İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay Zeka Bir Gecede 700 Haber Yazdı

İngiltere’de 12 Aralık 2019’da yapılan genel seçimlerin galibi Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakâr Parti olurken, seçim gecesine dair en çok yankı uyandıran bir başka konu da BBC’nin yapay zeka denemesiydi. BBC’nin aktardığı bilgilere göre seçim gecesi yayımlanan yaklaşık 700 haber yapay zeka tarafından yazılmıştı.


Yapay zeka çalışmaları tüm Dünya’da hızla devam ediyor.

İngiltere, 12 Aralık tarihinde genel seçimlere gitti. Seçim sonuçlarına göre Boris Jonhson’ın Muhafazakâr Parti’si büyük bir galibiyet kazandı. Aslında teknoloji ve bilim çevrelerini, Boris Johnson’ın galibiyetinden daha fazla heyecanlandıran başka bir konu vardı. Çünkü seçim gecesi BBC’nin bölge bölge aktardığı yaklaşık 700 haber bir yapay zekanın ‘’elinden’’ çıkmıştı. 

BBC ilk defa İngiltere seçimlerinin gecesinde, her bölgedeki seçim sonuçlarını yansıtan yaklaşık 700 kadar haber yazısı yayımladı. Bu haber yazılarının hepsi ise bir yapay zeka tarafından yazılmıştı. BBC’nin bu atağı, yapay zekanın gazetecilikte test edilmesi imkânını da sağladı. Yayımlanan yaklaşık 700 makalenin çoğu İngilizce yazılırken, 40’ı Galce yazıldı ve haberler yayımlanmadan önce bir editör tarafından kontrol edildi. 

Mckenzie: “İnsanların Gazetecilikte Yapamayacağı Şeylere Yönelik Bir Çalışmadır”

BBC’nin Haber Laboratuvarı Editörü ve aynı zamanda projenin lideri olan Robert Mckenzie bu çalışmaların yapay zekanın, insan gücünün yerini alması için yapılmadığını belirtirken: ’’Bu, insanların gazetecilikte yapamayacağı şeylere yönelik bir çalışmadır’’ dedi. 

Yapay Zeka İnsanların Yerini Mi Alacak?

Yapay zekaların çalışmaları her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Çin’de bir yapay zekanın haber bülteni sunmasından sonra şimdi de yapay zekanın bir gecede yaklaşık 700 tane haber yazısı oluşturduğu konuşuluyor. Tüm bu gelişmelerin ardından ise o malum soru tekrar gündeme geliyor: Yapay zekalar insanoğlunun sonunu mu getiriyor?

Yapay zeka çalışmaları her ne kadar artsa da, uzmanlar tarafından, yapay zekaların insanların yerini alamayacağı söyleniyor.

Çevrimiçi gazetecilikte yapay zekalar yaygın hale geliyor. Özellikle Doğal Dil İşleme (NLP) çalışmaları bu anlamda yapay zekanın önünü açıyor. Doğal dilin makine tarafından işlenmesi olarak ifade edebileceğimiz NLP süreci, insan ve makine arasındaki etkileşiminin güçlü olabilmesi için öne çıkan bir alan olarak yükseliyor.

Her ne kadar yapay zeka çalışmaları hızla artsa da uzmanlar yapay zekaların insanların yerini tutamayacağını söylüyor. Çünkü yapay zekalar ancak formüller üzerinden veriler üretebiliyor. Özellikle finansal raporlar ve istatistiki veriler üretmek amacıyla kullanılıyor.

NLP çalışmalarının ise bir yerde tıkanmasının sebebi, makinelerin dilin felsefesine erişememesi yani, çalışmaların metinden birebir çeviri şeklinde kalmasıdır. Bu yüzden makinelerin insanların yerini alabilecek bir düzeye erişemeyeceği düşünülüyor. Öte yandan, yapay zeka çalışmalarının hızlanması da tasarım gibi farklı iş kollarının da yükselmesini sağlıyor. 

Haber: Birsen AKYÜZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: