İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Trafikte Paris’i Geçti

Spot : Dünya Trafik Endeksi, 2018 yılında 56 ülkede 403 şehirden alınan trafik verilerine göre hazırlandı. Endeksteki verilere göre, İstanbul ve Paris arasındaki trafiğin analizi yapıldı. Yapılan analizde çarpıcı sonuçlar elde edildi. Hayata geçen metro ve metrobüs projelerine rağmen İstanbul trafik yoğunluğunda Paris’i geçerek, 2018 Dünya Trafik Endeksinde 6. Sırada yer aldı.

Tomtom Navigasyon ve Teknoloji Şirketi tarafından, 56 ülkede 403 şehirden alınan ulaşım verilerine göre hazırlanan Dünya Trafik Endeksi 2018 açıklandı. Dünya Trafik Endeksi,  İstanbul’da toplam 1 milyar 098 milyon 324 bin 588 kilometre veri üzerinden bilgi elde edilirken, Paris’te toplam 2 milyar 828 milyon 526 bin 397 kilometre veri elde edilerek hazırlandı. Bütün anayollar ve tali yollardan alınan veriler ışığında hazırlanan endekse göre; İstanbul, Dünya’da ulaşım yoğunluğu en çok olan 6. Şehir oldu. Sıralamada Paris 41. Sırada yer aldı. İstanbul  trafik yoğunluğu yüzde 53 olarak göze çarparken, Paris’in 2018 yılı genel trafik yoğunluğu yüzde 36 olarak gözlemlendi.

İstanbul Trafik Yoğunluğu Yüzde 121

İstanbul ve Paris’te trafiğin en yoğun olduğu saatler, drive time denilen, en çok aracın trafiğe çıktığı, sabah 7-10 saatleri arası ve akşam 17-20 saatleri arası olarak belirtildi.  İş günleri trafik yoğunluğuna göre İstanbul’da sabah saatlerinde ortalama trafik yoğunluğu yüzde 81 olurken, akşam trafik yoğunluğunun yüzde 112 olduğu kaydedildi. Paris iş günleri trafik yoğunluğu, sabah saatlerinde ortalama yüzde 71 olarak ölçülürken, akşam trafik yoğunluk ortalaması yüzde 67’de kaldı. İstanbul’da sabah saatlerinde, yüzde 86 ile en yoğun trafik yaşanan gün Pazartesi oldu. Paris’te ise yüzde 78 ile Salı en yoğun trafiğin gözlemlendiği gün oldu. Akşam saatlerinde ise İstanbul’da, yüzde 121 ile trafiğin zirve yaptığı en yoğun gün Cuma günü olarak gözlemlendi. Paris’te de Cuma günü yüzde 72 yoğunluk ile en yoğun gün oldu. İstanbul’da 18 Aralık Salı günü yüzde 80 ile en yoğun trafiğin yaşandığı gün olurken, Paris’te trafiğin en yoğun olduğu gün 6 Şubat Salı günü olarak kayıtlara geçti. En düşük trafik ortalaması Ağustos ayında gözlemlendi. Yüzde 8 ile 15 Ağustos’ta Paris’te, yüzde 10 ile 26 Ağustos’ta İstanbul’da en düşük trafik yoğunluğu yaşandı.

            Dünya Trafik Endeksine göre trafiğin yoğun olduğu saatlerde, yolda geçirilen sürelerde artış olduğu görüldü. İstanbul’da araç sahipleri, sabah yoğun trafiğin yaşandığı saatlerde 30 dakikalık mesafeye, 54 dakikada varırken, akşam saatlerinde 30 dakikalık mesafeyi 64 dakikada kat etti. Paris’te de durum farklı gözükmüyordu. Paris’te araç sahipleri, sabah saatlerinde 30 dakikalık mesafeye, 51 dakikada varırken, akşam saatlerinde 30 dakikalık mesafeyi 50 dakikada kat etmiş oldu.

Haber : Kayıhan Balaban

Kaynak: Tomtom

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: