İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto para yasal mevzuata dayandırılmalı

Alternatif para olarak ortaya çıkan kripto paralar dünya ekonomisine büyük yenilikler getirdi. Uzmanlar, kripto paraların güvenlik sorunlarının önlenmesi için bu konunun yasal mevzuata dayandırılması gerektiğini belirtiyor.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Emine Soyaslan, Kripto Paranın Güvenliği ve Riskleri Açısından Değerlendirilmesi başlıklı önemli bir rapor hazırladı.

Kripto para, bölünebilme, değişim aracı olma, taklit edilememe, değer saklama, transfer edilebilme ve homojenlik gibi bir parada olması gereken özellikleri taşıyor.

Kripto Para 2008 Küresel Krizi Sonrası Ortaya Çıktı

Geçmişten günümüze teknoloji sektörü, ihtiyaçlar doğrultusunda zaman ilerledikçe şekillendi ve günümüzde önemli bir boyuta ulaştı. 2008 yılında meydana gelen küresel finansal kriz sonrası ortaya çıkan kripto para olgusu bankacılık sektöründe ve dijital para konumunda önemli bir unsur oldu.

Kripto paraların ortaya çıkmasıyla sanal para birimi özelliğinden dolayı bazı güvenlik sorunlarını ve risklerinin olabileceği düşüncesini de beraberinde getirdi.

Araştırmada Kripto Paranın Tüm Yönleri Ele Alındı

Kripto paraların merkezi bir sisteminin olmaması, anonim bir yapıya sahip olması ve herhangi bir devlet veya bağımsız denetçiler tarafından denetleyen bir kurumun olmaması kripto paraların güvenliği açısından bir risk taşıyor.

Ayrıca belirli bir kişiye ait kimliğin olmaması gelecekte ortaya çıkabilecek illegal işlemleri de beraberinde getirebilir. Ancak bunun yanında işleyen ağ biçimi dağıtık bir model sistemi üzerinden yürütülmesi uçtan uca sağlanan transfer işlemiyle oluşabilecek güvenlik riskini azaltıyor.

Blok-Zincirin Kripto Para Üretiminde Önemli Bir Yeri Var

Soyalan çalışmasında kripto paranın güvenliği ve riskleri açısından incelenen literatürdeki çalışmalardan hareketle kripto paraların kullanılmasında oluşabilecek güvenlik sorunlarını ve riskleri ortaya koymaya çalıştı. Kripto paralar ile ilgili genel bir bilgi verilerek giriş yapılan çalışma da, güvenilir olup olmadığına konusunda tartışmalara da yer verildi.

Kripto paranın işleyişinde önemli yer alan Blok-Zincir (Blockhain) teknolojisinden bahsedilen araştırma da, Bitcoin’in madenciliğinden ve kripto paraların küresel etkilerine değinildi. Son olarak araştırma da, kripto paraların güvenliği konusuna değinilerek sonuç ve değerlendirme aşamasında önerilere yer verildi.

Kripto para birimlerin yaygın kullanımı her ne kadar geleceğin para birimi olarak düşünülse de, bugün için yasal altyapısının olmaması Bitcoin ve diğerlerinin kısa dönemde yasal karşılığı olan para birimlerinin yerine geçmesi zor görünüyor.

Kripto Pazarın Getirdiği Avantajlar ve Dezavantajlar Nelerdir?

Kripto para kullanımında hizmet verenlere, düzenleyenlere ve tüketicilere belirli fırsatlar ve avantajlar sundu. Ayrıca bir takım zorlukları ve dezavantajı da bulunuyor. Kripto paranın getirdiği fırsatlar;

 • Aracı kuruma ihtiyaç duyulmadan iki kişi arasında para transferinin sağlanması
 • Yapılan işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi
 • Herhangi para transfer ücreti ödenmemesi
 • Bu para birimin dünyanın birçok yerinde kullanabilmesi olanaklarına sahip olması
 • Kripto Paranın getirdiği dezavantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;
 • Sanal para birimi özelliğinden dolayı güvenilir olup olmaması akıllarda soru işareti oluşturuyor
 • Kripto paraların diğer para birimlerinden farklı olarak dijital ortamda kullanılması
 • Yapılan işlemlerin herkes tarafından görülmesi
 • Herhangi bir merkezi hükümet ve banka tarafından denetlenememesi
 • Yasal bir statüye dayanmaması
 • Kullanımında ortaya çıkabilecek olan riskler karşısında herhangi bir muhatap kurumun varlığının olmaması
 • Devletin elinde bulunan para basma tekelinin üzerinde bir baskı oluşturması
Bir merkez bankası tarafından kontrol edilmediği ve basılı bir materyal olmadığı için para politikası aracı değil. Maksimum BTC sayısı 21 milyonla sınırlıdır. Bu sayının yüzde 80’i tamamlandı. Geri kalan yüzde 20‘lik oranı ise 2140 yılında tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Kripto Para Küresel Etkisi

Kripto paraların kullanımda bazı küresel etkileri sebep olmaktadır. Bunlar;

 • Ekonomi: Kripto paralar yaygınlaştıkça ve giderek işlem amacıyla da kullanılmaya başlandıkça merkez bankalarının senyoraj gelirinde ciddi oranda düşecek. Bununla birlikte kripto paraların yaygın kullanımı, küresel majör para birimlerinin ‘rezerv para‘ statüsüne ciddi ölçüde zarar verecek.
 • Vergiler: Bazı delillere göre kripto paranın vergi kaçırmak maksadıyla kullanılmaya başlandığını işaret ediyor.
 • Politik: Kripto paranın en önemli politik etkisi herhangi bir hükümet, bağımsız bir kuruluş veya merkez bankası tarafından kontrol altında olmaması ve müdahale edilememesi. Herhangi bir yasal alt yapısı bulunmuyor. Dolayısıyla kripto piyasasında ortaya çıkan bir hata veya bir suç karşısında muhatap alınacak bir kuruluş yok.
 • Finans Sektörü: Kripto paraların kullanımından bu yana para transferinde aracı bir kurumun olmaması, transfer ücreti olmaması, maliyeti düşük ve hızlı bir şekilde iletilmesi ayrıca vergi ödenmemesi gibi olanaklar bankacılık sistemine önemli bir meydan okuma.
Herkesin üretebilip, sahip olması finansal özgürlük sağlıyor

Alternatif para olarak ortaya çıkan kripto para dünya ekonomisine büyük yenilik getirdi. Gerek dijital ortamda üretilmesi ve sanal olması gerek teknolojik alt yapısını oluşturan blok zincir sistemini kullanması, küresel dünyaya belli avantaj ve dezavantaj getirdi.

Öncelikle diğer paralarla yapılan işlemlerin kripto para ile de yapılabilmesi, yurt dışına kolay ve hızlı bir şekilde para transferini gerçekleştirebilmesi, herkesin kripto para üretebilmesi ve sahip olabilmesi gibi finansal özgürlük sağlaması gibi avantajlara sahip.

Kripto Para Kullanımı Bazı Riskler Ortaya Çıkardı

Dolayısıyla bu olanaklar kripto paralara olan talepleri de arttırdı. Bununla birlikte kripto para birimlerinde yaşanan fiyat oynaklıklarını takip eden yatırımcı bu değişimleri fırsat olarak değerlendirebilir.

Teknolojinin getirdiği önemli bir yenilik olan kripto paranın alt yapısını oluşturan blok zincir teknolojisi gelecekte dağıtık merkezi yapısıyla birçok sektörde veya alanlarda duyulan ihtiyaçlara göre önemli katkıları olacağı düşünülüyor. Avantajları olduğu kadar dezavantajlara da sahip olan kripto paraların kullanımında bazı riskleri ortaya çıkardı.  

Her ne kadar Bitcoin dikkate alınması gereken bir para birimi olsa da, kağıt paranın yerini alması düşüncesi kısa dönemde gerçekçi bir düşünce gibi görünmüyor.
En Büyük Risk terör finansmanında kullanılma ihtimali

En çok üzerinde durulan konulardan birisi herhangi bir devlet veya merkez bankası tarafından müdahale edilememesi, her türlü işlemin bilgisayarlar üzerinden işlenmesi ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarını oluşturuyor.

Kripto paraların arkasında bir devlet gücünün olmaması ve belirli bir mevzuat ve yönetmelik gibi yazılı bir belgeye dayanmaması, diğer para birimlerin yerini alabileceği düşüncesinin çok uzağında yer almasına neden oluyor. Ayrıca her türlü yapılan kişisel hesap hareketleri herkes tarafından görülmesi, yapılan işlemlerin gizliliğinin olmaması, kişisel mahremiyeti konusunu ortaya çıkardı.

Kara para aklama kripto para

Küresel dünyada önemli bir risk olan terör finansmanı ve kara para aklama durumlarında kullanılabilecek önemli bir ayrıntı olarak kullanılması riski olduğu düşünülüyor.

Genel olarak değerlendirildiğinde kripto paraların kullanımında oluşabilecek riskler genel itibariyle dijital ortamdan geliyor. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarının bertaraf etmek için kripto paralarla ilgili konuları yasal mevzuata dayandırılması gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: