İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerli Otomobil TOGG İle İlgili Bilmedikleriniz

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak. Kaynak: https://togg.com.tr/

Türkiye’nin ikinci yerli otomobili görücüye çıktı. 1961 yılında 4 adet üretilmesine rağmen seri üretime geçilemeyen Devrim’in ardından ilk olma özelliğine sahip araç büyük beğeni ile karşılandı. Yerli otomobil nerede üretiliyor, üretim sürecinde kaç kişi çalıştı? Fabrika nerede kurulacak? Otomobilin ön sipariş miktarı ne kadar? gibi bir çok soru uzun süredir merak konusuydu. Şimdi bu birbirinden önemli bilgilere birlikte göz atalım isterseniz.

Ülkemizin yeni yerli otomobili tanıtımı yapıldı. İlki 1961 yılında 129 günlük çalışmayla üretilmesine rağmen akim kalan Devrim’in ardından yerli otomobil rüyasının gerçekleşmesine bir adım daha atıldı. 2019 yılının gündeminde uzun süre yer tutan konuların başında gelen yerli otomobil için kurulan Türkiye Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Tic. Aş. (TOGG) ilk prototipi üretti.

Yerli Üretim TOGG Kanak: https://togg.com.tr/

Yerli Otomobilde 60 Yıllık Rüya Gerçek Olacak

27 Aralık Cuma günü tanıtımı yapılan TOGG yerli Otomobil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen tçrende konuşan Erdoğan, Türkiye’nin 60 Yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine şahitlik ettiklerini dile getirdi. Erdoğan, proje de 100’ün üzerinde Türk Mühendisin çalıştığını söyledi.

TOGG Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgilere göre elektrikli olarak üretilecek araç için fabrika yeri Bursa Gemlik’in düşünülmüş. Tesis toplamda 4 milyon metrekarelik bir alanın 1 milyon metrekaresine kurulacak. Devlet proje bazlı yardım sağlayacak. Projenin yatırım tutarı 22 milyar olacak. En az 3,5 milyar lira sermaye taahhüdü verildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, yatırım süresinin başlangıç tarihi olarak 30 ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendiğini bildirdi. Eğer işler ters giderse ve yatırım bahsedilen sürede bitirilemezse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ek süre tahsis edecek. Projede 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bahsi geçen kişilerden 300’ü nitelikli personel olacak. Yerli otomobil ilk aracın 2022’de teslim edilmesi öngörülüyor.

TOGG Grubunun resmi web sitesinde CEO Mehmet Gürcan Karakaş’ın yaptığı açıklama ürün gamının 2030 yılında 5’e çıkacağı yönünde. Bu 5 değişik model ile farklı ihtiyaçlara cevap vereceklerini belirtti.

Yerli Otomobil Ön Sipariş Miktarı 40 bin adet

Yerli ototmobil için gelecek taleplerle ilgili iletişimi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sağlayacak. Sportif çok amaçlı otomotiv (SUV) segmentinde üretilecek olan otomobilin fiyatının da bu kapsamdaki araçlarla orantılı olacak. Bu segmentte Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai bulunuyor. Fakat bu modellerin henüz elektrikli modelleri yok. Elektrikli olarak üretilecek yerli arabanın ön sipariş miktarını 30-40 bin lira civarında olması bekleniyor.

TOGG 2030 yılına kadar hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model üretecek.
Kaynak: https://togg.com.tr/

Rakamlarla TOGG Yerli Otomobil

 • 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluk
 • elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil
 • Güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek
 • 200 beygir güç ile 7,6 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.
 • Euro NCAP 5 yıldız seviyesine uyumlu
 • Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 TOGG’a ait
 • Fabrika arazisi 1 milyon metrekare
 • Prototip için 100 mühendis çalıştı
 • 2021’de fabrika tamamlanacak, 2022’de ilk araç banttan çıkacak.
 • TOGG ortakları en az 3,5 milyar lira (500 milyon avro) sermaye taahhüdü verecek
 • 4 bin 300’ü doğrudan olmak üzere yan sanayisiyle 20 bin ilave istihdam sağlayacak.
 • Tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak.
 • Yatırımın süresi başlangıç tarihi 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl
 • 5 modelde yılda 175 bin adet üretim
 • Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet alım garantisi
TOGG Teknoloji Dostu

Kaynak : TOGG,

                Teknolojioku

                Sabah Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika teknoloji haberleri, veri haberleri ve diğer tüm yayınlar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Bu web sitesi telif ve mülki hakları İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından kurulmuştur. Copyright 2020
güncel teknoloji haberleri: