İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimar Cuma Güzey, yarım asırlık tecrübeyi tasarımla buluşturdu

Mimar Cuma Güzey, yarım asırlık tecrübenin birikimiyle çalışmalarını sürdüren CG Konsept Mimarlık çatısı altında mimari tasarım hizmetleri yürütüyor. Eminönü Yeni Camii, Tarihi Mahmutpaşa Hamamı gibi önemli yapıların ahşap restorasyonları yapan baba ve dedenin kanatlarında başladığı yolculuğuna yıllar içinde mimari tasarım, anahtar teslim uygulama işlerini ekleyen Güzey, konut, mağazacılık, yeme-içme alanlarında projeler yürütüyor. Güzey, aşk ve tutkuyla bağlı olduğu mimarlık mesleğini, yürüttükleri çalışmaları ve gelecek hedeflerini anlattı.

Mimar Cuma Güzey

Geçmişten gelen ilham ile tasarlıyoruz

Küçük yaşlardan itibaren dede ve baba mesleğinin icra mobilya dükkanında mimarlık hayatına farkına varmadan adım attığını belirten Mimar Cuma Güzey, “Babam ve dedem iki koca çınarın yayında yetişmek, onların bilgi ve birikimine yakından şahit olmak muhteşem bir deneyimdi.” dedi. CG Konsept Mimarlık olarak proje tasarım sürecini gerçekleştirirken önce müşteriyi iyi bir şekilde dinlediklerini onun hayalini tam anlayarak işe başladıklarını vurgulayan Güzey, “Bir daire tasarlayacaksak aile bireylerini tek tek dinliyoruz. Çocuktan anne babaya kadar evde yaşayacak tüm bireylerin neler istediklerini anlamaya çalışıyoruz. Sonrasında tasarımını yapacağımız materyalleri seçiyor ve kişiye özgün mekanlar ortaya çıkarıyoruz. diye konuştu.

Proje oluşturuken bazı müşterilerin özgün olunmasını istediğini bazılarının ise belirli örnek çalışmalarını benzerlerinin yapılmasını talep ettiğini ifade eden Güzey, bu gibi durumlarda mimarların konsept belirleme sürecinde işlerinin zorlaşabildiğini dile getirdi. Mimarın aklındaki çalışmayı müşteriye iyi bir şekilde ifade ederek onun güvenini kazanmasıya birlikte projenin ilk adımları hızlıca atabildiklerini dile getiren Güzey, bu aşamada mimarın dikkat etmesi gereken önemli ipuçlarını şu şekilde sıraladı;

  • Mimar yatırımcıyı iyi tanımalı,
  • Müşteri ile empati kurabilmeli,
  • Müşteriye proje ile ilgili yön göstermeli,
  • Müşterinin kafasındaki ‘Neden bu proje?’ , ‘Örneklerinden farkı ne?’ , ‘Projeyi önemli kılan detaylar neler’ gibi soruların cevabı net verilmeli,

Mimarın müşterisi için yapacağı tasarımın bir hikayesinin olması gerektiğini hatırlatan Güzey, “Oluşturulacak yaşam alanında kullanıcı neleri deneyimleyebilecek. Çalışmanın başında tüm bu süreçler ince ince işlenmeli, Aslında bazı müşteriler için bu süreçler uzun görülebilir… Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı doğru kararlar alınarak yürütülecek projelerin daha sağlıklı ve iyi sonuçlar alınan çalışmalardır. Müşteriyi tam anlamadan, doğru kararlar verilmeden başlanan çalışmalar uzun vadede sürdürülebilir olamayabiliyor. Birbirine benzeyen aynı konsept mekanlar müşteriye yeni heyecanlar sunmuyor ve farklı çalışmaları arayan kişiler mutsuz olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Alışılmışın dışında sakin ve sade tasarımlar

2023 yılı itibariyle CG Konsept Mimarlık olarak 800 metrekare kapalı alanda tam otomatik makine parkurunda 15 kişilik imalat kadrosu ile tüm ahşap ve ahşap gruplarının üretimlerini kendilerinin yaptığını anlatan Güzey, ayrıca 7 kişilik ofis ve saha kadrosu ile mimarlık alanında hizmet verdiklerini kaydetti. Bu yıl itibariyle 40 proje hedeflerinin bulunduğunu vurgulayan Güzey, “Şu an 2 villa, 1 mağaza ve 1 daire projesi ile yılın ilk çeyreğini tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

CG Konsept Mimarlık olarak alışılmış olan mimari yapıların dışına çıkarak, sürdürülebilir yaşam materyallerini destekleyerek insanlığa faydalı yapılar ve eserler bırakmayı hedeflediklerini aktaran Güzey şunları söyledi; “Genç nesilleri mimarlığa kazandırmak için projeler hazırlıyoruz. Dünyaya Türk mimarlarımızın isimlerini duyurarak için bizde şirket olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: