İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya Küresel İnternet Sisteminden Çıkıyor

Rusya, küresel internet sisteminden çıkmaya hazırlanıyor. Küresel internet ağına bir alternatif olarak üretilen ve geçtiğimiz günlerde geçtiği testten başarı ile çıkan RuNet ile Rusya, istediği zaman küresel internet ağı sisteminden ayrılabilir.

BBC News‘in haberine göre Rusya, küresel internet ağına bir alternatif olarak ürettiği yerel internet ağı RuNet geçtiğimiz haftalarda girdiği testen başarı ile çıktı. Küresel internet ağını ilgilendiren önemli bir gelişme olarak nitelendirilen bu testin ayrıntıları şuan için belirsizliğini koruyor. Test sonuçları, incelenmesi amacıyla Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderildi.

Gerçekleştirilen test ile, RuNet olarak adlandırılan Rusya’nın ulusal internet altyapısının küresel DNS sistemine erişimi olmadan çalışıp çalışmayacağını belirlenecek. Öte yandan, Çin ve İran’ın da kendi ulusal internet altyapılarını oluşturmak üzere bir takım adımlar atmaya hazırlanıyor.

Rusya Neden Ulusal İnternet Altyapısını Oluşturmak İstiyor?

Her geçen gün artan internet kullanımı ile birlikte bankalar, kurum ve kuruluşlar ve hatta devletin gizli belgeleri bile internete entegre bir şekilde yürütülüyor. Böylesi bir dönemde devletler arasındaki klasik savaş tanımı da dönüşmeye başlıyor. Artık savaşların ‘siber savaşlara’ dönüştüğü söylenirken, devletler de buna yönelik önlemlerini hızla almaya devam ediyor.

rusya RuNet internet sistemi
Rusya’nın yerel internet ağı RuNet girdiği testten başarılı çıktı

2019 yılı başında Putin, devlet kontrollü olarak internetin işlemesine olanak tanıyara, Rusya’nın dünya ile bağlantısını kesecek bir anlaşma imzaladı. Bilgisayar Olayları Ulusal Koordinasyon Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Muroşev, hayati öneme sahip altyapılara yönelik siber saldırılar aldıklarını söyledi. Muroşev, saldırıların çoğunlukla ABD’deki kontrol sunucularından gerçekleştirildiğini söyledi. Muroşev, saldırıların bilgi çalmaya yönelik olduğunu belirtti. Bu açıklamaların ardından aylar geçmişti ki Rusya, ulusal internet altyapısını oluşturdu ve test etti.

Rusya’nın Tek Girişimi Bu Değil

Kendi Wikipedia’sını oluşturmak 31 milyon dolarlık yatırım planlayan Rusya, yine geçtiğimiz Kasım ayında, önceden yüklenmiş bir Rus yazılımı olmadan akıllı telefonların kullanımını da yasaklanmıştı. Rusya’daki medya kuruluşları ise bu tür girişimlerin tamamen ulusal siber güvenlik önlemi olduğunu vurguluyor.

Rusya Bilgisayar Olayları Ulusal Koordinasyon Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Muroşev, çoğunlukla ABD’den gelen hayati öneme sahip altyapılara yönelik siber saldırılar aldıklarını açıkladı.

Rusya’nın küresel internet ağına alternatif olarak geliştirdği RuNet testlerden başarıyla geçti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: