İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wordapp CEO’su Arel’den Şirketlere 3 Önemli Tavsiye

İçerik Uzmanları, Wordapp CEO’su Cem Arel’le Buluştu. Arel, İçerik Uzmanlığı dersinde şirketlerin dijital dünyayla entegre olmalarının bir gereklilik değil zorunluluk olduğunu söyleyerek 3 önemli tavsiyede bulundu.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nde verilen İçerik Uzmanlığı ve İçerik Editörlüğü eğitimlerinde Dr. Sertaç Dalgalıdere ve Wordapp CEO’su Cem Arel, ‘Ajans Başkanları Anlatıyor’ başlıklı etkinlikte bir araya geldi. Dalgalıdere, İçerik Uzmanlığı eğitiminde her hafta özel bir konukla sektörün daha yakından tanıtılmasını sağlıyor.

Dr. Sertaç Dalgalıdere, Wordapp CEO’su Cem Arel ile içerik konusunu ve şirketlerin pandemi sürecinde en az zararla nasıl çıkabilecekleri konularını konuştu.

Wordapp en iyi içerik ajanslarından biri

Dalgalıdere ve Arel, dijital dünyada içerik (content) yerinden, sektörün şimdiki durumu ve gelecek perspektifine, COVİD-19 sonrası dijital dünya ve dijital Pazara kadar birçok konuyu ele aldı.

Wordapp’in internette hizmet veren işletmelerin içerik ve içerik pazarlamasına alanında çalışan şirketler arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Dalgalıdere, “Dünya çapında bilinen en iyi online içerik ajanslarından biri Wordapp.” Dedi.

Wordapp olarak şirketlere Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) uygun içeriklerin yanı sıra WordPress siteler hazırladıklarını belirten Wordapp CEO’su Cem Arel, “Google ve Facebook’un stratejisi önümüzdeki 5 yıl içinde 90 milyon KOBİ online siteye geçecek. Ve bu geçiş Corona zamanında bu oldukça hızlandı.” dedi.

Bugün internet üzerindeki sitelerin yüzde 34’ünün WordPress ile hazırlandığını anlatan Arel, bu alanda dünyanın en büyük platformunun WordPress olduğunu dile getirdi.

Şirketleri büyütecek 3 Wordapp modeli ne?

Özellikle Corona süreciyle insanların dijital dünyayı daha iyi anladığını hatırlatan Arel, “Artık insanlar alışverişlerini ve tüm işlemleri bir şirkete giderek yaptıramıyor. Artık online bir pazarınız olması lazım. Artık dijital ortamda bir siteniz olması gerekiyor. Bunun en kolay yolu da WordPress ile yapılabiliyor.

WordApp olarak 3 farklı çalışma metotları olduğunu belirten Arel bu modelleri şöyle sıraladı;

  • Kiralama Yöntemi: Müşterimize bir site kuruyoruz ve Lead (Ziyaret Başına) aylık belirli bir ücret alıyor. 
  • Alışveriş Tarafı: Shopping Side yöntemimizde şirkete içerik üretiyoruz. İçerikten komisyon alıyoruz. Ayda 10 tane bu şekilde site kuruyoruz farklı dillerde. Şuan kimse restorana gidemiyor o nedenle insanlar internet üzerinden sipariş veriyor.
  • İnternet Sitesi Kurulumu: Şirketlere WordPress site kuruyoruz ve onlara içerik üretiyoruz

Google ADS üzerinde Tıklanma Oranı ( CTR : Click Through Rate ) yüzde 4.1 olduğunu ifade eden Arel, “Ortama bir pozisyonda iseniz bu rakam iyi. Global olarak bakıldığında geri dönüşüm yüzde 4. Örneğin sitenizi 1000 kişi aradığında bunun yüzde 4’ü tıklıyor.  Yani sitenize 41 kişi giriyor bunun yüzde 4’ü sitenize üye oluyor, alışveriş yapıyor ya da form dolduruyor.” Diye konuştu.

10 yıldan fazla bir süredir SEO çalışması yapan Wordapp, 11 farklı dilde içerik üretimi yapıyor.

Wordapp kaç dilde içerik üretiyor?

WordApp olarak stratejilerin tamamen long tail yani çok sayıda satılan ürünlerin daha az satılmasındansa daha az satılan ürünlerin çok fazla satılmasını olarak tanımlanan felsefeye göre hareket ettiklerini anlatan Arel, “Google, Facebook ve Instagram da aynı şekilde düşünüyor.  Büyümek için dünya üzerindeki 90 milyon KOBİ’yi online pazara geçirmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Zaten bir firma online olarak pazara girdiğinde satışları 4 kat artıyor. Bu rakamlarla ortaya konmuş durumda.” İfadelerini kullandı.

Google’ın dijital pazara yeni giren firmalar için farklı bir strateji yürüttüğünü vurgulayan Arel, “Google ADS’e yeni bir firma girdiğinde Google bu firmaya ziyaretçi trafiği gitsin istiyor. Bu sayede firma bırakmasın bu işi istiyor. Bizde WordApp olarak büyük çapta bir site kuruyoruz.” Açıklamasında bulundu. 

WordApp, Danca, İsveççe, Norveççe, İtalyanca, Almanca, İngilizce, Fransızca, Hollandaca, Japonca, Rusça, Türkçe olmak üzere toplam 11 farklı dilde çalışma yürütüyor. WordApp, SEO, WordPress Site, ve İçerik hizmeti veriyor. 

10 yıldan fazla bir süredir SEO yaptıklarını hatırlatan Arel, bu işin formülünün WordPress sitesi kurmak olduğunu ifade etti. 
Wordapp sisteminde en çok çalışan kazanıyor

Pazarın çok büyük olduğunu ancak bunun doğru bir planlama ve projelendirme ile yapılması gerektiğini hatırlatan Arel, “Ancak bu konuda çok iyi bir yere gelmeniz gerekiyor. SEO, Google ADS, İçerik, İnternet Sitesi bunların hepsini küçük bir ajans olarak müşteriye sunmanız gerekiyor. İşte WordApp bunu yapıyor. Şirketimizin belirli bir formülü var. Veri konuşuyor sonuçta ve iyi bir veri data olmalı. Sadece yazmak yetmiyor. WordPress çok çok önemli ve müşteri hazır bir site istiyor. Ayrıca müşteri bir kişi ile bütün işlerini bitirmek istiyor.” Şeklinde konuştu.

WordApp olarak vizyonlarının KOBİ’lere yönelmek olduğunu bu konuda Goodady ve diğer firmalarla görüşmeler yaptıklarını anlatan Arel çalışmalarını şu şekilde anlattı; “Kobi geldi yeni bir site kurmak istiyor. Bize başvuracak. Bizde bu konudaki personelimizle şirketi buluşturacağız. Birebir personelimiz şirketle tüm işleri yürütecek. Fiyatlarımız sabit olacak. Yüksek fiyat olmayacak. 500-600 Euro civarında. Bunun yüzde 80’i Freelancer olarak çalışan bu işi yapan personel alacak. Ayrıca aylık bir abone ücreti 65 Euro hosting ve her şey dahil. Bunun da yüzde 25’ini personele vereceğiz. Müşteride bir problem çıktığında muhatap istiyor biz onu sağlayacağız.” 

Rakamlarla WordPress
  • 2003 Yılında Mike Little ve Matt Mullenweg tarafından tasarımlandı.
  • Web 2.0 Çağının Ve Web 3.0 Yolunda Kullanıcılara Büyük kolaylık sağlıyor
  • Bugün internet üzerindeki sitelerin yüzde 34’ü WordPress ile çalışıyor.
  • Bugüne kadar 35 farklı sürümü ile yenilenen WordPress her sürümünü müzik alanında eser üreten bir sanatçının ismine ithaf etti.
  • WordPress bugün 5.0 ile karşımızda ve bu sürümün ismini Bebo Valdés olarak belirledi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: