İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Bir Dünya, Yeni Bir Evren Metaverse

  • Ya Hayatınıza Baştan Başlama Şansınız Olsaydı?
  • Hayatınızda neleri değiştirmek isterdiniz?
  • Nasıl bir hayat tercih ederdiniz?
  • İşte Metaverse burada devreye giriyor.

Geçmişe duyulan özlem, kaçırdığımız aktiviteler, yaşımızın verdiği yorgunluklar ve zamansızlıktan dolayı birçok kez şikayet eder veya edenlere rastlanabiliyor. Metaverse sayesinde artık bunlardan şikayet edenleri duyamıyoruz.

Nedir Bu Metaverse?

İsim anlamıyla evrenin ötesinde anlamına gelen Metaverse bir dijital evren platformu biliniyor. Bu platform aslında internetin hayatımıza girdiği ilk andan beri hayatımızda olup, zamanla gelişim göstermiş ve artık yeni bir dünya, yeni bir evrene boyutuna ulaşıyor.

Metaverse 2.0 bitlerinden oluşan ve bu bitler sayesinde genişleyen bir evrendir, buna örnek olarak sosyal medyaları düşünebiliriz çünkü onlarda Metaverse’nin birer parçası oluyor. 

Metaverse ile Hayaller Gerçek Oluyor.

Öncesinde bu platformlardan sadece tüketicilerin izin verdiği kadar kullanılabilirken zamanla internetin ve teknolojinin gelişimi ile bu evrenin içine biraz daha girdik ve bu evren artık dijital bir dünyadan çıkarak, fiziksel dünyadaki varlığımızın alternatifini yaratıp içinde var olabileceğimiz geçişken bir yapıya dönüşüyor.

Bu dijital dünya sayesinde insanlar kendilerine benzeyen veya kendilerinin benzemek istediği çeşitli avatarlar oluşturarak bu sınırsız evrenin içerisinde gezinmeye ve bu evreni tanımaya, keşfetmeye başlanıyor.

Bu evren zamanla o kadar çok sevildi ve ilgi gördü ki hayatımızın vazgeçilmez bir noktası haline geliyor.

Alışverişler yapıldı, yeni meslekler türedi, sosyalleşme yeni bir boyut kazandı, yeni aktiviteler oluşturulmaya başlıyor. Artık insanlar bütün planlarını ağlar üzerinden yapmakta ve hatta Covid ile öğrenciler eğitimlerine dahi buradan devam edebiliyorlar. İnsanlar İstedikleri kişilere hiç konuşmadan veya görmeden fikirlerini sunmakta, hiç dışarı çıkmadan dilediklerini kapılarına söyleyebiliyor. Reklam bile yeni bir boyuta evirilmiş durumda. İnsanlar yazdıklarını, çizdiklerini paylaşarak veya çeşitli içerik ve konular hakkında videolar çekerek onlarca insana ulaşabilir ve bundan para bile kazanılıyor.

Yani Metaverse aslında hep hayatımızda vardı fakat zamanla sadece gelişim gösteriyor. Özellikle teknolojinin içene doğmuş yeni nesil ile birlikte çok daha hızlı gelişiyor.

Metaverse ile yeni bir hayata adım atıyoruz.

Bilişim Dünya’nın Vazgeçilmezi

Metaverse ile yeni bir hayata adım atıyoruz. Peki bu hayata ne kadar hazırız?

Metaverse şu anki durumu ile sadece meta boyutundadır. Birçok sosyal medya kurucusunun desteklediği ve yatırım sağladığı Meta, zamanla daha da büyüyecek ve sanal gerçeklik gözlükleri ile içerisinde bizzat benliğimiz ile dolaşabileceğimiz, hissedebileceğimiz, para harcayabileceğimiz, konser, tiyatro gibi aktivitelere katılabileceğimiz hatta o çok severek oynadığımız oyunların bizzat içerisinde olacağımız, bizden kilometrelerce uzakta çekimleri olan dizi filmlerin setlerinde izleyici olabileceğimiz bir evrene dönüşüyor.

Daha çok oyuncuların dikkatini çeken bu evrenin içerisinden ufak kesitler paylaşılmakta olup bilgileri ve yapımcıları şu anlık gizli tutuluyor.

Coinlerinizi Harcamaya Hazırlanın.

Meta evreninin para biriminin coinlerden oluşacağı düşünülüyor. Yani bu evrenden alacağınız her bilet, eşya ve aksesuar coinler ile ödenebileceği görülüyor.

 Bu Evrende Sınır Yok.

Bu evrende dilediğiniz her şeyi sınırsız ve özgür bir şekilde, şu anki hayatımız gibi yaşayabiliyoruz. Koşabilir, oynayabilir, konuşabilir, kıyafetler deneyebilir, dizi/film izlenebiliyor.

Düğün törene bile mi?  

Evet.

Dave ve Traci Gagnon Çifti;

Bu çift Metaverse evrenini kullanarak evlenen ilk çift oluyor. Kendileri yakınlarına bir yazılım kodu gönderdi ve bu kodu kullanarak düğüne eşlik eden onlarca insan katılıyor. Çift popüler olan bir oyun platformunun içerisinde düğün törenlerini gerçekleştiriyor. Covid-19 salgını ile de birçok aktivitemiz kısıtlanmış durumdayken bu dijital evren ile hayatımızı yaşamaya hastalık korkusu olmadan, dilediğimiz anda dilediğimiz yerde olarak geçirmek harika hissettiriyor. Sanal Gerçeklik Gerçekleşiyor mu ? Haberi için tıklayınız…

Yazar – Yıldız Bilgili

Editör – Taylan Kuşku

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri: