İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okuyucuların Yeni Gözdesi: E-Kitap

Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte kitapların sayfa olarak elektronik  ortama taşınması, berberinde hafifliğiyle birlikte bilgiye daha kısa sürede ulaşabilmeyi mümkün kıldı. Teknolojinin okuyuculara büyük kolaylık sağladığı E-Kitap nedir?

Dijital Devrim (E-Devrim), kitapların sunumunda revizyona  giderek E-Kitap teknolojisine geçişi sağladı. Nostaljik zaman dilimlerinde okuyucu kitlesinin gözünde kitaplar, bir kapak içerisinde sayfa baskılarının yer aldığı  özellikte belli bir ağırlığa sahipti. Ancak  zaman içerisinde kitaplarda çağın değişiminden nasibini aldı ve nostaljik özelliğini geride bıraktı. Bugün yepyeni E-kitap özelliği ile hayatımızda yerini aldı ve okuma alışkanlığımızı değiştirdi.

E-Kitap zaman ve mekandan tasarruf sağlıyor

Okuyucular eskiden, günümüzde olduğu gibi  kitap almak için kütüphanelere başvuru yapıyordu. Fakat bu eylem,  hem zaman,  hem de mekan açısından insanların aradığı bilgiye ulaşmasında, ortaya birtakım güçlükler çıkartıyordu.

Ancak zaman içerisinde gelişen teknoloji, zamanın  bütün zincirlerini kırarak aranılan bilgiye ulaşmayı mümkün kıldı. Bu sayede insanlık bugün  ister cep telefonu olsun ister  tablet olsun, geliştirilen E-kitap uygulamaları  sayesinde zaman ve mekandan tasarruf ederek aradığı bilgiye tekbir tuşla anında ulaşabiliyor.

2018’de İngiltere’de kitaptan toplam gelir 8 milyar dolar gelir elde edildi. Bunun 4.5 milyar doları basılı , 3.5 milyarı dolar ise e-kitap gelirleri oldu.

Gelişen teknoloji ve e-uygulamalar günümüzün zaruri  ihtiyaçları arasında yer alarak insan alışkanlıkları arasında  vazgeçilmez oldu.

E-Kitap ne gibi faydalar sağlar?

İnternet, bilişim teknolojileri ve  sosyal ağ gibi platformların ilerlemesi sonucunda günümüzde sık kullanılmaya başlandı. Bu da insanlar arasında bilgi alışverişini zorunlu hale getirdi. Bu zorunlu ihtiyaca cevap verilebilmesi için insanların kafasında görsellik fikri doğdu. Daha sonrasında elde edilen  bu fikirler, teknolojide (bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. ) e-bilgiye  benzer görsel şekilde uygulamalar geliştirilerek dünya genelinde  aygıtlar üzerinden  bilgiye ulaşmayı mümkün kıldı.

Günümüzde popüler olarak kullanılan görsel uygulamalardan bir tanesi E-kitap uygulayıcısıdır. Bu uygulamanın insanlara sağladığı belli başlı faydalar şunlardı;

  • İster evinizde, ister otobüste olun yani mekan ve zamandan bağımsız kitap okuyabilirsiniz
  • Bu sistem sayesinde okumak istediğiniz kitapları ekrana indirebiliyor ve ekran çözünürlüğü sayesinde gayet net, bilgileri okuyabiliyorsunuz.
  • Tarayıcılar sayesinde okumak istediğiniz kaynağı bilgisayara indirebilir ve  PDF formatında kayıt edebilirsiniz.
  • Kitabınızı isterseniz mail ortamında dosya eki şeklinde (Word, Excel, Powerpoint vb.) yükleyerek bilgi talep eden kişilere gönderebilirsiniz. 

Online platformlar üzerinden kitap siparişi verebilmesi veya uygulama üzerinden E-Kitap satın alabilmek çok kolay.

İnternetin ilerlemesiyle hayatımızda vazgeçilmez bir konuma gelmesi ve online uygulamaların insanlığa yaraşır bir şekilde geliştirilerek  hizmete sokulması, bizlere satın alma kolaylığını’da sundu. En önemlisi kullanıcılar  online platformlar sayesinde; cep telefonu uygulamaları, bilgisayar üzerinden   kredi kartı ödemesi ile alışveriş yaparak tercih edilen uygulamayı satın alabiliyor ve ekran üzerinden hemen okuma fırsatı elde edebiliyor.

Bugün dünya genelinde  en populer olan siteler ve uygulamalar; Amazon, Gittigidiyor gibi benzer siteler ayrıca I-Phone kullanıcıları için App Store ile ,android kullanıcıları için Play Store üzerinden desteklenen uygulamalar ile E-kitaplara erişim hemen sağlanabiliyor.

E-Kitap okuyucu öncüsü kim?

Bu fikre benzer ilk görüş,  1930 yılında Bob Brown tarafından The Readies isimli eserinde  kaleme alındı. Yazar eserinde “Taşınabilir yada gezilebilir özellikte basit bir okuma makinesini elektrikle çalışan aydınlatıcı bir duyuya bağladığımda milyonlarca  bilgiye anında ulaşabilirim.” şeklinde görüş bildirdi.

Bugünküne benzer taşınabilir özelliğine sahip olan ilk  E-kitap okuyucu The Rocket,1998 yıldında  Nura Medya tarafından sunumu yapıldı. Bu teknolojik ürün kitapların seri haberleşme kablosu üzerinden bilgisayara yüklenmesine olanak sağlıyordu.

Aynı yıl içerinde  Softbook isimli firmada  kendi ismine ait olan bir e-kitap okuyucu üretti. Bu ürün herhangi bilgisayara bağlanmadan 33.6 kbit/s modemle, telefon hattı üzerinden softbook store ile İnternet ortamında kitapları  indirilebiliyordu..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: