İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigara kullanma nedenimiz: Merak ve Özenti

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde sigara kullanma nedenleri sıralamasında ilk sırada yüzde 30’la özenti geliyor. Yüzde 29’la arkadaş etkisi ve yüzde 22 ile merak ilk sıralarda geliyor.

Sigara kullanımı, insan sağlığını tehdit eden önemli unsurlardan biridir. Dünya üzerinde sigara kullanımını azaltamaya yönelik pek çok kampanya düzenleniyor. Bunun yanında 1987 yılından bu yana da 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma günü olarak anılıyor. Fakat her şeye rağmen sigara kullanımını azaltmaya yönelik eylemlerin yetersiz olduğu görülüyor.

Tütün ürünlerinin kullanımı tüm dünyada ve Türkiye’de önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık problemlerinin büyük bir bölümünü oluşturan sigara kullanımını önlemeye yönelik, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılıyor.

Türkiye’de bağımlılıklarla mücadele etme konusunda önemli bir kuruluş olan Yeşilay‘ın belirttiğine göre tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunuyor. Tütün ürünleri içerdiği nikotin sebebiyle bağımlılık yapıyor. Her 10 saniyede ise tütün bağımlısı bir kişi hayatını kaybediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde sigara kullanan kişi sayısı 2018’de 1 milyar 337 milyona ulaştı.

Türkiye’de Sigara İçme Alışkanlığı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in en son yayınladığı verilere göre, merak dürtüsü ve arkadaş etkisiyle sigara kullanma oranları daha fazla görülüyor. En son yayımlanan 2016 verilerine göre Türkiye’de sigara içenlerin yüzde 21.6’sı meraktan sigara içtiğini söylerken, yüzde 29.1’i arkadaş etkisinde kaldığını, yüzde 29.7’si ise özenti nedeniyle sigara içtiğini söylüyor.

sigara
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, evler hariç tüm kapalı mekanlarda sigara kullanımı yasaklandı.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün verilerine göre Türkiye, en çok sigara içilen ülkeler sıralamasında 40.sırada görülüyor. Açıklanan verilere göre dünya üzerinde sigara içenlerin yüzde 85’ini erkekler oluşturuyor. Türkiye’de de sigara içen gruplar dağılımında erkeklerin önde olması, bağımlılığa karşı cinsiyet faktörünü ortaya koyuyor.Buna göre Türkiye’deki erkeklerin yüzde 31’i tütün kaynaklı hastalıklardan yaşamını yitiriyor. Dünya’daki 1 milyardan fazla sigara içen kişilerin çoğunlukla orta ve düşük gelirli ülkelerden olduğu dikkat çekiyor.

Sigara kullanma nedenleri incelendiğinde ilk sırada yüzde 30’la merak geliyor. Yüzde 29’la arkadaş etkisi ikinci sırada.

2018 yılında halkın bilinçlendirilmesi amacıyla Dumansız Hava Sahası ve Havanı Koru sloganlarıyla medyada kampanya başladı.

Sigara Kullanma Nedenleri Nelerdir?

Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeki Yüncü’nün yapmış olduğu çalışmada aile ilişkilerinin tütün ürünlerini kullanımını etkilediğini de ortaya koyuyor. Parçalanmış bir aileye sahip olan kişilerin madde kullanımının 3.1 kat daha fazla olduğu da araştırmada ortaya konuyor .Yine araştırma da ailede ve yakın akrabalarda tütün kullanımının olması durumunda kişinin genetik olarak bundan etkilenebileceği de ortaya konuyor. Araştırmada,tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de erkeklerin sigara alışkanlığının daha fazla olmasının altı çiziliyor. Özellikle üniversite öğrencileri arasında tütün kullanımının hızla yayılması araştırmada dikkat çekiyor.

Tütün Atlası‘na göre ise Türkiye’de tütün tüketimine yönelik en büyük problemlerden birini 0-14 yaş arası tütün kullanımı oluşturuyor. 186 binden fazla çocuğun Türkiye’de sigara kullanmaya devam ettiği belirtilirken, erkeklerin %41’i kadınların ise %16.3’ünün sigara kullandığı belirtiliyor. Erkek çocukların ise %3.1 ‘inin sigara kullandığının altı çizilirken, bir an önce bu soruna yönelik adımlar atılması çağrısında bulunuluyor. Araştırmada Türkiye’de sigara tüketiminin verdiği maliyetinin ise 41.494 milyon lira olduğu belirtiliyor. (Bu maliyet hesaplaması sağlık harcamaları ve erken ölümler ile hesaplanmış). Araştırma raporunda Türkiye’de tütün üretimi için ayrılan tarım arazilerinin son yıllarda %50 oranında azaldığı da belirtiliyor.

Sigara Kullanımı Zararları Nelerdir?

Sigara içmenin zararları ise şöyle sıralanabilir;

  • Kalp damar hastalıkları
  • Akciğer rahatsızlıkları,KOAH
  • Damarlarda tıkanma,felç
  • Mide kanseri
  • Cilt kanseri
  • Diş ve diş eti problemleri
  • Gebelikte sigara tüketimi olması halinde çocukta gelişimsel bozuklukların olması

Dünya’da her yıl 4.9 milyon kişinin sigaranın olası etkileri sebebiyle öldüğü biliniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: