İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rakamlarla Corona Virüs gerçeği

Dünyayı geneline yayılan Corona virüs şuana kadar 182 ülkede görüldü. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 11 bin 313’e yükselirken bu rakam ülkemizde 9 olarak gerçekleşti.

Corona virüs dünya üzerinde ilk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başladı. Son olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkması nedeniyle hastalık oldukça merak edilir hal aldı. Merak edilmesinin yanı sıra herhangi bir tedavi yönteminin bulunamaması nedeniyle bu hastalık nedeniyle ölen insan sayısı on bini geçti.

Corona virüs, akciğer hastalığına neden oluyor. Tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan bu virüsün tahribatı ciddi boyutlara ulaştı.

Corona virüs, soğuk algınlığından Şiddetli Akut Solunum Sendromu ve Orta Doğu Solunum Sendromu gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden oluyor.

Corona Virüs Görülen Ülke Sayısı?

Worldometers verilerine göre dünya genelinde Corona virüsü görülen ülke sayısı 182’ye yükseldi. Dünya genelinde  bu virüsün görüldüğü vaka sayısı 272 bin 820 olurken, bu virüs nedeniyle 11 bin 313 kişi hayatını kaybetti. Ülkelerin gösterdiği yoğun çaba sonucu 90 bin 622 kişi bu virüsün neden olduğu hastalıktan kurtuldu.

Halen enfekte olan hasta sayısı 170 bin 885 iken bunların yüzde 95’i yani 163 bin 89’u hafif ve yüzde 5’i ise yani 7 bin 796’sı ciddi veya kritik seviyede olan hastalardan oluşuyor.

Vaka sayılarından özellikle son bir haftada ciddi oranda artışlar yaşandı. 22 Ocak itibariyle dünya genelinde görülen toplam vaka sayısı 580 iken bu rakam 1 Şubat’ta 14 bine, 11 Şubat’ta 45 bine, 2 Mart’ta 90 bine ve 12 Mart’ta 134 bine ve 18 Mart’ta 218 bine yükseldi.

Ölüm oranlarına bakıldığında da 22 Ocak’ta bu virüs nedeniyle 17 kişi hayatını kaybederken, 1 Şubat’ta 304, 11 Şubat’ta bin 115, 2 Mart’ta 3 bin 117 ve 18 Mart’ta ölü sayısı 8 bin 951’e ve son olarak 19 Mart’ta 10 bin 50’ye yükseldi. Yani dünya genelinde son 1 günde bu virüs nedeniyle bin kişi hayatını kaybetti.

Maske kullanımı, el yıkama ve kişisel hijyen önlemleri Korona virüs hastalığından korunmada en önemli yöntemlerde biri.

Corona Virüs ölümlerinde İtalya Çin’i geçti

Ölümcül corona virüsün dünya çapında hayatını kaybedenlerin sayısı on bini aştı. İtalya’da ölü sayısı virüsün ilk görüldüğü Çin’i geçerek 4 bin 32’ye yükseldi. Çin’de ise şimdiye kadar hayatını kaybeden sayısı 3 bin 248 kişi. ABD genelindeki Corona virüs kaynaklı vaka sayısı 18 bin 775, ölü sayısı 237 oldu.

İspanya’da ise corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 52’ye, vaka sayısı 20 bin 412’e çıktı. İran’da corona virüs (Covid-19) vaka sayısı 19 bin 646’ya yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 433’e ulaştı. İran’da bir gün içinde 150 kişi hayatını kaybetti. İran’da 19 bin 655 vaka görülürken toplam ölüm sayısı bin 433 oldu. KKTC’de corona virüs vaka sayısı 75’e yükselmesiyle birlikte alınan önlemler kapsamında ülkeye yabancıların girişi yasaklandı.

Corona Virüs Nedir?

Corona Virüs, hafif düzeyle solunum yolu bulgularına ilaveten öksürük, nefes darlığı, hapşırma gibi şikayetlerin yanında zatürre ve pnömoni denilen akciğer enfeksiyonu bulgularına kadar değişen şekillerde karşılaşılabiliyor. Bulaştırıcılık açısından solunum yolu sekresyonları ön planda. Hasta kişilerin hapşırma ve öksürmesiyle etrafa yayılan virüsler bulaştırıcılıkta rol oynuyor. Uzun mesafelere bulaştırma ile ilgili sıkıntı yok. Uçak yolculuğunda sadece iki ön ve iki arka sıra gibi daha yakın kişilerde risk var uçağın tamamında risk yok.

Son 14 gün içinde coronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgular olmasa bile 14 gün süresince karantinada kalmalısınız.

Hasta kişilerin eşyaları örneğin cep telefonu bulaşmasıyla da eller yıkanmazsa bulaşma riski çok ciddidir. Hastalığın tedavisi hafif düzeydekilere sadece ayaktan takip ederek, gribal enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlarla takip edilebiliyor. Ancak orta düzey ve daha ileri düzeylerde hastaneye yatırılıp serum desteği ve diğer tedavilerle takibi yapılıyor. Hastalığın görüldüğü ülkelere bakıldığında özellikle yeni corona virüs açısından Çin merkezli bir hastalıktır. 

Corona Virüs belirtileri şunlardır;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • İshal(Daha az)
 • Bulantı ve kusma

Hastalıktan korunmada neler yapılmalı

Hastalık yakın temas, mikroplarla kirlenmiş yüzey veya eşyalara temas etmiş ellerle, ağız, burun ve gözlere dokunmak ile hapşırma, öksürme, konuşma esnasında solunum yoluyla virüs bulaşabiliyor.

Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi corona virüsü genel hijyen kurallarına dikkat etmek önemli. Özellikle ellerin yıkanması çok önemli. Bu hastalık solunum yolu bulgularının yanı sıra temasla ve hasta kişilerin eşyalarına dokunmakla da bulaşıyor. Ellerin düzenli yıkanması ve dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Corona virüs, hastalığın görüldüğü kişilerin öksürmeleri sonucu ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşıyor.

Düzenli beslenme, vücudun bağışıklık sisteminin yerinde olması için uyku düzeni kurulmalı. Sigara gibi bağışıklığı azaltan maddelerden uzak durulmalı. Bunların yanında hastalığa yönelik aşı çalışmaları devam ediyor. Şuan için bir aşısı yok daha çok tıbbi ilaç ve desteklerle takip ediliyor. 

Corona Virüs’ten Korunmanın 7 Altın Kuralı

Corona virüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için alınması gereken önlemler;

 • Elleriniz sık sık ve en az 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkanması gerekiyor
 • Küçük çocukların da aynı şekilde ellerini yıkamasını sağlanmalı
 • Su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanılmalı
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın. Kullandığınız kağıt mendili hemen çöpe atın.
 • Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
 • Corona Virüs belirtileri olan yada teşhisi konmuş hastalarla aynı kaptan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya öpüşmek gibi kişisel temastan kaçının.
 • Kapı kolları ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve bunları dezenfekte edin.

Türkiye’de ve Tüm Dünya’da Corona Virüs İstatistikleri

Statistic: Number of novel coronavirus (COVID-19) cases worldwide as of March 20, 2020, by country | Statista
Find more statistics at Statista

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: