İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayalin Ötesi: Blok Zincir Teknolojisi

Blok Zincir Teknolojisi (blockchain) Bitcoin ile hayatımıza girse de işin aslı başka. Finanstan sağlığa, ulaşımdan gayrimenkule kadar birçok alanda kullanılan Hayalin Ötesi: Blok Zincir Teknolojisini inceledik.

Bitcoin ile hayatımıza giren blok zincir teknolojisi, sadece kripto paraların altyapısını oluşturmakla kalmayıp, yaşamımıza dokunan bir çok sektörde kullanılmaya başlandı. Blok zincir teknolojisi uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda; geleceğin geldiği, hayalin ötesine geçilerek web 4.0 çağının yapay zeka ve blok zincir teknolojisi ile başladığı belirtildi.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan ankette, uzmanların yüzde 58’i, küresel Gayri Safi Milli Üretimin yüzde 10’luk kısmının 2025 yılına kadar blok zincirde toplanacağı şeklinde öngörüde bulundu.

Bankalar ile blok zincir antlaşması yapıldı

İsviçre merkezli Credit Suisse Finans kurumu tarafından hazırlanan raporda ise, blok zincir teknolojisinin sadece dijital paralar veya finansal hizmetleri için değil, diğer birçok sektörde kullanıldığı ve bazı sektörlerde de alt yapı hazırlıkları yapıldığı açıklandı.

Credit Suisse 2018 raporunda, tarihlere göre yapılan öngörülerde 2025 yılında blok zincir teknolojisi, ana teknoloji olarak benimseneceği açıklandı.

Credit Suisse raporuna göre, Geçen 5 yıl içinde birçok blok zincir ortaklığı yapıldı. Örneğin; Bankalar, mali hizmetlerde blok zincir teknolojisini test etmek amacıyla ortak girişimler başlattı. İsviçre merkezli, dünyanın en büyük kişiye özel bankacılık (private banking) kurumu UBS, Avrupa’da bankalar ile blok zincir teknolojisini denemek için antlaşmalar gerçekleştirdi. 

Yine aynı raporda, tüketici ürünleri ve imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların blok zinciri teknolojisi uygulamalarını gerçekleştirdiği belirtildi. Rapor doğrultusunda, Amerika merkezli, dünya’nın en büyük tedarik firmalarından biri olan Wallmart, Hindistan’dan tedarik ettiği ürünleri blok zincir teknolojisi ile takip ettiğini duyurdu.  Ayrıca paket teslimat takip sistemini iyileştirmek için, blockchain teknolojisi kullanacağı açıklandı.

Wallmart, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük tedarik zincirine sahip kurum, blok zincir teknolojisi bütün departmanlarda kullanmaya hazırlanıyor.

Blok zincir teknolojisinin kurumsal yapıda yaygınlaşması ile IBM, Microsoft, HP ve Amazon gibi büyük ve global şirketler müşterilerine blok zincir hizmetleri vermek için yetkinliklerini arttırdı. Özellikle IBM firması dünya genelinde yaptığı bir dizi anlaşmalar ve çalışmalar ile blok zinciri teknolojisi üzerinde söz sahibi oldu.

IBM ve Wallmart gibi dünya devi firmaların blok zincir teknolojisindeki başarılarının ardında, dahil oldukları bir üst oluşum olan ve dünya genelindeki büyük firmalarında içinde olduğu Hyperledger projesi bulunuyor. Hyperledger projesi, açık kaynak kodlu bir blok zincir projesi olarak 2016 yılında meydana geldi. Proje, üyelerine sistem üzerinde ana omurgayı sağlarken, yaptığınız işe göre omurgayı bloklar ile şekillendirmek size bırakılıyor. Üyelerinden bazıları Airbus, American Express, Cisco, J.P. Morgan, Intel, IBM, Microsoft, SAP, Fedex, Samsung, Huawei, Oracle, Yale Üniversitesi, British Columbia Eyaleti (Kanada).

2016 yılında oluşturulan projeye, tanınan birçok büyük firma dahil oldu. Hyperlegder çatısı altında 12 adet proje bulunuyor. 6 adet framework, 6 adet tool projesi üyeler için oluşturuldu.

Blok Zincir Teknolojisi Bütün Sektörlere Göz Kırpıyor

Bitcoin 240 milyar dolar piyasa değeri ile blok zincir teknolojisinin amiral gemisi olmaya devam ediyor. Fakat yakın gelecekte, bütün sektörlerde kullanıldığına ve çoğu alanda hayatımıza dahil olduğuna şahit olacağız. Özellikle Hyperledger gibi çok büyük projeler ile blok zincir teknolojisinin kullanımı, proje ortaklarının global ve büyük firmalar olması, milyonlarca müşteriye sahip olmaları bu teknolojinin ne kadar büyük bir tabana yayılacağını gözler önüne serdi.

Blok Zincir teknolojisinin kullanıldığı veya alt yapısının hazırlandığı sektörler ve alanlar:

 • Finans
 • Sağlık 
 • Tedarik Zinciri
 • Gıda 
 • Ulaşım ve Lojistik
 • Gayrimenkul
 • Oyun
 • Seçimler
 • Resmi Kurum İşlemleri
 • Devlet
 • Nesnelerin İnterneti (IoT)

Blok zincir teknolojisi, ilk başta Bitcoin gibi kripto paralar için ortaya çıkmış olsa da, günümüzde yeni bir internet omurgası oluşturdu. Artık bu teknoloji potansiyel alanlarda da kullanılmaya başlandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: