İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzaktan Eğitim içerikleri nasıl hazırlanıyor?

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime ara verildi. 25 milyon öğrenci uzaktan eğitim ile ders görmeye başladı. Peki, uzaktan eğitimde içerik hazırlama ve sanal sınıf oluşturma nasıl oluyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadele kapsamında bir dizi kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı‘na (MEB) bağlı tüm okullar ile Yüksek Öğretim Kurumu‘na (YÖK) bağlı üniversitelerin tatil edilmesine karar verildi. Bu kararla birlikte eğitimle ilgili tüm kurum ve kuruluşlar öğrencilerin fazla mağduriyet yaşamaması adına kısa vadede, zorunlu olarak uzaktan eğitime yöneldi.

Uzaktan Eğitim esnek ve daha ucuz imkanlar sunmakta.

Uzaktan Eğitim Sistemi Nedir?

Yüksek lisans çalışmalarına değişik yönlerden konu olan ‘Uzaktan Eğitim Sistemi’ oldukça geniş bir alana sahip. Ülkemizde istatiksel olarak uzaktan eğitim veren kurum ve kuruluşların sayısı hakkında net veriye sahip olmamakla birlikte sayının örgün eğitime oranla yüksek olmadığını tahmin edebiliyoruz.

Açık öğretim ve uzaktan eğitim veren kurum ve kuruluşlar;

 • Devlet kurumları olan üniversiteler
 • Liseler
 • Ortaokullar
 • Sürekli eğitim merkezleri
 • Bazı özel eğitim kurumları 

Günümüz şartlarında geniş imkânlar sunan bilgi teknolojilerini eğitim alanında da kullanılması kaçınılmaz. Bilgi teknolojilerinin eğitim alanlarında kullanılması, hızla gelişen internetle birlikte daha etkileşimli, daha zengin eğitim ortamları, daha esnek yapılar ve daha ucuz eğitim imkânları sundu.

İnternet üzerinden verilen bu eğitim şekli, Web Tabanlı Uzaktan Eğitim olarak adlandırılıyor.

Web Tabanlı  Uzaktan   Eğitim  ile  öğretmen-öğrenci  iletişiminin   geleneksel işleyişi değişti. Ders içerikleri içeriğin sunuluş şekline uygun olarak, elektronik ortamlarda geliştirilmeye başlandı. Öğretmenlerin değişik dijital ortamlar ve formatlar için içerik hazırlama ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için özgün içerikler hazırlanırken bu alanda hazır içeriklerin yer aldığı uygulamalar ve web sayfaları hayatımıza girdi.

Web Tabanlı  Uzaktan Eğitim özgün içerikler hazırlanırken bu alanda hazır içeriklerin yer aldığı uygulamalar, web sayfaları hayatımıza girdi.

 Uzaktan Eğitim Teknik Olarak Nasıl Yapılıyor?

Genel olarak uzaktan eğitimin teknik olarak yapılabilmesi ihtiyaç duyulan öğeler;

 • Donanım
 • Yazılım
 • İnternet bağlantısı  

Donanım için gereksinimler: Dizüstü, tablet, masaüstü bilgisayar veya akıllı telefonun üst versiyonları teknik anlamda yeterli. Harici veya dahili web kamerası (16*9HD), hoparlör, kulaklık ile bunların en güncel haliyle sürücülerinin yüklü olması gerekiyor.

Harici veya dahili web kamerası (16*9HD), hoparlör, kulaklık ile bunların en güncel haliyle sürücülerinin yüklü olması gerekiyor.

Yazılım için gereksinimler: Eba, Sanal sınıf, e-sınıf, online sınıf, online kampüs, online okul, e-eğitim, uzaktan eğitim gibi farklı adları olsa da bu sistemlerin amaçları aynı, bu sistemlerde  lisanslı yazılımlar  kullanılır. Bu sistemler öğretmen ve öğrenci arasında interaktif etkileşime olanak sağlayarak; görüntülü/sesli görüşme, ödev, sınav, veri paylaşımı…vb. imkanları sağlar.

Ayrıca bu yazılımlar: Eğitimi alacak kişilere sunulan esneklik, eğitimin alınmasını kolaylaştırmakta, E-öğrenmenin   pedagojik   boyutu   öğrenme  ve öğretme ile ilgili birçok konuyu kapsar. Bunlar; içerik analizi, öğrenci analizi, hedef analizi, medya (ortam) analizi, tasarım yaklaşımı ve organizasyon, öğrenme stratejileri ve karışım stratejileri olarak sıralanabilir.

Sistemlerde  lisanslı yazılımlar  kullanılmalı.

Güvenlik sorunu barındıran yazılımlara dikkat!

Konferans sistemine imkan veren genel ücretli/ücretsiz  Skype, Zoom, Hangouts, Gomeeting, Joinme, G Suite, WebEx, Zoho Meeting, HipChat… vb. yazılımlar adlarından da anlaşılacağı gibi toplantı amaçlı, sınırlı sayıda katılımcı alabilen iş dünyasına hitap eden, uzaktan eğitim mantığının dışında olan güvenlik sorunu barındırabilen yazılımlardır. Unutmayın ücretsiz olan daha pahalıdır, kontrolsüz güç, güç değildir, kısa süreli ihtiyaçlarınızı çözse de uzun vade de çözmeyeceğinden lisanlı ve eğitim amaçlı yazılımlar tercih edilmeli.

Konferans sistemine imkan veren genel ücretli/ücretsiz uygulamalar

İnternet Bağlantısı için gereksinimler:

İnternet bağlantısı, sistemin kullanımını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Sanal sınıf ortamından oluşabilecek kopma, donma ve gecikmeleri en aza indirmek için bilgisayarınızı internete kablolu olarak bağlayabilirsiniz. Kablosuz olarak da bağlanabilirsiniz.

Sistemi en sağlıklı şekilde kullanabilmeniz için tarayıcılarının en son sürümlerinin yüklü olması gerekir. Lisanslı kullandığınız yazılımlarda belirtilen sistemlere uygun tarayıcılar seçmelisiniz.

Online ders sırasında internet bağlantı hızları ve trafiği de önemli olduğundan, sistem kurgulanırken ders veren ile alanın internet hızları göz önünde bulundurulmalı.

Bilgisayar ve internetin öğretim sürecinde kullanımının temelini bilgiye erişimi kolaylaştırma ve zengin iletişim olanaklarını sunma gücü oluşturur.

Eğitimin her kademesinde bilgisayar ve internetin kullanılması öğrenme için güvenli ortam yaratması gibi yararlar sağlar.
Uzaktan Eğitim Modellerinin Öncelikli Amacı

Geniş kitlelere ulaşacak uzaktan eğitim programları geliştirilirken yüz yüze eğitimin avantajlarını yakalayacak yaratıcı tasarımlara ihtiyaç  duyulur. Büyük bir kitlenin gerekli eğitimleri bulundukları yerden ve istedikleri zamanda alabilmeleri uzaktan eğitim modelinin öncelikli amacıdır.

Uzaktan eğitim sistemlerinin kullanılma yöntemleri; 

 • Kurslar
 • Seminerler
 • Workshoplar
 • Online öğrenme portalları
 • Chat ve tartışma grupları

Bu eğitim sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesinde, standartlar, çeşitli insan kaynakları, donanım ve yazılım, öğrenci gereksinimlerine uygun tasarım geliştirilmesi ve uygulamaları ile olur.

Bu sürecin başarılı yürütülmesi için, iyi bir takım çalışması gerekir. Takım çalışmasının başarılı olması ise, takımdaki görev ve yetkilerin iyi şekilde belirlenmesi ve buna uygun bir ekibin oluşturulmasına bağlıdır. Ekipte: Tasarımcı, Grafik Tasarımcısı, Programcı veya Yazılım Uzmanı, İçerik Konu Uzmanı, Kalite Kontrol teknisyeni, Site Yöneticisi Veritabanı uzmanı, Proje Yöneticisi yer almalı.

Yapılan her türlü eğitim  toplumun çeşitli kesimleri tarafından, iş çevrelerinden ve diğer kurumlar tarafından kabul edilebilir olması için bazı standartlara uygun olması gerekir. Bu kapsamda verilen eğitim  ile   eğitim   platformunun yazılım kalitesi, içerik ve tasarım  açısından  tatmin  edici  düzeyde  ve genel   kabul   görmüş  bir  eğitimi sağlıyor olması beklenir. Bu bağlamda, sanal eğitim ortamlarının yönetimi, değerlendirilmesi ve verilen içeriğin etkinliği de uzaktan eğitimde öne çıkar. Akredite edilmiş bir sertifikasyon sürecine tabi olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: