İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Modern çağın Nuh’un Gemisi Güney Afrika’da

Güney Afrika’da nesli tükenen canlıları korumak amacıyla Nuh’un Gemisi tema parkı inşa edilecek. Modern Nuh’un Gemisi projesinin en az 5 milyar Sterlinlik bir yatırımla yapılması planlanıyor.

Güney Afrika’da yaşayan İngiliz milyoner kardeşler Hein ve Richard Prinsloo nesli tükenen canlıları korumak amacıyla Nuh’un Gemisi projesini hayata getiriyor. İki kardeş, Nuh’un Gemisi’nin modern versiyonunu yapmak için harekete geçti. Adını efsanevi Nuh anlatısından alan ‘Noah’s Ark‘ projesinin amacı, dünyada nesli tükenen bütün canlı türlerini koruyup yaşatmak…

Amerika’da bulunan Nuh’un Gemisi hangi eyalette?

2017 senesinde ‘Genesis Kitabında’ anlatılan boyutlarına uygun şekilde ABD’de de inşa edilen Nuh’un Gemisi‘nin replikası Kentucky şehrinde bulunan bir tema parkta sergileniyor.

Kentucky ABD de inşa edilen devasa Nuh’un Gemisi replikası 2017 senesinde ziyaretçilere açılmıştı.

Güney Afrika’da ki Nuh’un Gemisi girişimi ise karada olan dev bir gemi şeklinde değil, açık havada ve çok geniş bölgede inşa edilecek. Proje, ne denli büyük olursa olsun, bir geminin kısıtlı alanında kalacak şekilde tasarlanmadı. İnşaat bittiğinde park, 100 kilometre kare büyüklüğünde olacak ve dünyanın en büyük akvaryumunu içerecek.

Kaçak avcıların bir türlü önlenemeyen hayvan katliamlarını önlemek amacı ile başlayan’Modern Nuh’un Gemisi Projesi’ bu alanda bugüne dek planlanan en büyük tasarım niteliğini koruyor. Başta, nesli tükenme tehlikesi içerisindeki türler olmak üzere her cins hayvan nüfusunun korunmasına adanacak oluşum, bir ulusal park niteliği taşıyacak.

Nuh’un Gemisi’nin projesine ne kadar yatırım yapılacak?

Planlayıcılar, dünyanın en büyük hayvan koruma projesini inşa edip hayata geçirebilmek için gereken 5 milyar Sterlini bulabilmek amacıyla bütün dünyadan yatırımcılar ile temasa geçtiler bile. Bütçenin temini; beş sene süresince müzik, eğlence, televizyon programları, belgeseller, marka lisans hakları ve benzer aktivitelerin yanı sıra, çeşitli yatırımcıların katılımıyla oluşturulacak.

Nuh’un gemisi anlatısının mozaik resim canlandırması. Kaynak: Pixabay

Modern Nuh’un Gemisi parkı iki farklı alan içerecek:

  • İlki; hayvanlar için korumalı doğal yaşam bölgesi sağlayan milli park bölgesi olacak.
  • İkincisi; 12 kilometre kare büyüklüğünde planlanan bu diğer alan, ziyaretçilere ve bilim çalışmalarına ayrıldı.

Devasa atmosferik iklim kubbelerinin yer alacağı projede ziyaretçiler kutup soğuklarını da, nemli tropik orman iklimlerini de yaşayabilecek. Bilim insanları ise başka gezegenlerde kendi kendini destekleyebilen mini ekolojik sistemler oluşturmayı deneyebilecek.

Nuh’un Gemisinin Ağrı Dağında olduğuna dair kuvvetli bulgular var.

Modern Nuh’un Gemisinin tesisi için gerekli enerjinin bir bölümünün jeotermal kaynaklardan, kalan kısmının da güneş enerjisini toplayabilen camlardan sağlanması planlanıyor. İnşaatta kullanılacak materyallerin çoğunun geri dönüştürülmüş ve dönüştürülebilen malzemelerden olacağı kaydedildi.

Parkta yüzlerce yıldır bölgede yaşayan yerli halkın da istihdam edilmesi ve bu şekilde hayvan avcılığı ile kaçakçılığın azaltılması hedefleniyor. Nuh’un Gemisi‘nin yatırım amacı; günümüzde yaşayan ve gelecek nesillerin dikkatini soyu tükenen hayvan nüfusunun korunmasına odaklaştırmak.

Nesli tükenme tehlikesinde olan sevimli ayı Panda.

Park bu noktadan hareketle, dünya çapında dengeli ekolojik sistemin korunması gereğini tüm insanlara devamlı olarak vurgulayacak ve herkesin katkısını toplayıp pozitif hareketlenmeyi sağlayacak.

Nesli tehlikede olan bir diğer muhteşem yaratık: Afrika Gergedanı ve sırtındaki bedavacı yolcular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: