İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’da günlük ulaşım 33.7 milyona çıktı

Türkiye’nin incisi İstanbul nüfusu, kültürü, denizi ve ulaşım ile sürekli takip edilen bir kent. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan rapora göre günlük yolculuk sayısı 33.7 milyon.

İstanbul trafiğinde ulaşım sistemi içinde buluna taksi sayısı 17 bin 395. Kaynak: https://ispark.istanbul/

İstanbul 16 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin 5’te 1’ine misafirlik yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin ulaşım ile ilgili çalışmalarının yer aldığı bir rapor hazırladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre 2004 yılında 21 milyon olan günlük yolculuk sayısı, 2017’de 31.2 milyona, 2019’da 33.7 milyona yükseldi. Ulaşımda günlük kullanım sayısının 2023 yılında 36.8 milyona ulaşması öngörülüyor.

2023 yılına kadar bisiklet yolları 1050 km’ye çıkıyor

İstanbul nüfusunun 2023’te 17 milyona çıkması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu büyük nüfusun şehir içi ulaşımında sorun yaşamaması için, dev altyapı ve üstyapı projeleri metrolardan finiküler sistemlere, bisiklet yollarından karayolu tünellerine birçok çalışma yürütüyor. Tüm bu çalışmaların yanı sıra ekonomik ve ekolojik bir ulaşım aracı olan bisiklet yollarının 2023’e kadar 1.050 km’ye çıkarılması hedefleniyor.

Fosil yakıt kullanımının devasa boyutlara ulaştığı günümüzde; bisiklet kullananların sayısını artırmak büyük önem taşıyor. Küresel ısınmanın etkilerine karşı karbon ayak izimizi ve karbon salımını azaltma konusunda belediye önemli bir çalışma yürütüyor.

İstanbul’da kilit hale gelen ulaşım sistemine az da olsa nefes aldıran metrobüs sistemini günde 950 bin kişi kullanıyor.

Günlük ulaşım 2004’te 11.9 milyon kişiydi

Karbon salınımını azaltma konusunda en önemli proje bisiklet kullanımının arttırılması. Şu an için İstanbul genelinde mevcut bisiklet yolu toplamı 166 kilometre. Büyükşehir Belediyesi 2023 yılına kadar kentteki toplam bisiklet yolu hedefini 1.050 kilometre olarak belirledi ve bu hedefe ulaşmak için çalışmaları hızlandırdı.

İstanbul’un nüfus projeksiyonunun 2004’te 11.90 milyon, 2017’de 15,3 milyon, 2019’da 15,94 milyon ve 2023’te 17,02 milyon olacağı tahmin ediliyor. Buna paralel olarak günlük yolculuk / şehir içi hareketlilik ise 2004’te 21 milyonken 2017’de 31,2 milyona, 2019’da 33,7 milyona ulaşmış durumda. 2023’te bu sayının 36,8 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Belediyede görevle tüm bürokratlar bütün planlarını bu nüfus artışına göre yapıyor.

İstanbul’un ulaşım toplam yol ağı 33 bin 375 kilometre iken ortalama araçlı yolculuk süresi 45 Dakika. Kaynak: ispark.istanbul

Kişi Başına Emisyon Miktarı Ne kadar?

İstanbul’u düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli hale getirmek amacıyla kapsamlı ve bilimsel temellere dayalı bir İstanbul İklim Değişikliği Eylem Planı (İİDEP) hazırlandı. 2015 Yılı Sera Gazı Emisyon Envanteri’ne göre İstanbul’un Toplam sera gazı emisyon miktarı 47 milyon 340 bin 725 tCO2’e olup Kişi Başına Emisyon miktarı 3,23 tCO2 e. İstanbul’da doğalgazın yaygınlaştırılması, kaliteli yakıt temini çalışmaları, ulaştırmada yeni çözümler (metro, metrobüs vb.), bilinçlendirme, sanayi tesislerinin denetlenmesi ve yeşillendirme çalışmaları ile hava kirliliği sorununda ciddi bir iyileşme sağlandı.

Ulaşım Projelerinde Akıllı Bisiklet Uygulaması?

İstanbul’da hava kalitesi ölçümleri 2’si mobil toplam 28 adet istasyondan yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde tamamen Yerli ve Milli uygulamalar geliştirildi. Ayrıca önemli bir sorun olan çevresel gürültünün önlenmesi için 2015 yılı Aralık ayı itibariyle İstanbul Gürültü Eylem Planı (İSGEP) çalışmalarına başlandı.

Belediyenin en önemli kuruluşlarından biri olan İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ (İSPARK), ulaşımın alternatifi olarak 2009 yılında çevre dostu ve sağlıklı yaşama katkı sağlayan Bisiklet Park Projesi’ni hayata geçirdi. Proje, güncel teknolojiyle daha profesyonel hale getirilerek Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemleri (İsbike) kuruldu.

2019 yılında 250 bin kişi ulaşım konusunda İSBİKE sistemi kullanarak bisiklet kiraladı.

Ulaşım bisiklet yollarıyla nefes alıyor

İşletmeye açılan ve şu an hizmet veren Akıllı Bisiklet güzergâhı toplam 166 kilometre. Güzergahlarda toplam 142 bisiklet durağı istasyon bulunuyor ve bu noktalarda 1500 adet paylaşım bisikletiyle hizmet veriliyor.  İBB’nin bisiklet yolları güzergahında projenin yaygınlaştırılması ve bisiklet sayısının artırılması için çalışmalar devam ediyor.

Bisiklet kullanımı, Akıllı Bisiklet güzergâhı oluşturulan her yerde arttı. Geçen yıl 250 bin kişinin sistemden bisiklet kiralamış olması da vatandaşların Akıllı Bisiklet uygulamasına olan ilgisini gösteriyor. Kullanım sayıları her geçen gün artıyor. Kentte bulunan tüm üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarında ilgi gösterdiği bu projeyi İSPARK, kent genelinde uygun noktalarda yaygınlaştırılabilmesi için fizibilite çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul’un 39 ilçesine yayılması planlanan İSBİKE durakları Maltepe Şehir Parkı-Bostancı- Kadıköy arasında 24 kilometre güzergâhta, 19 durakla hizmet veriyor.

İsbike – Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi Parkurları

Mevcut Akıllı Bisiklet güzergâhı 166 km. Güzergâhlarda 142 bisiklet durağı-istasyon bulunuyor. Bu noktalarda 1500 adet paylaşım bisikletiyle hizmet veriliyor.

 • Florya-Yeşilköy arasında 5 kilometre güzergâhta, 6 durak
 • Topkapı 10.yıl Caddesi ve Zeytinburnu ilçesinde belirli noktalar üzerinde 44 km güzergah, 45 durak
 • Karaköy-Sarıyer arasında 26 km güzergah, 21 durak
 • Bakırköy-Yenikapı arasında 8 km güzergah,11 durak
 • Çırpıcı Parkı ve Taşhan Kavşağı arasındaki 3 kilometrelik güzergahta 3 durak
 • Bakırköy İDO-Ataköy sahil hattında 4 km güzergah, 3 durak
 • Florya Caddesi üzerinde 3 km güzergah, 3 durak
 • Avcılar sahil hattında 5 km güzergah, 5 durak
 • Küçükçekmece sahil hattında 3 km güzergah, 4 durak
 • Kartal -Soğanlık- Dragos hattında 3 km güzergah, 5 durak
 • Kartal-Pendik-Tuzla sahil hattında 8 km güzergah, 9 durak
 • Kadıköy Bağdat Caddesi hattında 8 km güzergah, 8 durak
Akıllı Bisiklet Kiralama Sisteminde Onlıne Hizmet!

Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemleri (İSBİKE) Projesi, son teknolojik gelişmelerle daha profesyonel hale getirilerek kuruldu. Birçok kentte bisiklet severlere alternatif ulaşım aracı olarak hizmet veren, teknolojik veri tabanı ile desteklendi.

Aynı zamanda bir noktadan alınan bisikleti başka bir noktaya bırakabilme imkânı sunan İsbike Akıllı Bisiklet Kiralama, şehirdeki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir paylaşım sistemidir. İki yakada hizmet veren projeyle İstanbullular bisiklet kiralayarak spor yapabiliyor ve sahilde gezebiliyorlar.

Ulaşım sistemlerine yeni eklenen akıllı bisikletleri kredi kartı ve Google Play-App Store’daki uygulamadan kiralayabilirsiniz.
Bisiklet ulaşım sistemleri kullanımı 1 saati 2 TL

Bisiklet severler bu sistem sayesinde yanlarında bisiklet taşımak zorunda kalmıyor, istedikleri İsbike istasyonlarından bisiklet kiralayabiliyor. Kentte yaşayan tüm vatandaşlar saatlik kiralama yapabiliyor. İsteyen vatandaş 1 saati 2 TL’den bisiklet kiralayabilirken, 2 saati için 3 TL ve günlük kiralama için 25 TL ücret ödüyor.

İsteyen herkes haftanın 7 günü sabah saat 07’den gece 24’e kadar bisikletleri kullanabiliyor. App store’da bulunan İsbike uygulamasını cep telefonunuza indirin ve uygulama üzerinden abonelik sistemiyle istediğiniz yerden istediğiniz bisikleti kiralayın.

Rakamlarla İstanbul’da Ulaşım
 • Bisiklet yolu 166 kilometre
 • Minibüs 6.460 adet
 • Servis 66.269 adet
 • Raylı sistem 170.5 kilometre
 • Tekne ve motor 468 adet
 • Otobüs 6.269 adet
 • Araç takipli hafriyat aracı 7520 adet
 • Taksi dolmuş 572 adet
 • Fayton 276 adet
 • Kayıtlı Araç 3.88 Milyon
 • Trafikteki Araç Sayısı (Günlük) 2.94 Milyon
 • 1000 Kişiye Düşen Otomobil Sayısı 178.
 • İSBİKE, Anadolu Yakasında 380 bisiklet ve 38 istasyonda
 • İSBİKE, Avrupa Yakasında ise 1120 bisiklet ve 102 istasyonla hizmet veriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: