İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye, teknoloji üssü olmaya aday

Türkiye,  dünyada teknoloji üssü  olabilmek ve dünya  ekonomisi ile kıyasıya rekabet edebilmek amacıyla çalışmaları hızlandırdı. Bu kapsamda potansiyel bazda, yüksek katma değerli teknolojik yatırımlara ağırlık veriliyor.

Ülkemizin dünyanın teknoloji üssü olma hedefi için teknoloji alanında yapılan yatırımlar hükumetin radikal hamleleri sayesinde yukarı yönlü bir ivme kazandı.

Dünya ülkeleri gerek bilim gerek teknoloji alanında kayda değer ilerlemeler sağladı. Türkiye de zaman içerisinde bunun  önemini kavrayarak savunma sanayiden, sağlığa, ulaşımdan, belediye hizmetlerine kadar pek çok alanda Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde ülkemiz teknoloji üssü olma konusunda büyük mesafeler kat etti.

Teknoloji üssü olma dünya devlerinin dikkatini çekiyor

Türkiye’nin teknoloji alanında cazibe merkezi olmaya başlaması dünya devlerinin iştahını kabartıyor. Türkiye bu alandaki  girişimiyle  ciddi anlamda bende varım diyerek tüm dünyanın dikkatini kendi üzerine çekmeyi başarması, yatırımcının bu ülkeye yoğunlaşmasını sağladı.

Pazar uzmanları yaptığı açıklamada, daha öncesinde ülkeye yatırımın önündeki en büyük engelin bürokrasi olduğunu altını çizdi. Bu engelin kaldırılması ile Türkiye  teknolojik alanda  sermaye  fonlarıyla birlikte çok büyük sıçramalar yaptığını  ifade etti.

Uzmanların bazıları ise “Türkiye nüfusuyla gerçekten  dünya ülkelerine nazaran daha genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülke ve gençlerin çoğu  üniversite mevzunu. Türkiye bu dinamik potansiyelin farkına varmaya başlaması ve  bundan faydalanması diğer  bir etken.” değerlendirmesinde bulundu.

Ar-Ge Harcamaları 37 Milyara Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  2009-2018 yılları arasında Ar-Ge harcamalarının Gayrı Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) içindeki oranını açıkladı. TÜİK’e göre, Gayrisafi Yurt içi Ar-Ge harcamasının Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) içindeki oranı 2009’da yüzde 0,81 iken, 2015’te yüzde 0,88’e çıktı. Bu rakam 2016 yılında yüzde 0,94 iken , 2018 yılında yüzde 1,03’e yükseldi.

Ar-Ge harcamasının GSYH içindeki payı, 2009-2018

Teknolojik üretim çalısması için yapılan  ar-ge harcamaları 2020  önceki yıla göre 7 milyar 678 milyon TL artarak 37 milyar 534 milyon TL’ye yükseldi. Diğer bir örnek;  gayri safi yurtiçi hasılası(GSYH) 2018 yılında oran 0.96 iken 2019 yılında 1.03 yükseldiği görülmektedir. Sonuç olarak bu veriler, Türkiye’nin teknoloji üretimine ne denli  önem verdiğinin bir kanıtı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: