İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pandemiyle dijital dönüşüm 3-4 yıl öne çekildi

Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, pandemi sürecinde teknoloji sektörü açısından önemli gelişmeler yaşandığını söyledi. Bilecik, “Pandemi ile dijital dönüşüm 3-4 yıl öne çekildi.” dedi.  

Ekonomist Dergisi Instagram Canlı yayınlarının konuğu Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik oldu. Dijital Gelecek başlıklı programda Ekonomist Dergisi’nden Gözde Yeniova Saylak’ın sorularını cevaplayan Bilecek, pandemi sürecinde yaşanan teknolojik gelişmeleri, dijital dönüşüm dijital geleceği ve pandemi sonrası yaşanacak yenilikleri anlattı.

Dijital dönüşüm sürecinde trendler neler?

Pandemi sürecinin teknoloji sektörü açısından bir kırılma noktası olarak görülebileceğini belirten “Dünyada net olarak bir teknolojik devrim gerçekleşiyor. Önümüzdeki dönemin başrol oyuncusunun dijital dönüşüm yani teknoloji olacağını görüyoruz.” Dedi.

Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik Bilecik, pandemi süreci ile birlikte yaşanan teknolojik gelişmeleri ve değişen alışkanlıkları şu şekilde sıraladı;

  • Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca insan hayatlarında ilk kez uzaktan erişimle hayatlarına devam ettiler.
  • Uluslararası ve kurumsal firmaların yıllardır deneyimlediği uzaktan erişimi KOBİ’ler ve küçük işletmelerde deneyimledi.
  • Çocuklarımız okula gitmedi, online eğitim ile okullar çocuklarımızın odalarına geldi.
  • Video konferans uygulamalarıyla toplantılar yapıldı
  • Kültür ve sanat faaliyetleri dijital platformda hizmet verdi.
  • Gezemediğimiz dünyaca ünlü müzeleri evimizden keyifle gezdik.
  • Finans dünyasında temassız ödeme her noktaya başarıyla ulaştı
  • Yaş olarak tecrübeli olan ve teknolojiye temkinli bakan kişiler (65 yaş üstü) teknoloji ile iç içe girdi

100 yıllık bir kulüp olan Fenerbahçe’de ilk defa sanal bir bayramlaşma organizasyonu düzenlediklerini ifade eden Bilecik, “Teknoloji hayatın her noktasına bireysel ve kurumsal olarak yatay bir şekilde muazzam bir şekilde geçti. Hayatı kolaylaştıran teknoloji dünyayı da daha verimli hale getiriyor.” Dedi.

Ekonomist Dergisi’nden Gözde Yeniova Saylak’ın sorularını cevaplayan Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik dijital dönüşüm konusunda şirketlerin çalışmalarına hız verdiğini söyledi.

Pandemi’de dijital alanında nasıl bir değişim oldu?

Pandemi sürecinde teknoloji alanında en fazla talep gören ürünlerin başında uzaktan erişimle bilgiye ulaşımı sağlayan notebook’ların geldiğini vurgulayan Bilecik, “Taşınabilen bilgisayarların muazzam öne çıktığı bir süreç oldu. Yüzde 60’a yakın iş telafisinin yapıldığı bir süreç oldu. Trendler ne oldu diye bakarsak; internet üzerinden alışverişler ciddi oranda arttı. Teknoloji ve Telekom altyapısı ile başarılı bir sınav verildi. Temassız ve online ödeme sistemleri iyi çalıştı. Bankacılık altyapı sisteminin başarılı olduğuna sahip olduk. Bankacılık sektöründe çok önemli ve büyük aksamalar olmadı. Milyonlarca insan yıllardır deneyimliyormuş gibi uzaktan erişimle çalışmalarını yürüttü.  Online eğitim sayesinde evlerimizden her türlü eğitimi aldık. online eğlence diye tabir edeceğimiz kültür, sanat ve müzik aktiviteleri sayesinde ömür boyu gezemeyeceğimiz müzeyi görme imkanına sahip olduk. Dünyanın en büyük ve en önemli müzik organizasyonları ücretsiz olarak canlı yayınla yapıldı.” Açıklamasında bulundu.

Dünya için önemli bir literatür olan oyun sektörünün daha da büyüdüğünü anlatan Bilecik, “Dijital sağlık, robotlar, droneların kullanımı ve satışı arttı. Veri analizi ve yapay zeka uygulamaları bu dönemin artık sonuna kadar taçlanarak devam eden uygulamaları oldu. Bu trendler hayatı ve iş dünyasını güçlendirecek.” Dedi.

Süreçte dijital dönüşüm nasıl yaşandı?

Pandemi süreci ile dijital alanda başlayan zorunlu dönüşüm ve zorunlu değişim sayesinde altyapılarda önemli gelişmeler olduğunu anlatan Bilecek, “Pandemi öncesi yaptığımız anketlerde kurumsal şirketlerde bile dijital dönüşüm alanında aşağı yukarı yüzde 50’ler düzeyindeydik. Bu rakam ile Avrupa’nın bir miktar altındaydık. 2021 yılında Türkiye’de bütün üretim ve otomasyon sistemleri resetlenip yeni teknolojilerde buluşacak. Yazılım ve donanım alanında bu dönüşümün hakkı verilecektir.” İfadelerini kullandı.

9 Haziran’da TÜBİSAD’ın Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu’nu açıkladığın ifade eden Bilecek, “2019 yılında Türkiye’nin dijital dönüşüm endeksi 5 üzerinden 2,94 iken 2020 yılında 3,06’ya yükseldi. Küçük bir iyileşme var ama 2020 yılı sonu ve 2021 yılı başında ortalamanın 3,5’lara görmesi mümkün. Bu Avrupa ortalamasının biraz üzerine çıkmamızı sağlayacak. Gidişat iyi ama biraz hızlanmamız lazım.” Dedi.

Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, normalleşme süreciyle birlikte şirketlerde karar verici mekanizmaların tamamının dijital dönüşüm konusunda uygulamaya geçme kararı alacağını söyledi.

Pandemi sürecinde öne çıkan teknoloji yatırımları neler?

Bireysel tüketicilere hizmet veren endüstrilerin daha fazla yatırım yaptığını gözlemlediklerini vurgulayan Bilecik, “Sağlık endüstrisi teknolojik alt yapı olarak çok iyi durumda. Devletin sağlıkta yaptığı teknolojik yatırımlar öne çıktı. Türkiye’de elektronik ortamda yapılan ticaretin yani e-ticaretin toplan ticari hacim içindeki payı yüzde 3-4 seviyesindeydi. Bu oran İngiltere’de yüzde 8 civarında. Pandemi e-ticareti yukarı çekti. Önümüzdeki yıllarda e-ticaretin yüzde 7-8 oranlarına çıkacağını düşünüyorum.” Açıklamasında bulundu.

Türkiye Dijital Dönüşüm Endeksi

20192020
Türkiye Dijital Dönüşüm Endeksi 2,943,06
Yasal Zemin ve İşleyiş 2,762,82
Yenilik ve Yatırım Ortamı 2,983,09
Altyapı 2,34 2,27
Satın Alınabilirlilik4,544,54
Beceriler 2,692,89
Bireysel Kullanım 3,203,22
İş Dünyası Kullanımı 2,773,32
Kamu Kullanımı  2,662,92
Dijitalleşen Ekonomi 2,362,18
Dijitalleşen Toplum 3,263,58
Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi’ne göre 2019 yılında 2,94 olan endeks 2020’de 3,06’ya yükseldi. Endeksin 1 ile 5 arasında yapılan puanlamaya göre Türkiye’nin notu ‘ortalama’ olarak ifade ediliyor.

Kaynak: Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: