İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üç sektörde büyük veri kullanımı ve popülaritesi

Büyük Veri günümüzdeki yerini ve popülerliğini korumaya devam ediyor. Coronavirüsle önemi daha da artan ve birçok sektörde kullanılan büyük verinin sağlık, perakende ve güvenlik alanında kullanımını inceledik.

Coronavirüs pandemisi, veri erişilebilirliği ve uygulanabilirliği açısından sunduğu tartışmasız faydaları ile birlikte güvenilirlik problemleriyle de bizlerin hayatında yer edindi ve edinmeye devam edecek. Birçok endüstri uzun zamandır büyük veriyle çalışmakta ve büyük verinin teknolojisini benimsemekten yana olmuştur.  İçinde bulunduğumuz 2020 yılında bu durum nasıl şekillenecek ve yoluna nasıl devam edecek?

İngilizce içerikli Hackernoon teknoloji haber sitesinde yer alan bir araştırmaya göre üç farklı sektörde büyük verinin kullanımını değerlendirmeye çalışacağız.

Tıp ve sağlık dünyasında veri erişebilirliği ile büyük veri tartışılmaları devam ediyor. Öncelikle sağlık hizmetlerinde veri uygulaması erişiminde üç nokta teşhiste ayırt edici faktörler olarak rol oynuyor.

İlk olarak; hastalık teşhisi, tedavisi ve önlenmesi gereken adım yani klinik boyut. İkinci olarak sağlık kurumlarının daha iyileştirilebilir bir şekilde çalışmasını sağlamak, yönetim boyutu ve son olarak tıp dünyasının bilimsel boyutu.  Büyük Veri belirtilen üç boyutta devrimsel bir süreci başlatıp hızlandırmaya yardımcı olarak hastalıkların analizi ve ilaç geliştirme sürecinde büyük rol oynar.

Hastaya ve doktora ne kadar yararlı olabilir?

Birçok yurttaş sağlık hizmetlerini dijital ortamda karşılayabiliyor. Temel kavram olan elektronik sağlık kayıtları, hastaya ait tıbbi ve diğer bilgileri toplayan ve depolayan bir sistemdir. Hastaya ait tüm bilgilerin, hastaneye giriş, yatış ve çıkışları tüm geçmiş hastalıkları gibi değerleri doğru veriler eşliğinde saklayarak gerekli hatırlatmalar sağlar.

Peki bu elektronik sağlık kayıt verilerinin kullanılmasını sağlayan sistem nedir?

Blok zincir merkezi sadece blog üzerinde kayıtlı kişi ve gönderici tarafından işlenen bilgiler ile ilgilidir.

Hastalığın yayılması, bağımlılıkları, sosyal, bölgesel, yaşa bağlı genomik gibi faktörleri belirlemek için milyonlarca veriyi Blockchain, kullanılabilir ve erişilebilir hale getiriyor.

Yükselen teknolojide farklı sektörlerde üç büyük alan  bizi karşılıyor:

  • Blockchain (Blok Zinciri)
  • Yapay zeka
  • Büyük veri

Sağlık alanında en büyük örnek ise IBM Watson for Genomics, yapay zeka destekli, hassas onkoloji programları ve klinik raporlar sunan güncel, kapsamlı içerikler üreten prototip bir sistem. İçerisindeki veri tabanında 600 binden fazla tanı kaydı ve 2 milyondan fazla metin sayfası bulunmaktadır. Elindeki verileri işleyerek en uygun tedavi planlarını üretiyor ve sunuyor.

Eldeki vakaların yüzde doksanından fazlası etkili tedavi sonuçlarını yansıttı. Buna karşılık ABD’ de tercih eden hastanelerin çoğunluğu ise yüzde 50’yi buluyor.

Tanı keşfinin yanı sıra sağlık hizmetlerinin harcamaları konusunda da büyük veriler sunuyor. Hasta sayısı, tekrar giriş, kaydedilen rahatsızlıklar, departmanlar, epidemiyolojik göstergeler gibi birçok istatistiksel veriler de sunarak analize yönlendiriyor.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi de cerrahi alt bölümlerin analizi için Büyük Veri kullanılıyor.  Büyük Verinin sadece sağlık maliyetlerini azaltmak için kullanılmadığı yaşam kalitesini de artırmak için kullanılarak katkıda bulunulabileceği söyleniyor.

Perakende sektöründe büyük veri

Evde kaldığımız şu süre içerisinde bazı alışkanlıklarımızı dijitale taşımaya başladık. Bunlardan en önemlisi de geleneksel alışveriş yönteminin dijital alışverişe dönüşmesi.  Haliyle Büyük Veri’ den yararlanan en büyük sektörlerden biri olması da şaşırtıcı değil.

Perakende satış ise bu alanda teknolojik ve girişimci yönden atılması gereken adımları gözler önüne seriyor. Bir şirketin akıllı fiyatlandırma politikasını işleme koyması istikrarlı gelir için en önemli adımdır.

Malların küçük parça ya da bölümler şeklinde tüketiciye satılmasını hedef alan parekende satış için istikrarlı gelir elde etme politikası belirlemekte en büyük etken Büyük Veri analizi kullanması oluyor.

Büyük bir süreç içerisinde olan şirketlerin, mevsim, stok, arz-talep eğrisi, rakiplerin fiyatları, önemli değişkenler beraberinde perakende zincirlerinin büyük veri teknolojisini kullanarak otomatize edilmiş fiyat değerlendirmeleri sunmaları gerekiyor.

Tüm parekende zincirinde değişen ve gelişen verileri takip etmek :

  • Büyük miktarda veri işletmeye,
  • Değişen durumlara hızlı yanıt vermeye,
  • Promosyon etkinliklerine neden olabilir .

Yukarıdaki yöntemi kullanarak kazançlarını arttıran Macy’s mağazası ve Amazon burada örnek verilebilir.

  • Macy’s  800 mağazasının kazancını 22 katına çıkardı.
  • Amazon ise her 2 dakika da bir bu yöntemi güncelliyor.

Teknoloji mevcut işletmelerin gelecekteki ticari potansiyelleri hakkında kapsamlı fikir üretiyor ve veriyor.

İç düzende büyük veri

Veri temelli iç görüler kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmakta ve kolluk kuvvetleri  büyük miktarda verilerle çalışıyor.

Günümüz polisi için en büyük problemlerden bir tanesi de siber güvenlik suçları ile mücadeledir. Çok sık bir suç türü halini almış olan siber güvenlik için büyük veri analitiği sahtekarlık tanımlama ve önleme için etkili bir araçtır.

Karşımıza her alanda çıkan büyük veri algoritmaları, şüpheli etkinliklerin gerçekleşmesini engelleyebilir, tüketicileri potansiyel hilelerden uyararak korumaktadır. Bu sonuçlarda birçok işletmenin kurumsal veri güvenliği departmanına özen ve önem göstermesi gerektiğini ortaya çıkarıyor. Son olarak Büyük Veri farklı endüstrileri ve çeşitli kurumları yönetmek için etkili bir araçtır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: