalimanı.
 • Ciddi bir kargo merkezi olacak
 • Turistik olarak çok önemli bir merkez
 • Kazakistan Orta Asya’nın en önemli ekonomilerinden biri
 • Türkiye ile ticareti 3 milyar dolar civarında

Karadağ’daki Podgoritsa ve Tivat havalimanları için yeterlilik aldıklarını vurgulayan Şener, ihale tarihini beklediklerini ve 2 ay içinde ihaleye iyi bir teklif vererek almayı hedeflediklerini kaydetti.

TAV olarak 2020 yılında yüzde 40’lık bir düşüş öngördüklerini kaydeden Şener, “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılıkta 2020 yılında corona virüsü kaynaklı kaybın 96 milyar dolar olacağını öngörüyor. 2021 yılında normal bir yıla gireceğimize inanıyoruz. 2022 yılında 2019 yılını yakalayacağımıza inanıyorum. Bundan sonraki süreçte uçak biletlerinin artacağını düşünüyorum. Ancak bu artışın kısa sürede düzeleceğini düşünüyorum.” Dedi.

Türk havacılık sektörü alanında önemli aktörlerinden biri olan TAV, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın Mayıs 2023’e kadar işletme hakkına sahip.

Rakamlarda TAV Havalimanları

 • İşletilen havalimanı sayısı 14
 • 14 Havalimanında 2019 Yılında hizmet verilen yolcu sayısı 89 milyon
 • 2019 yılında hizmet verilen uçuş sayısı 596 bin
 • 2019 yılı net karı 2,4 milyar TL
 • TAV Havalimanları, Kenya’dan Brezilya’ya, İsviçre’den ABD’ye kadar uzanan bir coğrafyada toplam 30 ülkede 100 havalimanına hizmet veren küresel bir şirket
 • 2019 yılında İnovasyon Merkezi ile Türkiye ve Fransa’dan 32 girişime destek verildi
 • TAV Havalimanları’nın toplam varlıkları 25 milyar TL’nin üzerinde
HavalimanıBulunduğu Ülke2018 Yolcu Sayısı
EsenboğaTürkiye-Ankara16,7 milyon
Antalya Türkiye-Antalya31,6 milyon
Adnan MenderesTürkiye-İzmir13,4 milyon
Gazipaşa-AlanyaTürkiye-Antalya1,2 milyon
Milas-BodrumTürkiye-Muğla4,2 milyon 
TiflisGürcistan-Tiflis4,4 milyon
BatumGürcistan-Batum4,4 milyon
Enfidha-HammametTunus-Tunis2,5 milyon
Habib BourguibaTunus-Monastır2,5 milyon
ÜsküpMakedonya-Üsküp2,3 milyon
Ohrid St. Paul The ApostleMakedonya-Ohrid2,3 milyon
RigaLetonya-Riga7,8 milyon
MedineSuudi Arabistan-Medine8,1 milyon
 ZagrebHırvatistan- Zagreb3,3 milyon
TAV Havalimanları İşletmesi aralarında Türkiye, Gürcistan ve Suudi Arabistan’ın bulunduğu 7 ülkede 14 havalimanı işletiyor.

KAYNAK: TAV HAVALİMANLARI

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: