İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NASA, Mars Seyahati Yapacak Yeni Aracını Tanıttı

Florida’daki Cape Canaveral’dan Temmuz 2020’de Mars seyahati için fırlatılması planlanan yeni “MARS GEZGİNİ” komşu gezegende antik yaşam izleri arayacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz Aralık ayında Temmuz 2020’de Mars seyahati için fırlatılacak uzay mekiğini ve yeni aracı tanıttı. NASA, Mars’a gönderilecek yeni aracın görevinin gezegen yüzeyinde çok eski devirlere ait yaşam belirtileri bulmak olduğunu açıkladı. NASA yetkileri bu proje ile Kızıl Gezegen’de daha sonra yapılacak çalışmaların da alt yapısının hazırlandığını belirtti.

Kızıl Gezegen. MARS

Araç 23 Kamera ve Lazerlerle Donatıldı

Her şey yolunda giderse fırlatmadan itibaren 7 ay sürecek Mars seyahati sonucunda uzay aracının Şubat 2021’de gezegenin yörüngesine girmesi planlanıyor. Bu aşamadan sonra kızıl gezegene iniş yapacak olan araç, yüzeyden taş ve toprak örnekleri toplayacak. “MARS 2020”nin robot kolları ve matkabıyla kazı yaparak elde edeceği kayaları parçaladıktan sonra analiz etmeye yarayan özel bir cihazı da bulunuyor. Araç 23 kamera, 2 mikrofon ve kimyasal analiz yapma kabiliyetine sahip lazerler ile donatılmış durumda.

Mars seyahati esnasında yanında götüreceği minik bir nükleer reaktör ile çalışacak olan “Mars 2020” adlı araç, yaklaşık bir araba büyüklüğünde ve kayalık arazide yol alabilmesi için 6 tekerlekli olarak imal edildi. Aracın planlanan görevinde hız yapmak gerekmediği için Dünya gününden yalnızca 37 dakika uzun süren bir mars günü boyunca en fazla 180 metre ilerleyebiliyor.

Mars Gezgini komşu gezegende  antik yaşam izleri arayacak.

Mars’tan Dünyaya Kargo Seyahati

Görev başkanı Matt Wallace; “hayat belirtisi aramak için tasarlanan MARS 2020’nin kızıl gezegendeki jeolojik ve kimyasal içerikleri anlamaya yarayacak farklı cihazlar ile donatıldığını” açıkladı. Görev esnasında elde edilecek numuneler araç ile birlikte gönderilen hava geçirmez tüplere konarak mühürlenecek ve yüzeye bırakılacak.

Plana göre 2026 yılında hayata geçecek bir sonraki görevle Mars seyahati yapacak ardıl araç bu mühürlü numune tüplerini bulup Dünya’ya getirmek üzere yörüngedeki ana gemiye taşıyacak.

Mars 2020’nin kızıl gezegenin üzerinde en az bir yıl görev yapacağı söyleniyor ama öncülü Curiosity gibi öngörülenden çok daha uzun süre görev yapması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: