İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternette yeni çağ: 5G teknolojisi ne getirecek?

Dünyayı çok kısa süre içinde ciddi anlamda değiştirecek 5G teknolojisi . Yakın zamanda tanışacağımız Beşinci Nesil Mobil İnternet Bağlantısı 5G nedir? Bu teknoloji ile neler değişecek?

İnternet kullanıcıları mevcut sistemde 4,5G teknolojisi ile hızlı bir şekilde istedikleri bilgi ve görsellere ulaşabiliyor. Ancak bilişim uzmanları gelecek yıllarda bu teknolojinin yetersiz kalabileceğe değiniyor. Bu yetersizlik ihtimalini göz özünde bulunduran teknoloji firmaları, 5G teknolojisiyle sorunları aşmayı hedefliyor.

Uzmanlar, bu teknoloji sayesinde hızın yaklaşık 20 katına çıkacağını dile getiriyor. Peki nedir bu 5G teknolojisi? Hangi özellikleri barındırıyor, bu teknolojinin faydaları ve maliyetleri neler?

5G teknolojisinin sadece haberleşme alanında değil başta sağlık ve sanayi olmak üzere otomotiv ve tarım başta olmak üzere birçok sektörün dijitalleşmesinde önemli rol oynayacağı tahmin ediliyor.

5G Teknolojisi Nedir?

3G, 4G derken çok yakın zamanda 5G ile tanışacağız.  Çok yakın zamanda dünya 5G teknolojisi ile tanışacak. 3G’den 4G’ye geçerken sadece internetin hızı yükselirken hayatımıza hız dışında fazla bir şey katmadı. Ancak 5G teknolojisine geçişimiz 4G’ye geçişimiz kadar sessiz ve az etkili olmayacağa benziyor. Dünyanın 5G’ye geçmesi ile birlikte internet tamamen hayatımızın merkezine yerleşecek.

Yapay zeka çalışmalarından, uzaktan cerrahi operasyonlara, ultra hızlı internet bağlantısından ev ve işyerlerimizdeki her şeyin internetle yönetilmesine kadar birçok alanda internetin etkisini göreceğiz. Yıllarca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz akıllı evler, akıllı şehirler ve sürücüsüz araçlar gibi her şey bu teknoloji ile hayatımıza dahil olacak.

Mobil telefonların kullandığı hücresel ağlara ait teknolojik alt yapıya 5. kez yeni kurallar eklenerek yapılandırılma işlemi 5G teknolojisi olarak tanımlanır. Dünya üzerinde yaklaşık 50 yıldır hücresel ağlar üzerinde çalışılıyor ve her geçen gün bu konuda yeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. İşlemciler, antenler ve radyo frekanslarında yapılan çalışmalar sonucunda, teknoloji anlamında başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Yapılan bu çalışmalar sonucunda 5G Teknolojisi yani Beşinci Nesil Mobil İnternet Bağlantısına dünyanın birçok ülkesinde geçileceği belirtiliyor. Bu teknolojinin 4G teknolojisine göre öne çıkan en önemli özelliği yaklaşık 20 kat daha hızlı olması. Bu hız, günlük hayatın hızına ayak uydurmak isteyen mobil telefon kullanıcıları için oldukça cazip bir durum.

Fiber kablo altyapısı bulunmayan ev ve iş yerleri de bu teknoloji sayesinde yüksek bağlantı hızlarına ulaşabilecek.

Ülkemizde 4.5G kullanan abonesi sayısı?

Ülkemizde yaklaşık olarak 74 milyon adet 4.5G abonesi bulunuyor. Yine bu sayıya yakın mobil telefon kullanıcısına sahibiz. Mevcut cep telefonları yeni gelecek olan 5G teknolojisini desteklemiyor. Bu nedenle 5G teknolojisinin devreye girmesi ile birlikte yeni üretilecek olan mobil telefonlara ihtiyaç duyulacak. Üreticiler, dağıtıcı ve satıcı firmaları bu alanda ekonomik olarak büyük rol oynayacak.

Gelişen teknolojilerle birlikte artan hızlı erişim isteği yeni talepler meydana getiriyor. Mobil telefon kullanımında en önemli etken olan hız, 5G teknolojisi ile daha da yüksek seviyelere ulaşacak. Kullanıcılar 4.5G teknolojisi ile tanıştıklarında bir önceki teknoloji ile arasındaki farkı çok net bir şekilde gözlemlemişler ve cihazlarını yenileyerek bu teknolojiden faydalanmışlardı.

5G teknolojisi ile geliştirilmesi planlanan sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarının, günlük hayatımızda sürekli olarak kullanılabileceği öngörülüyor. Buna bağlı olarak uygulamalar iş, eğitim ve sosyal hayatta da oldukça faydalı olacak.

Bilgiye ulaşma konusunda en önemli etken hız. 5G teknolojisi de tüm insanlara sunacağı hız ile birlikte, bilgiye ulaşma ve paylaşma artık sorun olmaktan çıkarak daha eğlence hale gelebilir.

Çok fazla hız ve imkân sağlaması beklenen 5G teknolojisinden faydalanılacak cihazı seçmek için acele etmeden, altyapı faaliyetleri ve üretilecek olan mobil cihazların gerekli testler ve çalışmalarının tamamlanması beklenmeli.

5G Teknolojisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bu teknolojiyle birlikte mobil telefonların pil ömrünün de kısalması öngörülüyor; ancak yeni teknolojilerle pil ömrünün uzatılması gerektiğinden, bununla ilgili çalışmalar yürütülüyor Bu bağlamda yüksek teknolojiye sahip olmak, daha fazla maliyet anlamı içerdiğinden, 5G teknolojisine sahip olan mobil telefonların, var olan cihazlardan daha pahalı olması kaçınılmaz.

  • Her ne kadar hız bakımından faydalı olacağı bilinse de henüz ülkemizde kullanılmaya başlamaması nedeniyle mobil telefon alma konusunda acele edilmemeli.
  • 2019 yılında test olarak üretilmeye başlanan 5G teknolojisi destekli mobil telefonların, 5G altyapısı tam oturmadığı için ilk etapta fayda sağlayabileceği söylenemez.
  • 5G için üretilen telefonların ülkemizde 2021 yılında ticari hale gelmesi ve 2023 yılına kadar altyapısının kurulması tasarlanıyor.
  • Telefon değiştirme hızı ülkemizde her ne kadar yüksek olsa da 5G teknolojisinden faydalanabilmeniz için 2 yıl kadar beklemeniz gerekiyor.
  • 2023 yılına kadar 5G teknolojisi ile birlikte diğer yenilikler için de ekstra ücret ödememek en doğrusu olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: