İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wikipedia Geri Döndü!

İnternet Ansiklopedisi Wikipedia, 15 Ocak 2001 tarihinde kuruldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı (BTK) tarafından 2017 yılında kapatılan Wikipedia, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla yaklaşık üç yıl aradan sonra tekrardan aktif hale geldi.

Peki Wikipedia Nedir?

15 ocak 2001 tarihinde Jimmy Wales, Larry Sanger tarafından kurulan Wikipedia, özgür, bağımsız ve kar amacı gütmediklerini iddia eden bir tür İnternet Ansiklopedisidir. Çoğu aktif kullanıcının içerisinde bilgi paylaşıp kamuoyuna sunması dahilinde gün geçtikçe gelişen bir platform aynı zamanda.

Neden Kapatıldı?

2017 yılında yasak kararı getirilen bu sözlük hakkında yine aynı yıl içerisinde dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Wikipedia’da ne yazık ki ülkemizle ilgili, ülkemizi dünyada yanlış tanıtacak, yanlış algılara sebep olabilecek o kadar çok yayın vardı ki, ‘bunları lütfen kaldırın, lütfen düzeltin’ dedik.” açıklamasında bulunmuştu. Sitenin editörlerin içerikleri kendilerinin düzeltebildiğini belirten Arslan, “Türkiye’deki editörleri yasakladılar ki bu hatalı bilgileri düzeltme şansları olmasın. Böyle olunca da onlara dedik ki, ‘lütfen bunu yapmayın.’ Şimdi de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, biz de açık olsun, biz de insanımız bu hizmetten yararlansın istiyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Oldukça sorgulanan bu karardan sonra bazı kesimler, ne olursa olsun kapatılmasının doğru bir karar olmadığını savunurken, bazı kesimler ise ülkemiz adına yayınlanan yalan iddiaların insanı yanlış görüşlere yönlendirebileceğini savunarak yasaklanmasının çok doğru bir karar olduğu görüşündeler.

wikipedia
Anayasa Mahkemesi 26 Aralık 2019 tarihinde Wikipedia’ya için verilen erişim engellenmesi kararını hak ihlali olduğuna gerekçesiyle kaldırılmasını istemişti.

Nasıl açıldı?

Wikipedia, Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla iş birliği halinde göstermeye çalışan makalelere sitede yer verdiği gerekçesiyle 29 Nisan 2017’de erişime kapatılmıştı. Yaklaşık 2,5 yıldır erişim engelinin kaldırılmasına yönelik AYM’ye bireysel başvurular yapılmaya başlandı. 26 Aralık 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi, bu erişim engelinin “ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna” karar verdi. Bu büyük gelişmenin ardından gözler, Ankara 1. Sulh Ceza hakimliğine çevrildi. Oradan da Anayasa mahkemesinin kararı doğrultusunda yeni bir karar alınarak Wikipedia’in erişim engelinin kaldırılması kamuoyuna duyuruldu.

Şimdilerde ise halkın erişimine açılan Wikipedia, yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: