İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Veri Haberciliği

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından başlatılan İnternet Haberciliği dersiyle Türkiye’de veri haberciliğine ilişkin özel bir alan oluşturuyoruz. 2 Aralık 2019 yılında başlayan ders, 1 yıl boyunca devam ediyor. İnternet Haberciliği hakkında oldukça detaylı bir eğitimi kapsayan ders, veri gazeteciliği alanında öğrencilere kendi data haberlerini üretmeleri fırsatı tanıyor.

İnternet Haberciliği Dersleri Veri Gazeteciliği’ne Odaklanıyor

Dersler canlı olarak 2- Aralık 2019 – 2 Aralık 2020 yılları arasında toplamda 3 kez canlı olarak verilecek. Öğrenciler ise panele diledikleri zaman söz konusu bir yıl içinde ulaşabilecek. Forum ve tartışmalar panelinden dersle ilgili tüm aktiviteler yakında takip edebilecek.

İnternet Haberciliği dersi kapsamında oluşturulan www.teknolojidenbihaber.com web projesi ise öğrencilerin uygulamalı biçimde veri gazeteciliği – veri haberciliği özelinde çalışmalar yapmasını sağlıyor. Teknolojidenbihaber projesi 10 Aralık 2019 tarihinde yayına başladı. Bugüne kadar yaklaşık 250 haberin yayımlandığı web projesinde özellikle teknolojik gelişmeler odak noktasında duruyor. Ancak haberlerin teknolojiyle olan ilişkisi dışında temel hedef, veri haberi üretmek. Veri haberine dair tüm unsurların anlatıldığı ders kapsamında öğrenilen veri haberi üretme araçlarından faydalanılarak ders kapsamında uygulamalar gerçekleştiriliyor.

Teknolojiden Bi Haber Projesinde Hangi Kategoriler Bulunuyor?

Teknolojiden bi haber projesinin içinde aşağıda yer alan kategoriler ana hatlarıyla gösteriliyor;

  • Eğitim teknolojileri
  • Tarım teknolojileri
  • Otomotiv teknolojileri
  • Uzay teknolojileri
  • Web Teknolojileri
  • Spor teknolojileri
  • Sanat teknolojileri

Teknolojiden bi haber projesinin içinde yer alan ana kategoriler dışında; farklı alanlarda da özel haberler site içinde yer alabiliyor. Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen özel haberlere de yer veriliyor. Ancak temel kural; haberlerin mutlaka teknolojiyle ilişkili olması ve veri odaklı biçimde oluşturulması şart koşuluyor.

Proje İçinde Nasıl Yer Alabilirim?

Teknolojiden bi haber projesi içinde yer alabilmek için öncelikle; İstanbul İşletme Enstitüsü çatısı altında verilen İnternet Haberciliği – Veri Gazeteciliği dersini almanız ve dersi en az 70 puanla başarılı biçimde tamamlamanız gerekiyor. Dersten 70 ve üzeri alan öğrenciler; teknolojiden bi haber projesi içinde aday veri gazetecisi olarak tanımlanıyor ve sistemde haber üretme hakkınsa sahip oluyor.

www.teknolojidenbihaber.com Üzerinden Öğrenciler Kendi Haberlerini Yapacak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: