İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigma Awards İçin Geri Sayım Başladı

Sigma Awards(Ödülleri) 2013 yılından bu yana hayatımızda. Her yıl farklı kategorilerde birçok ödül veren Sigma Awards, dünyanın dört bir yanından en iyi veri gazeteciliği örneklerini onurlandırıyor. Sloganları ise ‘’Küresel veri gazeteciliği topluluğunu güçlendirmek, yükseltmek ve aydınlatmak için  buradayız!’’. Gazeteciliği bambaşka bir boyuta taşıyan veri gazetecileri için, en saygın ödüllerden biri. Doğru, şeffaf ve adil haber yapabilmek bile çok zorken, veri gazetecileri gerçek veriyi bulup, istatistiksel olarak inceliyor. Bütün bu bilgiyi, anlaşılabilir tablolar veya haritalar halinde görsellere dönüştürerek, tüm dünyayla paylaşıyor.

Sigma Awards 2021 heyecanı başladı

Veri gazeteciliği, birçok insana yeni ve bilmediği bir haber türü gibi geliyor. Oysa Kovid-19 salgınını bütün dünya, veri haberciliği sayesinde anlamaya çalışıyor. Veri gazetecilerinin eşsiz çalışmalarıyla takip ediyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak artık çok kolay denilmekte. Halbuki kirli bilgi kalabalığından, doğru bilgiyi çekip çıkarmak ve bunu herkesin anlayabileceği bir hale getirmek daha da zor. Pandemi tüm dünya ülkelerinde, her türlü sistemi işlemez kıldı. Buna rağmen, veri gazetecileri bir çok farklı disiplinden faydalanarak görevlerini yapmaya çalışıyor.  Sigma ekibi ‘ İşte bu nedenle, bu zor zamanlarda bu grubun tüm üyelerini desteklemek istiyoruz’ diyor.

Sigma Awards Bu Yıl Kategorileri Kaldırdı

Ödüllü (Irak savaşında ölen siviller haritalı özel haberiyle) veri gazetecisi Simon Rogers

Sigma Awards 2021 için jüri, bu sene özel bir karar aldı ve tüm kategorileri kaldırdı. Bilgiyi ilk paylaşan, ödüllü veri gazetecisi Simon Rogers oldu. Açıklama ise Gina Chua’dan geldi.

Gina Chua, Sigma Ödülleri eş başkanı : “Bir düzeyde, elbette kategorilere sahip olmak mantıklı; kutlamak istediğimiz birçok gazetecilik türü olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Araştırma çalışması, son teslim tarihine kadar yapılan işler, kapsamlı görselleştirmeler gibi. Ayrıca insanlardan, çalışmalarının nasıl sıralanması gerektiğini bize söylemelerini istemek için de yardımcı olur. Ancak kategoriler, yalnızca gazetecilik ödüllerinde değil, bazen hayatta da keyfi olabiliyor. Bazı çalışmalar birden fazla disiplin için ‘en iyi’ olarak karşımıza çıkarken, bazen belki de hiçbirinde ‘yeterli’ bile olmuyor. Bazen de mevcut kategorileri kırıyor ve veri haberciliğine yeni bir bakış yolu sunuyor. Bu yüzden, bu yıl kategorileri eledik. Çok çeşitli gazetecilik türlerini ve becerilerini örnekleyen, en iyi işi bulmak ve bu başarıları kutlamak istiyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sigma Awards eş başkanı Gina Chua

Sigma Awards Kazananları Ne Zaman Açıklanacak?

Kasım 2020 de başlayan başvurular Şubat 2021’de son buldu ve ön jüri süreci başladı. Mart ayından itibaren jüri değerlendirmesi başlayacak. Değerlendirme Mayıs ayında bitecek ve kazananlar belli olacak. Birden çok kazananın olması beklenen yarışmada, Türkiye adına ”Teknolojidenbihaber” ekibi olarak yerimizi aldık. Türkiye’den katılan tek uygulamalı veri gazeteciliği projesi olmanın, haklı gururunu yaşıyoruz.

Pandemi sürecinde, uluslararası veri gazetecileri topluluğu; resmi web sitelerinde ve diğer platformlarda yayınlanan sağlık verilerini takip etti. Bazen gerçekten anlamlandırılması çok zor olan sağlık verilerini önce çözdü. Sonra takip etti ve analiz etti. Gelen verileri doğru analiz edebilmek her zaman olduğu gibi en zoru oldu. Gerçek verilerle sağlıkçılara da, medyaokuryazarlığı eksik olan toplumlara da, bilgi kaynağı oldu. Bu sebeple bu yıl, özel Kovid araştırma haberlerinin, özel ödüller alması da beklentiler arasında.

Sigma Awards 2020 büyük ödülünü kazanan ‘Troika Laundromat’ ana görseli

Geçen Sene Büyük Ödülü Hangi Proje Aldı?

Geçen senenin en iyi veriye dayalı büyük ödülünü (büyük haber odaları kategorisinden) kazanan, 4 Mart 2019 tarihinde ilk defa yayınlanan ‘The Troika Laundromat‘ projesi oldu.

Proje için OCCRP şu açıklamayı yaptı: ”En yüksek güç kademelerindeki Rus oligarkların ve politikacıların, haksız kazandıkları milyonlarla gizlice yatırım yapmalarına, para aklamalarına, vergilerden kaçmalarına, devlete ait şirketlerde hisse edinmelerine, Rusya’da gayrimenkul satın almalarına izin veren karmaşık bir finansal sistemi açığa çıkardık. Hem yurt dışında hem de birden çok ülkede. Troika Laundromat, insanları bu işlemlerin arkasına saklamak için ortaya çıktı. OCCRP ve haber ortakları; 238.000 şirketten yaklaşık 1,3 milyon tane işlemi incelediklerinde, gerçek tablo ortaya çıktı. Ayrıca en büyük bankacılık bilgilerinden, dikkatli veri analizi ve kapsamlı araştırma çalışmaları yoluyla keşfedilerek ortaya çıktı”.

OCCRP ekibi PDF’ler, Excel dosyaları ve CSV’ler kullanarak, SPINCYCLE kod adlı kendi sanal bankacılık veritabanını oluşturmuş. Böylece bu muazzam çalışma, birçok veri gazetecisine ilham kaynağı oldu.

Sigma Awards 2021 organizasyonun, en büyük destekçisi Google News Initiative. Kazanan projelerin ekiplerini, her yıl bir araya getirerek workshoplar düzenliyor. Kapalı webinarlarla, ekiplerin birbirleriyle tanışmasına ve bilgi paylaşımında bulunmasına yardımcı oluyor. Ancak bu sene, pandemi yüzünden yaşanan seyahat kısıtlamaları sebebiyle, özel zoom toplantıları hazırlamış. Doğru bilgiyi, özel yazılımlarla ve tablolarla analiz etmek ve bunu teknololojiyle yapmak, veri gazeteciliği için çok basit bir tanım maalesef. Hak ettiği yeri henüz bulamasa da biz, Türkiye’de ve dünyada veri gazeteciliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Teknolojidenbihaber olarak, desteklerinizi bekliyoruz..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: