İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vision Pro’nun Hayatla Bir İlgisi Olmalı 

Bilişim Uzmanı, Serhat Dalgalıdere Apple’ın yeni ürünü Vision Pro’yu teknolojidenbihaber’e anlattı. Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik teknolojisini Vision Pro’da birleştiren Apple’ın yine hayatın tam gerçekliğine dokunan bir ürün tasarladığını söyleyen Dalgalıdere, gerçeklikten kopmayan kullanıcı dostu ürünlerden bir yenisini daha listesine Apple’ın kattığını dile getirdi.  

Apple İki Teknolojiyi Birleştirdi

Uzun zamandır beklenen hayatın içinden bir teknoloji olduğu ifade Dalgalıdere sözlerine şöyle devam etti: “Apple’ın teknolojiyle ilişkisi yağmurla toprağın ilişkisinin derinliğini taşıyor. Çünkü Apple ürünlerinde hayata dokunan ve hayattan ilham alan teknolojiler barındırıyor. Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, bugün gerçekleşen WWDC 2023 çerçevesinde tanıtıldı. Alışı gelmiş sanal gerçeklik gözlüklerinin ötesinde Vision Pro, kullanıcın çevresiyle entegre olabilmesine izin veriyor. Göz, ses ve eller ile kullanılmaya izin veren gözlük sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisini bünyesinde birleştiriyor. Bu birleşim aslında birçok kullanımın kapısını aralıyor.

M2 ve R1 Çipleri Kullanıyor

Apple ürününde M2 ve R1 çiplerinden yararlanıyor. Ayrıca üzerinde yer alan kameralar ile kullanıcıların avatarlarını yapabilmesini sağlıyor. İşletim sistemi olarak visionOS çalıştırılıyor. İki panel de toplamda 23 milyon piksel bulunmakta. Vision Pro’da kullanılan lens ise Zeiss marka. Bir kablo ile bataryaya bağlanarak kullanılan Vision Pro, belki de ileride pil teknolojisinin gelişmesiyle daha pratik ve gizlenebilir bir hale gelebilir. 

Başucu Ürünü Niteliğinde Olabilir

Başucu ürünü niteliğinde olabileceğini söyleyen Dalgalıdere cihazla ilgili şunları ekliyor: “Hayatta kullanım alanlarına baktığımız zaman sinema filmi izlerken ya da müşterinize sunum yaparken kullanılabilecek olan gözlük aynı zamanda tasarımcılar içinde hiç olmadığı kadar geniş bir çalışma alanı sunuyor diyebiliriz. Apple’ın diğer uyumlu cihazlarıyla beraber kullanma imkanı da sunan karma gözlük yakın gelecekte yazılımcılar, tasarımcılar, pazarlamacılar, mimarlar için başucu cihazı olacak nitelikte. “

Bilişim Uzmanı, Serhat Dalgalıdere
güncel teknoloji haberleri: