İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spor Teknolojileri ile Koronavirüs Mücadelesi

Spor teknolojileri pek çok açıdan insanlığın önüne yeni ufuklar ve yaşam alanları açıyor. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, sporun bir çok branşının iptal olmasına yol açıyor. Koronavirüs nedeniyle dünyanın birçok yerinde seyircisiz oynanan maçlar seyircisiz olduğu için sporculara tat vermiyor. Ancak seyirciler ekranları başından heyecan yaşamaya devam ediyor.

Şimdilik geçmiş dönem teknolojisi olan televizyonlar sayesinde taraftar ile takımı arasındaki bağ sürüyor. Ancak spor temsilcileri koronavirüs sonrasında spor teknolojileri sayesinde taraftarla sporcuları yeniden buluşturmayı hedefliyor

Sektör temsilcileri; güvenlik teknolojisi ile donatılan salonlara ve stadyumlara seyircinin ilgisinin arttığını açıklıyor. Temsilciler; güvenlik teknolojilerinin yer aldığı salon ile stadyumlara ailelerin rahatlıkla gidebileceğini açıklıyor. Sensormatic’in sunduğu yüksek çözünürlükteki kameralar, akıllı video sistemi, yüz tanıma teknolojisi, yangın algılama, sesli anons sistemi güvenlik seviyesini yükseltiyor. Girişlerin kontrol altına alındığı akıllı bilet uygulamasının koronavirüs sonrasında dijital bilet uygulamasıyla birleşerek seyircinin hijyenik olmadığının ve koronavirüs gibi hastalıkların kişiden kişiye geçme riski taşıdığı vurgulanan paraya dokunmadan biletini alacağı bir ortam yaratması bekleniyor.

Stadyum ve Spor Merkezleri Yaşam Merkezi Haline Geldi

Hem sağlıkta güvenlik sağlayan hem sporda fanatiklerin yol açtığı şiddeti engelleyen spor teknolojileri, kamera ve sensörler sayesinde toplamış olduğu verileri merkeze göndererek seyircinin güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor.

Stadyumların kulüp mağazalarına hizmet vermesi ve farklı şehirlerden gelen taraftarlar için hem tanıtım turu hem de kulübün hediyelik eşyasını almasıyla sadece spor değil yaşam merkezleri haline gelmesi de spor teknolojilerinin sadece maçlar için değil her zaman stadyumların ve spor salonlarının ihtiyacı haline dönüşüyor. Burada çeyrek asırlık deneyimiyle farklı sektörlere ve ihtiyaçlara yönelik güvenlik çözümleri sunan Sensormatic  devreye giriyor. Teknolojinin en son imkanlarını kulüplere sunan Sensormatic, sadece futbol değil, sporun diğer branşlarının oynandığı spor salonlarına da  spor güvenliği alanında teknolojiler sunuyor.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın önemli kulüplerinin tercih ettiği Sensormatic’in çözüm ortakları arasında Beşiktaş’ın yanı sıra Vodafone Park, Akatlar Spor Kompleksi, Çorum Stadyumu gibi yerler bulunuyor.

2 ila 30 Megapiksel Arasında Değişen Yüksek Çözünürlüklü Kameralarla Korunuyor

Spor teknolojileri aracı olarak da kullanılan Sensormatic; spor güvenliği için kullanılıyor. Söz konusu sistem; 2 megapikselden 30 megapiksele kadar değişen yüksek çözünürlüklü kameralar ve yüz tanıma teknolojisi içeriyor. Ancak güvenlik sadece kameralar ile sağlanmıyor. İnsan kaynağı da güvenlik teknolojilerinden en yüksek verimi almak için büyük önem taşıyor. Burada devreye yüz tanıma teknolojisini, yangın algılama ve sesli anons sitemini tek noktada buluşturan yönetim portalı devreye giriyor.  

Sensormatic, güvenlik için gerekli olan ileri teknoloji ürünlerinin kurulumunu yapmanın yanı sıra bu güvenlik sistemlerini kullanacak olan emniyet gücü, özel güvenlik, kulüp yetkilisi vb kişilere ileri teknoloji ürünlerinin kullanımıyla ilgili eğitim veriyor. Gerekirse güvenlik sistemini kullanacak uzman desteği de sağlanıyor.

Vodafone Park, akıllı güvenlik teknolojisiyle korunuyor

Yüz Tanıma Sistemi Sayesinde Fanatikler Sorun Yaratmıyor

Spor teknolojileri alanında kullanılan bir diğer sistem ise yüz tanıma… Güvenlik kameralarındaki teknolojiler ve çözünürlülük seviyesi anlık olarak yönetiliyor. Daha önceden belirlenmiş senaryolara göre alarm üretiyor. Çok sayıdaki kritere göre ayrışıyor. Güvenlik personeli ile kulüp yetkilileri de binlerce seyircinin bir arada bulunduğu stattan anlık yüksek çözünürlüklü görüntüleri aktarıyor.  Eski teknolojide güvenlik güçleri sporda şiddet uygulayan bir fanatiği kıyafetinden tanımlamaya çalışıyordu. Gelişen teknoloji sayesinde yüz tanıma sistemi ile sorun çıkaran kişi hemen tespit ediliyor. Diğer seyircilerin maç izleme keyfini bozmadan müdahalede bulunuluyor. Ayrıca seyircilerin olmaması gereken koridor soyunma odası vb yerler de sistem sayesinde kontrol ediliyor. İzinsiz bir giriş olduğu takdirde görevliler hemen izinsiz girişi engelliyor.

Spor Güvenliği Teknolojisi Sayesiden Koronavirüs Sahalara Giremeyecek!

Sporda güvenlik teknolojisi sayesinde maçlara girişleri yasak olan fanatikler kapıdan izinsiz giriş yaptıklarında uyarıyor. Teknolojideki bu sistem sayesinde seyirciler güvenli bir şekilde maçları izliyor.

                          Statlar gibi spor salonları da yüksek teknoloji ile korunuyor

Öte yandan spor güvenliği teknolojisi koronavirüsün de sahalara girmesini engelleyecek. Maçların seyircili olarak oynanmaya başlandığı zaman koronavirüs sorununun çözülmeme ihtimaline karşı spor güvenliği teknolojisi önlemini aldı. Taraftarların spora ilgisinden dolayı insan yoğunluğu yaşanacak olan kapılarda Sensormatic  sistemleri kullanılacak. Yoğunluk ölçüm çözümü devreye girecek. Bu sayede alandaki kişi sayısı anlık olarak tespit edilerek taraftarların kapılarda sosyal güvenlik mesafesinde olmaları sağlanacak.  Ayrıca taraftarlar maça girerken uzaktan ateş ölçebilen termal  kameralar sayesinde virüse karşı tedbir alınacak.

Öte yandan spor alanında veri haberciliğine ilişkin daha fazla haber okumak isterseniz. İlgili linkle sitemizde kalmaya devam edebilirsiniz.

Vodafone Parkakıllı güvenlik teknolojiisiyle korunuyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: