İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teknoloji 2019 Yılı Hayal Kırıklıkları

Hayatın her anını kolaylaştıran teknoloji 2020 yılı içerisinde gelişmeye devam ediyor. Bu bulgu kesin gibi gözükse de hayal kırıklığı yaratan tahmin hataları da oluyor. İntel’in, 2020’ye kadar bilgisayarların hiç enerji tüketmeden çalışabileceği tahmini daha yıla girmeden çöktü. 2019 yılı bitmeden bırakın bilgisayarları, cep telefonlarını bile günlük şarj etmeden kullanılmıyor.
Teknolojik gelişmeler neredeyse artık hayatımızın her alanında. Bu alandaki gelişmeleri takip etmek gerçekten çok zor. Kendini her geçen gün yenileyen teknoloji bazen hayal kırıklıkları yaratmıyor değil.

Google 2019 Gelirlerinde Reklam Payı Ne Kadar?

Ericsson Mobility yönetiminin 2014 senesinde yaptığı öngörüye göre ise 2020 yılına gelindiğinde insanların sadece yüzde 10’nun 6 yaşından itibaren telefon kullanmayan kesimde kalacağı iddia edilmişti. Dünya Bankası verilerine göre cep telefonu aboneliklerinin dünya nüfusunu aştığı ancak bunun yetişkin insanların birden fazla cihaz veya hat kullanmaları sebebiyle oluştuğu gözleniyor.

Intel yöneticilerinin iddialarına göre bilgisayarların 2020 yılına dek neredeyse hiç enerji tüketmeden çalışabilecek aşamaya gelmesi bekleniyordu. Ancak 2020’ye birkaç gün kala bilgisayarlar şöyle dursun, ne yazık ki cep telefonları bile her gün şarj edilmezse çalışmıyor.

Diğer yandan her türlü teknoloji 2020 yılı içinde gelişecek olsa da, ebeveynlerin büyük çoğunluğu kötü niyetli internet kullanıcılarını ve sosyal medyanın olumsuz etkilerini göz önüne alarak çocuklarının 13 yaşından önce cep telefonu kullanmalarına müsaade etmiyorlar. Google yönetimi 2015 senesinde yaptığı bir öngörüde bulut gelirinin 5 sene içinde reklamcılık kazançlarını geçeceğini ileri sürmüştü. Hedefinin bir bulut firmasına dönüşmek olduğunu dile getirse de Google, 2019 yılında gelirlerinin yüzde 85 kadarı reklamlardan, geri kalan yüzde 15’i ise buluttan elde edebildi.

2019 Yılında Hyperloop Test Aşamasını Geçemedi

Test aşamasındaki Hyperloop 2019 yılında beklenen başarıyı gösteremedi. Kaynak: http://hyperloop-one.com/

Bloomberg teknoloji endüstrisinin 2013 yılında açıkladığı ileriye yönelik tahminlerinde geleceğin Tesla’nın Hyperloop teknolojisinin 2020’de hayata geçeceğini öngörmüştü. Bu açıklamaya rağmen, Tesla’nın kurucu sahibi Elon Musk’ın; “Geleceğin ulaşım aracı” olacağını iddia ettiği Hyperloop henüz test aşamasını geçemedi. Bilindiği gibi ‘Hyperloop teknolojisi kabini’ içindeki havası tamamen alınmış binlerce kilometrelik bir tüpte ve özel olarak imal edilmiş mıknatısların 10 cm kadar üzerinde sürtünme engelinden kurtularak saatte 1100 kilometrenin üzerinde bir hızla hareket ediyor. Yaşanan bu olumsuz örneklere rağmen teknoloji 2020 yılı içerisinde her seneki gibi gelişme hızıyla insanları şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.


Kaynak: Euronews 29.12.2019

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: