İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LG, Akıllı Telefon Üretimini Durduruyor

Bir zamanlar dünyanın en iyi akıllı telefon üreticilerinden LG, akıllı telefon üretmeyeceğini açıkladı.

Android telefon dünyasında bir dönem sona eriyor. Güney Kore’nin teknoloji devi LG, 31 Temmuz 2021’den itibaren akıllı telefon üretmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama ile bir süredir LG’nin telefon sektöründen çekileceği yönündeki iddialar da gerçeklik kazanmış oldu.

Karara Rekabetçi Piyasa Yol Açtı

LG Electronic, aldığı kararı yazılı basın açıklaması yaparak duyurdu. 5 Nisan 2021’de yaptığı yönetim kurulu toplantısında alınan kararı dünya ile paylaşan şirket yetkilileri açıklamada şu bilgilere yer verdi;
Piyasada yoğun rekabet yaşandığı için stratejik bir karar alarak cep telefonu piyasasından çekiliyoruz. Şirket kaynaklarını elektrikçi araç bileşenleri, bağlantılı cihazlar, akıllı evler, robotik, yapay zeka ve işletmeler arası çözümler gibi büyüme alanlarına, platformlar ve hizmetler için kullanacak.

LG, SERVİS DESTEĞİ VE YAZILIM GÜNCELLEMESİNİ BİR SÜRE DAHA SAĞLAYACAK

LG Electronic, piyasaya sürdüğü akıllı telefonların servis desteği ile yazılım güncellemelerini bir süre daha sağlayacak. Cep telefonu konusunda Tedarikçiler ve iş ortaklarıyla işbirliği içinde çalışarak istihdamla ilgili gerekli ayrıntılar yerel düzeyde belirlenecek. Akıllı telefon konusunda geliştirmiş olduğu uzmanlık ve teknolojiyi güçlendirmek için 6G vb teknolojileri geliştirmeye devam edecek. LG tarafından 20 yıl boyunca gerçekleştirilen temel teknolojiler ise korunarak mevcut olan ve gelecekte üretilmesi planlanan ürünlere uygulanacak. 31 Temmuz’da cep telefonu piyasasından tamamen çekileceğiz. Fakat bazı modellerimiz envanterlerimizde olacak ve satışı devam edecek.”

AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Açıklama LG’nin artık akıllı telefon üretilmeyeceği, kaynaklarının ise farklı alanlarda kullanılacağı anlamına geliyor. LG tarafından daha önce üretilen telefonları kullananlar ise bir süre daha destek almayı sürdürecek. Aynı şekilde LG’nin bazı modelleri de bir süre daha satışta kalacak.

LG'ye ait akıllı telefonlar
LG Akıllı Telefon Piyasasından Çekiliyor

NEDEN BU KARAR ALINDI?

LG’nin akıllı telefon sektöründen çekileceği piyasalarda daha önce de konuşuluyordu. LG tarafından daha önce yalanlanan sonra da stratejik olarak çıkma kararı aldıklarını belirttikleri süreç Oppo, Xiaomi gibi Çinli şirketlerin cep telefonu pazarına getirdikleri yeniliklerle başladı. LG, geçmişte harika akıllı telefonlar üretmiş, hatta 2013’te ilk 3 arasında yer almış olsa da Oppo ve Xiaomi’nin teknolojik rekabeti LG’nin öne çıkmasını zorlaştırdı. Bu LG’yi diğer alanlara yatırım yapmaya itti. Özellikle ev aletleri alanlarında gerçekleştirdikleri teknoloji salgın süreciyle daha karlı hale geldi. Şirket, diğer alanlarda elde ettiği başarıdan sonra gücünü ve kaynaklarını daha rekabetçi alan yerine üst sıralarda adını duyurmaya başladığı alanlarda kullanmayı tercih ederek stratejik bir karar aldı.

LG HANGİ ALANLARDA FAALİYET GÖSTERECEK?

LG yeni nesil teknolojileri farklı alanlarda kullanacak. LG’nin kaynaklarını kullanacağı alanlar;

  • Akıllı Evler
  • Robotik Yapay Zeka
  • Elektrikli Araç Bileşenleri
  • Bağlantılı Cihazlar
  • İşletmeler Arası Çözümler

Akıllı telefonlarla ilgili daha fazla haber okumak için tıklayınız. “Akıllı telefonsuz kalma korkusu.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: